Изявени ученици от немската езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас ще имат възможност да посетят седалището на ООН в Ню Йорк. Това става възможно след като гимназията спечели проект на Централноевропейската инициатива, който беше класиран сред трите най-добри проекта в паневропейско състезание. То цели да стимулира младежката ангажираност в рамките на Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие.
Инициативата на НЕГ „Гьоте“ предвижда да повиши информираността сред младежите в България по темата за равенство между половете, като част от целите на ООН за устойчиво развитие.
"Автор на проекта е д-р Тонка Костадинова, бивш дипломат и настоящ учител по история в НЕГ „Гьоте“, споделя директорът на гимназията инж. Надежда Радева - Иванова и доопълва: "Тези инициативи са фокус в стратегията ни за развитие на компетентни и отговорни граждани на България".
"Трудно е да се изграждат екипи за писане на проекти, но Немската гимназия може да се похвали с два проекта, който координира, а не е просто партньор", счита Петя Петрова - зам.-директор на училището.
Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година , когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година..
Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..
По повод Деня на народните будители – 1 ноември, в Бургас бяха наградени новоназначени учители. На тазгодишната церемония за първи път отличия получиха и менторите на младите педагози, които са предали своя опит. Ежегодното събитие се провежда под патронажа на кмета на община Бургас Димитър Николов. Водещи на церемонията бяха бургаските..
Съюзът на учените в България (СУБ) удостои проф. Сотир Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с наградата за високи научни постижения по повод 80-та си годишнина. От там го определят като един от най-значимите български будители в съвременната наука и преподавател по "Системи с изкуствен интелект,". Той продължава да развива интелигентните..
Нови специалности в сферата на сценичните изкуства и културата ще бъдат открити в бургаския Университет "Проф. д-р Асен Златаров" през 2025 година. В тях ще бъдат подготвяни 200 души годишно - 150 бакалаври и 50 магистри. Откриването им бе договорено в подписано днес четиристранно споразумение между министрите на образованието и на културата проф...
Заплати между 1600 и 3400 получават завършилите двата бургаски университета - "Проф. д-р Асен Златаров" и Бургаски свободният университет. Това показват данните за средния облагаем доход на висшистите от най-новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България. Безработицата сред завършилите висшето си образование в двата..
Бургаският свободен университет откри ретроспективна фотоизложба, посветена на 20-годишнината от построяването на новата сграда на учебното заведение. Експозицията съдържа 97 фотографии, отразяващи основните моменти от процеса на строителството и от откриването на сградата на 31.10.2004 г. от президента на Република България Георги Първанов...
Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания..
По повод Деня на народните будители – 1 ноември, в Бургас бяха наградени новоназначени учители. На тазгодишната церемония за първи път отличия..
Съюзът на учените в България (СУБ) удостои проф. Сотир Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с наградата за високи научни постижения по повод..