Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На научно кафе в рамките на екопроект

Ученици и експерти дискутираха как да намалим използването на пластмаса



Как да намалим пластмасата в морето и в ежедневието ни обсъдиха ученици, студенти и експерти в Експоцентър „Флора“ в Бургас. Това стана по време на научно кафе в рамките на проект за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж.  

Проектът на община Бургас и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ се изпълнява от две години, като вече са реализирани няколко мониторинга и почистване на зони в залива.  Как става това обяснява ръководителят на проекта Малина Стоянова:

„Роботът, който е закупен в рамките на проекта, има един пробовземач и тези отпадъци, които са по-малки и се откриват при самите заснемания се хващат по морското дъно и се изваждат за изследвания. Но част от отпадъците по дъното, за съжаление, не могат да бъдат извадни с този пробовземач и в този случай на помощ идват водолазите“


Резултатите до момента обобщава гл. ас. д-р Емилия Иванова:

Нашият залив е сравнително чист със статистиката, която сме гледали на други морета. Полимерите преобладават от около 47 до 60% в различните точки, следващите замърсители са метала, стъклото, хартията“

Първи по рециклиране в Европа са германците, докато страната ни изостава. А средно пластмасите се разграждат за 400 години. Защо е важно рециклирането обяснява проф. д-р Севдалина Турманова от Университет "Проф. д-р Асен Златаров".

„При рециклирането се дава живот, нов материал, по този начин се спестяват природните суровини, от които се получават тези продукти – въглища, суров петрол, ще спестим емисии. 


В рамките на научното кафе ученици и студенти се интересуваха дали роботът може да изследва езерата около Бургас и разливи на нефт в морето, както и как заведенията могат да се откажат от ползването на пластмасови изделия. 

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подписка срещу промяна на ПУП в "Лазур" заради реституиран имот

Частният имот от 275 квадрата опира в терасите на блок 4-ти. С промяната на ПУП-а общината го мести в друга част на общинския терен, поясни главният архитект Тихомир Райчев: "Инвестиционното намерение за изменение на ПУП е внесено от собственика на поземления имот, защото той е заинтересованата страна.  Предвижда урегулиране на възстановения..

обновено на 02.12.24 в 17:40
Снимката е илюстративна, архив.

Сняг вали в планинската част на Сливенска област. Пътищата са проходими

Сняг вали в планинската част на Сливенска област. Най-голяма снежна покривка е образувана в района на селата Бяла и Стара река – около 10-12 сантиметра, съобщи Снежана Кънева от кризисния отдел на община Сливен.  Отворени за преминаване са планинските проходи Котленски и Твърдишки. Ограничение за автомобили над 10 целогодишно са въведени през..

публикувано на 02.12.24 в 16:47

Подписаха договорите за проектиране на водопроводи в 4 села в община Царево

Проектиране на водопроводи в селата Кости, Българи, Изгрев и Бродилово разписа Марин Киров в МРРБ “Инфраструктурните проекти, по които вече работим засягат град Царево и селата Бродилово, Варвара, Синеморец. Новите споразумения са зa проектиране на водопроводи в Кости, Българи, Изгрев и Бродилово. Във всички други населени места - Ахтопол,..

публикувано на 02.12.24 в 16:15

Разкопките на автогарата в Созопол крият рискове за археолозите

Според последната Комисия за приемане на разкопките на терена, отреден за автогара в Созопол, би трябвало да се изследва целият парцел . Общината, обаче, не одобрява това поради фактори, свързани с финансите, инфраструктурата и общественото неудобство . На пресконференция в читалището в Созопол кметът на морската община Тихомир..

публикувано на 02.12.24 в 15:00

Два проекта на Община Бургас в надпревара за Сграда на годината

Два проекта на Община Бургас се борят за отличията „Сграда на годината“ 2024. Това са реставрацията на храм „Св. св. Кирил и Методий“ и детската площадка „Рибарски истории“ в културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“. Реставрацията на бургаския храм е с номинация в категорията „Проекти, свързани с развитието на градовете“.  Възстановяването на..

публикувано на 02.12.24 в 13:43

Румен Радев даде началото на 22-рото издание на "Българската Коледа"

Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" беше поставено днес от президента Румен Радев в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич.  През изминалата година са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата – 590 . Събраните средства възлизат на 3 230 000 лева, а..

публикувано на 02.12.24 в 13:01

На Никулден Бургас почита своя благодетел Ал. Г. Коджакафалията

На Никулден Бургас ще почете своя голям благодетел Александър Георгиев – Коджакафалията. В празничния 6 декември, от 09:15 часа, представители на Община Бургас, институции и граждани ще поднесат венци и цветя пред паметника на големия дарител. По време на церемонията ученици ще изпълнят песен и стихотворение, посветени на Александър Георгиев –..

публикувано на 02.12.24 в 12:16