Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рибари се готвят за протест заради „Корал“

Рибари от Лозенец, Царево и региона се готвят за протест. Причината е предложението за създаване на защитена морска територия пред плажа "Корал". Комисия с представители на различни институции, която се проведе в бургаската екоинспекция, одобри идеята. Предстои екоминистърът на околната среда и водите да разгледа предложението. То беше внесено от Сдружението „Да запазим Корал“ с цел в района да се ограничи възможността за промишлен риболов и изхвърлянето на фекални води.

Рибарите са притеснени, че е възможно да останат без поминъка си. „На нас не остава зона за риболов. Ние пускаме мрежи, теченията ни носят. Течението ще ме закара на „Корал“, това е дълга мрежа, как ще я спра да стоя на едно място? Няма как да стане. Това означава, че ако има силни течения, трябва да отида да пусна мрежа в Царево, за да спра някъде до „Корал“, обясни Денислав Николов, рибар от Лозенец. Той допълни, че тази територия се ползва от рибари от Лозенец, Царево, Китен и Приморско и поради тази причина именно те се готвят за протест.

Други рибари посочиха, че ако наистина се иска защита на околната среда на тази територия, то тя трябва да обхваща и сушата.

„Напълно излишна история. Проблемът са туристите. В морето, рибарите, ние си пазим нашата акватория, защото с това се храним. Ние искаме това да продължи, а не да го затрием“, обясни Радослав Стаматов, рибар от Царево.

„Ако се направи това и го приемат, по-добре е да изчистят и на брега всички каравани, да няма никой там, нали го правят заради тюлен. Трябва тотална забрана и тези, които са на сушата и тях да ги няма. Този тюлен не живее в морето. Той се прехранва в морето, но живее на сушата“, обясни Илиян Илиев, рибар от Царево.

Един от мотивите на предложението е свързан с опазването на защитените делфини. „Делфинът няма къща, рибата къща няма. Тюленът може да има къща на брега. Делфините са там, където е рибата“, допълни Илиев.

Според хората, подобни промени трябва да бъдат поставяни на обществено обсъждане, дори и Законът да не предвижда подобна процедура. „Никой не ни слуша мнението, прескачат ни“, посочиха рибарите.

Сред другите мотиви на предложението е, че местните рибари използват взривове и химически вещества. „Не съм убеден, че това нещо се случва. Със светлини основно се плаши рибата. Преди 25 години съм чувал, че са се ползвали, но тогава е нямало хубави фарове. Сега има светлини“, посочи Денислав Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-късно до 15 юли ще бъде въведено преференциално паркиране за хора с увреждания на Морска гара в Бургас

Най-късно до 15 юли 2024 г. ще влязат в сила новите правила, позволяващи преференциално паркиране на хора с увреждания на определените за това паркоместа на територията на пристанищен терминал Бургас-изток 1 в Зоната за обществен достъп в морския град, съобщиха за БНР Бургас от ДППИ.  Гости и граждани на града, притежаващи карти на ЕС за паркиране за..

публикувано на 03.07.24 в 17:01

В Лозенец ще изградят параклис на Св. Николай Чудотворец

Сливенският митрополит Арсений посети Лозенец. С ръководството на общината той е коментирал възможността  там да бъде поставен параклис, посветен на Св. Николай Чудотворец. Така светецът ще закриля рибарите, местните жители и гостите на общината и населеното място. На мястото, отредено за параклис беше прочетена молитва, а Дядо Арсений благослови..

публикувано на 03.07.24 в 14:48

БФБ кани на природозащитна акция в 6 и пет на Бургаската дюна

Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) обяви 2024 г. за година на живите пясъци по Черноморското ни крайбрежие. Затова и се предвиждат редица акции и събития, които да намалят заплахите към тях, да подобрят условията в дюнните местообитания и да повишат обществената осведоменост и ангажираност за тяхното опазване. Благодарение на подкрепата на..

публикувано на 03.07.24 в 13:55

В ямболското село Миладиновци имат нов кът за отдих и игра

Нов кът за отдих и игра бе изграден в ямболското село Миладиновци. Днес той бе открит в присъствието на  кмета Димитър Димитров, кметът на община „Тунджа“ Станчо Ставрев, жители и гости на селото.  Новата придобивка е реализирана по обществената инициатива „С Тунджа в сърцето“. Кметство село Миладиновци кандидатства с проектно предложение за..

публикувано на 02.07.24 в 17:20

Над 13 000 лв. се събраха на благотворителен концерт в подкрепа на деца и младежи със Синдром на Даун

Над 13 000 лв. се събраха на организирания от областния управител благотворителен концерт под надслов „Да прегърнем слънцето“ в подкрепа на деца и младежи със Синдром на Даун. Детски състави и изпълнители огласиха  откритата сцена „Охлюва“ в Морската градина. „Добрина и талант, ръка за ръка в една кауза! Слънчеви, усмихнати, гласовити и уверени в..

публикувано на 02.07.24 в 15:34

Публично обсъждане на Бюджета на Община Бургас

Публично обсъждане ще се проведе във връзка с бюджета на Община Бургас. То ще е на 11 юли  (четвъртък), от 17.30 часа, в Заседателната зала №1 на Общината. Тогава ще се представи  Годишният отчет за изпълнение на бюджета и на сметките за средства от Европейския съюз на Община Бургас към 31.12.2023 г. Обсъждането се провежда на основание чл.140,..

публикувано на 02.07.24 в 13:25
Община Нова Загора

Продължава отстраняването на щетите от бурята в Нова Загора

Продължава отстраняването и описването на щетите от бурята в Нова Загора. Бедствието от 13 юни е засегнало почти всички имоти в град Нова Загора, унищожена е и земеделска продукция в селата в общината. В момента се обобщават данните от протоколите, описани при обходите на комисиите по жилищните сгради. Продължават да се подават и заявления..

публикувано на 02.07.24 в 12:00