Термохромен индикатор, който отчита температурата при човека, но без да използва устройство, беше представен в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас. Технологията е вписана в българското патентно ведомство и е резултат на научна работа в условията на публично-частно партньорство.
Този иновативен метод може да се окаже от съществено значение, когато е налице повишена заболеваемост от вирусни инфекции, обясни доц. Светла Желева, зам.-ректор по научноизследователската дейност.
"Индикаторът е разработен на основата на микрокапсулиран пигмент, който реагира на телесната температура чрез промяна в цвета. С поставянето му - един слой от него, върху определените подходящи зони на кожата може да се установи дали телесната температура е завишена, или не е. Едната зона е в областта на шията - зад ухото, а другата е на китката - на разстояние от 1 см от сгъвката на дланта. Тези са подходящите места, защото там с най-голяма точност може да бъде отчетена съответната промяна в температурата", обясни доцентът.
Изходният цвят на индикатора е черен и остава такъв до 37°C. Ако температурата се е повишила на 37.5°C, след няколко секунди цветът се променя на виолетов, а след 38°C става розов. Доц. Желева обясни, че промяната в цвета е индикация за необходимостта от използване на обикновен термометър и консултация с лекар.
"Индикаторът може да е приложим в болниците, в детските градини, яслите, училищата, граничните пунктове, летищата и административните сгради, за да се установи кой може да бъде допуснат в тях. Напълно безвреден е за човешкото здраве. Може да се носи постоянно върху кожата и отчита в продължение на 24 часа. Може и лесно да се и премахне - със суха кърпа или вода", посочи още тя.
Употребата му е предпоставка за регистриране на общо или локално инфекциозно заболяване, както и за необходимостта от ограничаване на контакти. Сред екипа, разработил индикатора, са зам.-ректорът на университета доц. Светла Желева, д-р Антон Танев, доц. Ивайло Танков, д-р Анифе Вели и д-р Радослава Николова. По време на презентацията присъстваха кметът Димитър Николов, директорът на Университет „Проф. д-р Асен Златаров" проф. Магдалена Миткова, директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Георги Паздеров, медици и фармацевти от Бургас и региона.
Може да чуете повече в звуковия файл.
За 30–та поредна година „Български пощи“ организират конкурса „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“. Срокът за участие е 18 декември 2024 г. В конкурса ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, за получател да бъде посочено само „За Дядо Коледа“ и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма отговарящи на условията ще получат отговор..
Естествената обстановка в дома е най-добрият декор за коледната фотосесия. Това са тенденциите през последните години, коментира популярният бургаски фотограф Виолета Пефтичева. По думите й вече не се харесва това всички да се обличат в пижами и да се снимат в заучени пози. Тук важна роля играе и добрият фотограф, който трябва да умее да..
Черният Петък има дълга и интересна история, която започва с хаоса по улиците и се превръща в глобално събитие, очаквано от милиони хора. Днес той е не само възможност за изгодни покупки, но и за осъзнат избор – да инвестираме в това, което наистина има значение. В Ability SPA вярваме, че Черният Петък е не само време за пазаруване, но и за инвестиция..
В навечерието на бургаския празник Никулден, в града - „Вечен като морето”, за втора поредна година учениците от XI А и XII А специалност „Екскурзоводско обслужване“ в СУ „Епископ Константин Преславски” ще влязат в ролята на екскурзоводи заедно с техния преподавател по теория и практика Николина Димитрова. Те ще разкажат на жителите и гостите на града..
Бургас се подготвя за Коледа. Украсата тази година ще бъде още по-красива и мащабна, в момента се поставят светещите елементи по централната улица „Александровска“, доукрасява се елхата на пл. Тройката. Обновяват се и светещите елементи по главните пътни артерии на града. "И тази година целта е тук да е най – красивата празнична украса в..
Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..