Снимка с т.нар. бяло браде може да направят посетителите на Етнографския музей в Бургас. Триъгълната (или квадратна, но сгъната по диагонал) кърпа за глава има повече от двеста и петдесет диалектни названия, но е известна най-вече като „забрадка“.
Бялата памучна забрадка от тензух в Бургаско се нарича „дюлбен“ заради тъканта, от която е направена, съобщават от музея. Според рупците в Хасекията (вътрешна Странджа) това е „бяло браде“, а за рупците преселници е „пулчен дюлбен“ или „синчен дюлбен“ (украсен с пришити пулчета и синци). Бели дюлбени носели предимно момите, а „хундени брадета“ (скъпи, писани шалове) – омъжените жени, като част от празничното облекло и белег за семейно положение.
Две са най-разпространените забраждания:
Вариант 1: Квадратната забрадка със страна до 1 метър се прегъва по диагонал. Най-дългата страна на получения триъгълник е над челото. Двата странични края се кръстосват отзад на тила под третия, завиват се около главата и се връзват на темето или от лявата страна на лицевия овал.
Вариант 2: Двата срещуположни странични края се кръстосват под брадата и пак се връзват горе на главата.
В Етнографската експозиция на ул. „Княз Александър Батенберг“ има 39 нови дюлбена с различна украса – дарени от жените от село Люляково.
Всички експозиции на Регионален исторически музей Бургас са отворени за посещение всеки ден, от 10:00 до 19:00 часа.
Световноизвестният клоун Паоло Нани пристига в България за турне в четири града със своето улично представление „Джекил на лед“. Бургаската публика ще може да го види на 27 септември от 18:00 ч. на сцена „Охлюва“ в Морската градина. Входът е свободен, а сладоледът – безплатен. Преди спектакъла, от 17:30 ч., със свое шоу ще се включи и Ивомир..
Оксана Желяпова е родена в град Кишинев в смесено семейство на молдовка и българин и с корени от град Твърдица, район Тараклия в Молдова. Тя е юрист по образование. Българските й корени са от Сливенския район и местния град Твърдица. Бесарабската българка спечели титлата „ Мисис България Вселена 2022“, като каузата, с която участва е да..
България влезе в Гинес с най-голямата кучешка торта в света. Тя бе представена в София. Автор е д-р Костадин Шанков, ветеринарен лекар и специализиран кучешки готвач. Организатор и рекордьор е най-голямата верига зоомагазини у нас . Тортата е с размери –2 на 2 метра и тегло точно 305,8 кг. Приготвена е изцяло от натурални продукти, отговарящи..
10 години от преобразуването си в културен център отбелязва петвековният Безистен в Ямбол. Днес и утре в средновековната сграда и пространството около нея ще бъдат открити изложби, арт-ателиета и концерти. Отбелязването на 10 -те години от трансформирането на емблематичната за Ямбол сграда на Безистена от покрит базар в културен и..
Зоопарк Бургас вече е дом на двойка червенокоремни тамарини, познати още като белоусти, заради шарката около муцуната им. Това са първите екземпляри от този вид, които могат да бъдат видени у нас, и тяхното присъствие е атракция както за посетителите, така и за любителите на екзотичната природа. Миниатюрните маймунки впечатляват със своето..
Сини рози, букет с артишок, екзотични цветя – това са само малка част от творческите вдъхновения на бургаската флористка Веселина Михайлова. Характерно за букетите и аранжировките, които прави е спонтанността, нестандартната идея и богатите съчетания на растенията. За Веси цветята са живот. Тя разговаря с тях и им пее, защото за нея те..
Морският град отново събра жители и гости за традиционния фестивал „Сладкото чудо на Созопол“, посветен на местната созополска дамга. На площад „Кулата“ местни майстори-сладкари показаха своите умения и пазени с години семейни рецепти. Сред тях беше и телевизионният кулинар шеф Иван Звездев, а голям интерес предизвика участието на..