Само за миналата година по сигнали, екоинспекцията е направила 5 проверки на територията на сметището в края на град Сунгурларе. Първият сигнал беше от края на юли, вторият през август, а до 8 октомври беше и срокът, в който Общината трябваше да разчисти терена. Впоследствие обаче това отново не се случи. Тогава от администрацията обясниха, че нямат финансови средства, необходимата техника, а и метеорологичните условия не са добри. През миналата година бяха съставени 2 акта на Общината - за нерегламентирано изгаряне на отпадъци и на Кмета за създаване на незаконно сметище. Едното наказателно постановления е за 1400 лв., а другото за 3000 лв.
Таня Ангелова живее в чужбина, но редовно се прибира в родния си град Сунгурларе. В края на март тази година тя отново се натъква на горящото сметище. Прави снимки и клип и отново подава сигнал. Този път и до екоминистерството. Обещаната табела, която трябваше да обозначи, че това не е сметище, а регламентирано пространство за строителни отпадъци, също липсваше, посочи тя.
„Пушекът беше неописуем. Димът беше в града. Всичко беше отворено, запалено, димящо, с огромни количества боклук вътре. По принцип теренът трябва да е за строителни отпадъци, но има като започнем от лозови пръчки, тъй като това беше периодът за зарязване на лозите, минем през найлонови торбички, органичен отпадък от дома и стигнем до хартия и пластмаса. Всичко имаше“, допълни Ангелова.
През април тази година отново е подаден сигнал за замърсяване. Според проверката на екоинспекцията там отново са били струпани битови, строителни и биоразградими отпадъци. Отново е издадено предписание за почистване и при следваща проверка отново е установено, че това не се е случило. Единственото, което ни остава е да подаваме сигнали да се надяваме нещо да се случи, посочи Таня Ангелова. Тя допълни, че е намален и броят на машините, които изхвърлят боклука в града.
„Ако преди беше на всеки две седмици, сега е един път в месеца, може би и не. Да не говорим, че нашата кофа за боклук, персонално, не е изхвърляна, за да съм аз потърпевшата, лично. Съответно и роднините ми по този начин бяха ощетени. Те ми казват, че нищо не се случва – всичко е по старому. Тези санкции много афектираха кмета, защото се плащаха глоби. Тези глоби обаче ние данъкоплатците плащаме. В крайна сметка буферът е върху хората, които живеят там. Те плащат да бъдат санкционирани. Такава е историята“, посочи Ангелова.
Непочистен от Общината остава и замърсеният терен край село Грозден. Сигнал за него беше подаден още през септември миналата година. Ако тези сметищата останат в това състояние предстои издаването на нови актове и нови глоби.
БНР- Бургас изпрати въпроси по темата към Община Сунгурларе и кмета Георги Кенов, но оттам отказаха коментар.
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм „Св. Архангел Михаил“ в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120 годишният храм бяха кръстени 17 деца и 23 ма възрастни. За днешния празник сливенският митрополит Арсений каза:..
Авариен ремонт ще започне на рушащия се мост, който свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, след инспекция на мостовото съоръжение. При облекчени процедури по Закона за обществените поръчки се очаква ремонтните дейности да стартират в началото на следващата..
Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на 23 ноември, събота. Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите. До момента в състезанието, което ще се проведе на..
Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа утре до 18 часа на 23 ноември се въвежда временна организация, поради извършване на реконструкция на ВиК мрежа на улицата. Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и..
Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е становище на областния управител, с което се оспорва легитимността на проведената процедура. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Мотивите за..
Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за защита при бедствия. Техниката е в готовност за разчистване на републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област, осигурени са и достатъчно количества инертни материали, увери директорът..
Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ в събота /23 ноември/. Ограничението ще бъде в сила от 9 до 20 часа. Причината са снимките на пълнометражния игрален филм „Жени извън употреба“. За целта от Община Бургас призовават водачите на автомобили да освободят зоната за..
"На Ахелой е извършен ремонтът изцяло, без пречиствателна станция. Нужни са около 18 млн. лв. В Порой довършваме ремонта на кулата до края на годината...
"Последно платих 400 лева като в същата компания след две седмици беше 700 и продължава нагоре и продължава всеки ден да се вдигат. И когато отиде..
Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори – Бургас се включва в националния протест срещу завишената "Гражданска отговорност"...