Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на Ичера против санитарната сеч на гората им

4
Снимка: Стоян Радев, БНР

Жителите на село Ичера настояват гората над селото да не попада в участъците за санитарна сеч. Днес в читалището в селото те проведоха среща с ръководството на Държавното горско стопанство - Сливен, на което им бе разяснено, че целта не е поголовна сеч. Въпреки това хората настояха участъка от 700 декара да бъде изваден от плановете на горското.

След продължилата близо час среща директорът на Държавното горско стопанство Ивайло Русев обяви, че ще направи всичко възможно да се спрат плановете за санитарната сеч.

"Разбрахме се да направят едно предложение до Горското. Ние ще ги включим в "Гори във фаза старост" и в точно този обект повече най-вероятно няма да се води сеч никога", обясни той.  

Мартин Маринов, един от инициаторите на срещата коментира, че очаква обещанието да бъде подплатено документално.

"Всички стъпки ще бъдат предприети и ще направим всичко възможно нещата да стигнат до край", посочи той.  

Кметският наместник Иванка Кортезова обяви, че ще направят гражданска подписка с искане за спиране намеренията за дърводобив. 

"И получим за следващата година уверението, че ще бъде изключен този отдел за сеч, а бъде включен, пожизнено, че няма да бъде сечен, напълно ще бъда удовлетворена", допълни тя.  

След срещата хората от селото останаха със смесени чувства по темата:

"Това са малко уклончиви обещания, които дано да бъдат изпълнени";

"Доволни сме, само дано да не са празни обещания", споделиха жители на Ичера.  

Снимки: Стоян Радев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Мамарчево беше открита нова детска площадка

Село Мамарчево се сдоби с нова, модерна детска площадка – жест на грижа към най-малките жители. Съоръжението бе официално открито от кмета на община Болярово Христо Христов, заместник-кмета Нина Терзиева и кмета на Мамарчево Марчо Добрев. „Днес откриваме последния обект от стратегията на МИГ Елхово – Болярово, която обхвана проекти за около 1 милион..

публикувано на 21.09.25 в 18:00

С грижа за възрастните хора с деменция - лилави гривни и социални градини "Грижовник" в Бургас

Световният ден за борба с болестта на Алцхаймер е днес, 21 септември. Това заболяване е най-честата причина за деменция. По последни данни, страдащите в света са 47 милиона. В България няма точна статистика, но специалистите твърдят, че те са най-малко 100 000.  Домашният Социален Патронаж и Дневният център за хора с деменция „Грижовник“ в..

публикувано на 21.09.25 в 17:30

Продължава дарителската кампания за 10-годишния Никола от Бургас

Над 7 хиляди лева е събрана по време на благотворителния концерт „Шанс за Никола“, който се проведе в Бургас на 15 септември. 10 – годишното момче има нужда от операция в САЩ. То има дефицит на бедрена кост тип А1. Сумата която е необходима за иновативното лечение е 87 хиляди долара.  Много училища от Бургас и региона също подкрепиха Никола..

публикувано на 21.09.25 в 17:00

Дариха пейка за кърмещи майки в Царево

Георги Бъчваров и Даниел Бъчваров – баща и син, двама мъже от Царево, дариха нещо иновативно с мисъл за кърмещите майки – жители и посетители на Община Царево. В района на детската площадка, намираща се срещу сградата на Районен съд Царево е монтирана първата пейка за кърмачки с въртяща се седалка. Чрез това иновативно решение, дамите..

публикувано на 21.09.25 в 16:00

В село Мамарчево откриха паметник на капитан Георги Мамарчев

Село Мамарчево отбеляза важен ден с официалното откриване на паметник в чест на капитан Георги Мамарчев – национален герой, чието име носи населеното място. Събитието събра стотици жители и гости, които с уважение и гордост почетоха паметта му. Церемонията започна с приветствия и благодарности към всички, които с усилия, дарения и подкрепа са..

публикувано на 21.09.25 в 14:30

Дипломатът Никълъс Кралев представя в Бургас новата си книга

Дипломатът и журналист Никълъс Кралев ще се срещне с бургаската публика на 26 септември от 18:30 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Поводът е представянето на книгата му „Дипломатическите умения“. Кралев е бивш кореспондент на Financial Times и The Washington Times . Богатият му професионален опит включва пътувания по света с..

публикувано на 21.09.25 в 14:00

След празниците започва ремонт на опасен участък край пътен възел „Зимница“

Непосредствено след празниците ще бъде направен ремонт на опасен участък от международния път към Граничен пункт Лесово, в близост до пътен възел „Зимница“ на автомагистрала „Тракия“, информират от Областното пътно управление в Ямбол. Предвижда се временна организация, но без затваряне на движението. Трети месец участъкът предизвиква недоволството на..

публикувано на 21.09.25 в 12:00