Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Примабалерината на Софийската опера и балет

Марта Петкова: Балетът ме научи на търпение, самодисциплина и любов

В свободното си време тя обича да кара колело и да се разхожда

Марта Петкова е примабалерина на Софийската опера и балет. Тя е в трупата й вече 20 години. Марта влиза в балетната зала едва когато я приемат в балетното училище – на 9 години. Първоначално е отхвърлена поради липса на данни, но по стечение на обстоятелствата все пак я приемат, за да допълни класа. 


Грациозна, елегантна и въздействаща е днес Марта Петкова на сцената. Позната е с всички водещи роли, които представя през годините – Одета, Жизел, Аврора, Китри, Силфида. Европейската публика също се е срещала с изкуството й. Марта е танцувала в Русия, в Палермо и Неапол, в Кралската опера в Лондон и др. 

Балетът е моя живот, сподели Марта, в откровен разговор за предаването на БНР – Бургас „Ева в неделя“:

„Никога не съм се замисляла за това с какво бих се занимавала ако го нямаше балетът. На по късен етап открих удоволствието от снимките, актьорската работа, но като дете бях насочена от моето семейство към това изкуство. За разлика от много други момичета аз не мечтаех да ставам балерина, но се влюбих в него и продължавам да го правя! Това изкуство ме научи на всичко и фокусът ми винаги е бил в него! “

повече може да чуете в звуковия файл:


Примабалерината Марта Петкова сподели, че е работохолик и спи спокойно когато си е свършила работата по най – добрия начин. Любимата й сцена е родната и тя е категорична, че в България се чувства най – свободна и най – щастлива.  

Марта е майка на 13-годишна дъщеря, обича да кара колело и да се разхожда, да похапва пица и шоколад /колкото и да не ви се вярва/.  Слуша поп и рок музика, но и също хип-хоп и техно.

„Не обичам да робувам на никакви стилове и чета всякакви книги и гледам всякакви филми. Много обичам да се разхождам и го правя с часове. След спектакъл така си почивам!“


Примабалерината вярва, че доброто винаги побеждава и мечтае да изиграе Жулиета от „Ромео и Жулиета“. На бургаска сцена тя гостува през юни в балета „Дон Кихот“ще може да я видим отново през август в същия спектакъл.  

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27

Палеофест ще се проведе в Бургас следващия уикенд

От 28 до 30 юни Бургас става център на палеонтологията в България. Националният природонаучен музей при БАН, Регионалният исторически музей в Бургас и Община Бургас са организаторите на първия по рода си научен фестивал – ПАЛЕОФЕСТ.  Това събитие ще запознае широката публика с чудесата на палеонтологичната наука и най-новите открития със световно..

публикувано на 23.06.24 в 12:37

Велизара Карайотова, която не си поставя граници в модата

15-годишната Велизара Карайотова от Бургас спечели първо място на състезанието „Ревю в кутия“. В проекта на Асоциацията на българските модни дизайнери се включиха 150 ученици и студенти от цялата страна. Велизара е най-малката участничка в конкурса. Именно поради тази причина, наградата която спечели - участие в курс по моден дизайн в..

обновено на 23.06.24 в 11:08