Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лукойл реализира нов еко проект за повече чиста вода и въздух


Възможности за подобряване на условията на околната среда в Бургас представиха на кръгла маса в морския град. Новите технологии в тази насока ще бъдат приложени по проект, който реализира бургаската рафинерия.

Проектът "LIFE WATEROIL" цели да намали потреблението на вода от нефтозавода чрез усъвършенстване на пречиствателните съоръжения. Предвижда се внедряване на специално разработени биоктиватори, които разграждат замърсителите и неутрализират неприятно миришещите вещества. 

„В количествено изражение какво означава за нас проекта - на година около 400 000-420 000 тона свежа вода по-малко, консумирана от язовир Мандра. Около 1200 тона въглероден двуокис спестени, за сметка на утилизацията на топлината на пречистените технологични кондензати, които ние ползваме,  вместо свежа вода. Около 7500 мегавата електроенергия намалени за сметка на прилагането на нови по-енергоефективни съоръжения в централната пречиствателна санция“, обясни при представянето на проекта зам.-главният инженер Николай Новачев.

Прилагането на биотеохногичните активатори ще донесе редица екологични позитиви за рафинерията и региона. Те предотвратят формирането на емисии на сероводород и други сулфид съдържащи съединения в околната среда, разграждат замърсителите в пречиствателната станция, както и дозират специален течен аерозол, чиято цел е да разрушава генерираните емисии на неприятно миришещи вещества.  

Като цяло внедряването на новите технологии ще донесе по-ниско потребление на вода от язовир "Мандра" и ще спести вредни емисии в атмосферата. Новите проектни решения могат да се ползват и в други производства. 
Идеята се реализира съвместно с Община Бургас, италиански партньор и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

Проектът LIFE WATEROIL получи частично финансиране от Европейския съюз по Програмата LIFE, като инициатива, подобряваща екологичната обстановка в региона.

Експерти от Факултета по технически науки на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще проведат мониторинг на екологичната ефективност на новите инсталации, ще направят оценка на намаляване на нивата на емисии и повишаване на качеството на въздуха. Специално внимание ще се обърне на наблюдението на въздействието върху защитената зона „Мандра-Пода“.

Технологичните решения в рамките на проекта ще се реализират през следващите две години, стана ясно на представянето му.

Повече чуйте в звуковия файл:
По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновиха стария водопровод на селската чешма в Тополица

С тарата чешма пред Кметство с. Тополица отново дарява прохлада на местните жители и гости на селото. По проект на обща стойност 12 хил. лв беше изцяло подменен стария водопровод на чешмата. Това се случи с безвъзмездно финансиране по Програма „Капка по капка“, благодарение на Фондация „Бикоуз“ в помощ на благотворителността, с финансиране на JTI и..

публикувано на 27.11.25 в 17:00
Зам.-министърът на културата Георги Султанов покани протестиращите в Министерството на културата, за да обсъдят проблемите и исканията им.

Протест на организации с проекти по ПВУ пред Министерството на културата

Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..

публикувано на 27.11.25 в 16:20

Вдигат тарифите на таксиметровите шофьори в Ямбол от догодина

Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя в рамките от 1 лев до 2,20 лв. за километър, уточни председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков, след..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

Завършиха асфалтирането в участъка в ремонт на АМ „Тракия“ в област Сливен

Завършиха асфалтовите работи в платното за Бургас в участъка от АМ „Тракия“ в област Сливен, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе е с дължина 11 км и е между 262-и и 273-и км. При добри метеорологични условия се предвижда до неделя да бъдат монтирани ограничителните системи. През следващата седмица, веднага след като приключи..

публикувано на 27.11.25 в 13:30

ВиК Бургас въведе в експлоатация реконструкцията на деривация "Камчия - Юг"

Две години след старта на строително-монтажните дейности от ВиК Бургас, вече е въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация "Камчия-Юг" при айтоското село Черноград. Обектът, който първоначално е бил изграден преди повече от половин век сега подобрява водоснабдяването за десетки хиляди жители на две от бургаските общини - Айтос и Карнобат...

публикувано на 27.11.25 в 12:45

От квартал "Победа" сигнализират: "Живеем като в затвор"

Жители на бургаския квартал „Победа“ са подали молба към Общинския съвет и към Общината относно кражби и посегателства, които с времето ескалират. Според гражданите, в квартала липсват пътни знаци, полицейско присъствие и какъвто и да е контрол. Те са подавали жалби в Районното управление, но не последвала желаната от тях реакция, а именно..

публикувано на 27.11.25 в 11:10

Все още не е ясен броят на задържаните след протеста пред парламента

Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА) Това..

публикувано на 27.11.25 в 09:45