Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашено ли е село Грозден от екокатастрофа? (СНИМКИ)

| обновено на 22.06.22 в 16:22



Всякакви отпадъци се изхвърлят безразборно около сунгурларското село Грозден. Още през септември месец миналата година беше подаден сигнал до бургаската екоинспекция. Беше наложена и глоба на Общината. Отпадъците обаче продължават да съществуват и да се увеличават. Според част от хората – проблем няма и това е нормално за едно село. Според други обаче това е сред най-големите недостатъци на населеното място.

В село Грозден живеят около 600 души. Хора, които редовно си плащат такса смет, но камионите на сметопочистващата фирма не идват често. Според жителите именно това е и една от причините селото да е заобиколено от боклуци.

Мебели, дрехи, торби, пластмасови шишета – това са само част от отпадъците, които могат да се видят около село Грозден. При това не само на едно място. Т.нар. „обособеното сметище“ се намира до гробищата на населеното място. Обособено, но без ограда и без табела. „Когато се понатрупа боклукът, идва багер, който го бута в дерето. Ако е строителен материал, идеята е да се запълни по някакъв начин дерето, но тук се изхвърля абсолютно всичко. Изхвърлят се дори и стъкла. Случвало се е миналата година например, по-надолу се предизвика пожар. Когато стане много горещо, стъклото се нагрява, тревата е суха и се предизвикват пожари“, обясни Кина Иванова, която живее в селото заедно с двете си деца. Тя обаче предвижда да се премести в друг град. „За съжаление бащиният ми дом ще остане като вила. Иска ми се много, когато дойда да не виждам това. Искам, когато дойда, да си пусна децата да излязат да играят, Когато аз съм била дете, ние играехме долу в дерето, когато имаше сняг. Пързаляхме се по склона, сега това не може да се случи, защото има боклук – ламарини, стъкла, камъни“, допълни жената.

Таксата смет беше по-скъпа от данъка – последно общо бяха 28 лв., като 7 лв. е само данъка, поясни Иванова. Проблем е и честота на сметоизвовзването. „В момента трета седмица не е идвал камионът. По Коледа камионът не мина месец и половина. Това са празници, консумацията е много по-голяма и боклукът се събира, допълни Иванова.

Кремена Каменова живее в Бургас, но също има къща в село Грозден. „През 2016 – 2017 г. имаше някакви големи казани за смет, хубави, нови, които бяха малко на брой – около 10 за цялото село. Впоследствие изчезнаха, защото не се пазеха, а и не можеха да съберат целия боклук. Към всеки дом има предоставен кош за събиране на боклука. Не е достатъчно два пъти в месеца да се събира. Това принуждава хората да си товарят съответните натрупани отпадъци в каруци  да се изхвърлят извън селото. Цялото село е опасано със стабилен насип боклуци, които не се разграждат, а се трупат“, обясни тя.

Според хората, единият вариант е да се върнат големите контейнери в селото и сметопочистващата фирма да обслужва по-често населеното място.

Кметът на Грозден Цонко Беев също обясни, че проблемът с отпадъците съществува от около 30-40 години, а решение така и не се намира. „Когато е запълнено сметището, организираме бутането или пък изнасянето към депото към Сунгурларе. Другото, което сме предприели като мярка – засипали сме в крайната част към входа на самото сметище наземна маса, за да не се допуска повторно пълнене на нерегламентираното сметище“, поясни той.

Кметът посочи, че няма регламентирано сметище в селото, което да е одобрено от РИОСВ – Бургас или от Министерството на околната среда и водите. „Това е проблем навсякъде, защото няма стратегия, няма политика на държавата да изгради и да регламентира нормални места за събиране на сметта. Много трудно се кандидатства по схеми и мерки, които са за снабдяване с казани, кофи, контейнери, превозна техника и т.н.“, допълни той.

Проблем за сметоизвозването се оказва и старата техника на Община Сунгурларе, която редовно се разваля. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

9 случая на употреба на вейп с упойващо вещество в Бургас

2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..

публикувано на 11.02.25 в 17:39

74 000 лева са нужни, за да продължи възстановяването на популацията на ловния сокол

Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“.  Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Възстановено е движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението  на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..

обновено на 11.02.25 в 16:12

Строят два нови физкултурни салона в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от  Професионалната гимназията по изучаване на западни езици  „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..

публикувано на 11.02.25 в 15:49

Резитба на дърветата Гинко Билоба в центъра на Поморие

Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..

публикувано на 11.02.25 в 13:29

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. "Във..

публикувано на 11.02.25 в 11:30