Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се увеличение с до пет лева за килограм

1800 лева помощ за производители на Странджански манов мед

Снимка: БГНЕС


От 6 юни до 31 август 2022 г. в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ ще бъде отворен прием по помощ de minimis за земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход „Странджански манов мед“, съобщават от Фонда.

 По 1800 лева ще получат производителите. В тази сума влизат всички разходи относно сертификат, проверка, контрол и анализи, обясни Манол Тодоров, който е председател на пчеларско сдружение „Странджански манов мед”. Няма да бъдат подпомагани всички производители на манов мед, а само тези, които са сертифицирани:

"Ако сумата бъде по-малко от тези 1800 лева, се връща отново в ДФ " Земеделие". Когато се произвежда този продукт има редица ограничения. Производителите са контролирани и проверявани и най-важното -изследват се 8 физико-химични показатели, от които 4 са значително завишени.Мога да ви кажа, че досега няма интерес от пчеларите, тъй като продуктът е гарантиран с високо качество, което се доказва с тези анализи. Няма производители, които желаят да произвеждат този продукт."

Надявам се това да се промени, каза още Манол Тодоров. Продуктът със защитеното наименование  е разпознаваем и има голямо търсене в страната и извън  нея, подчерта той и допълни, че са го търсили от Канада с питане по какво нашия мед се различава от мануката, поясни пчеларят. Ние считаме,че Странджанският манов мед по нищо не отстъпва на меда от манука.

"Аз настоявам за две неща, говорил съм и с министъра на земеделието Иван Иванов. Няма как защитено наименование за произход Странджански мед да е в схемата за качество и биологичното земеделие също да е в такава смеха, пчеларите, които се занимават с биологично пчеларство, получават по 50 лева на пчелно семейство, а ние производителите на манов мед, където ограниченията са повече, да не получаваме директна субсидия за пчелно семейство.Настояваме пред министерството на земеделието и ДФ" Земеделие" да намерят начин в новия програмен период от  2023 година да бъдем подпомогнати както биологичното пчеларство. Парите ще дойдат от стратегическия план, по който могат да се правят промени.

Първата година беше един стопанин, който произвеждаше мед със защитено наименование, втората година бяхме 6, а сега сме 4. Вместо да са стотици производители и Странджа да кипи от пчели и производство, да има износ, само тогава Странджа може да се промени."

В момента тече подготовката за регистрация на защитено наименование Странджански билков чай. Документацията по всяка вероятност се придвижва към Брюксел, каза още Тодоров. Работи се активно и за защитено наименование на Странджански цветен  пчелен прашец.Според пчеларят, за да се възроди Странджа е нужно производство, а тези три наименования ще спомогнат за него. Хората, обаче, трябва да бъдат стимулирани.

Манол Тодоров очаква цената на мановия мед да скочи с до пет лева, заради завишените цени на горивото и консумативите. Маната се очаква до 15 юни, валежите ще спомогнат за нея.

Проблем, за който трябва всички институции да работят, е дъбовата коритуха, която унищожава широколистните гори. Тя се храни с хлорофила на листата, те загиват, което ще доведе до производството на по-малко количество манов мед. В края на юни се очакват първите поражения.

"Трябва да се вземат мерки за Странджа, за гората. В Турция вече имат алтернатива."

И тази година Царево ще стане домакин на Фестивала на мановия мед. Той ще се проведе от 1-ви до 10-ти август.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Димитрова е новият зам.-кмет на община Царево

По покана на кмета на община Царево към ръководния екип се присъединява Мария Димитрова като заместник-кмет по „Туризъм и култура“. Мария Димитрова живее в Царево, семейна, с две деца.  Завършва средното си образование в музикалното училище “Добри Чинтулов” Бургас със специалност-български народни танци. Придобива бакалавърска степен в..

обновено на 01.10.24 в 11:35

Без спасители от днес по плажовете

Водноспасителната дейност у нас е на изключително високо ниво в това число и обучението на самите спасители, смята Николай Димитров, концесионер на плажа "Крайморие" и зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морските плажове. Според него родните спасители, които са изключително квалифицирани са много търсени от съседни туристически..

публикувано на 01.10.24 в 11:05

Румен Радев в Бургас за откриването на първия у нас завод за бронирана техника

В Бургас президентът Румен Радев ще участва в откриването на първия в страната ни завод за бронирана техника. Компанията инвеститор произвежда за световни пазари в съдружие с български партньори различни видове бронирани автомобили, както и дронове за спасителни, разузнавателни и аварийни отряди.  Фирмата е собственост на българския предприемач д-р..

публикувано на 01.10.24 в 09:20

56,4% ръст на посещенията на музеи от чуждестранни туристи

„По данни на НСИ, броят на посещенията на чуждестранни туристи в музеи през 2023 г.  са  988  хил., което е увеличение с 56,4% спрямо 2022 г.“, съобщи заместник-министърът на туризма Павлин Петров по време на конференцията „Бранд България – Чудесата в ЮНЕСКО“. Петров подчерта, че културният туризъм заема значителен дял в продуктовата..

публикувано на 28.09.24 в 14:50

Питат бургазлии какво да има около зала "Младост"

Първата общностна среща, в която всеки може да сподели мнението си по предложената от Община Бургас визия за преустройството на пространството около зала "Младост", ще се състои днес. Срещата с бургазлии е обявена от 11 до 14 часа пред залата. Събитието е част от проекта "Подмлади града". Предвижда се изцяло нова визия със запазване на..

публикувано на 28.09.24 в 08:30

Община Царево с престижна награда за утвърдена туристическа дестинация

Община Царево е отличена с награда за “Утвърдена дестинация за морски туризъм” на форум в София. Той се организиран от списание “Дестинация България” и е посветен на Световния ден на туризма.   ”Царево е общината по Южното Черноморие с най-дълга брегова ивица, 21 плажа, различни преживявания в Лозенец, Царево, Варвара, Ахтопол, Синеморец и..

публикувано на 27.09.24 в 15:40

Пламен Копчев, Сл.бряг: Това лято имахме по-малко туристи от 2023 година

В Световния ден на туризма се опитахме да разберем какъв е бил сезонът в най-големия ни Черноморски курорт „Слънчев бряг“. По думите на Пламен Копчев, председател на Съюза на собствениците в курорта, още отсега започва подготовката за следващия летен туристически сезон, а този е бил с по-малко туристи от лятото на 2023 година.  „По принцип..

публикувано на 27.09.24 в 14:58