Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Часовете на V, VI и VII клас стават по 40 минути

В V, VI и VII клас часовете ще бъдат  40 вместо след 45 минути във всички училища, както е в момента в III и IV клас. Сега такава е продължителността на часовете в прогимназията само там, където се учи на две смени.

Часовете на трите випуска се намаляват по указание на Министерството на здравеопазването  и с цел равнопоставеност на всички ученици от тези класове.

Промяната се прави чрез изменения в две наредби на министъра на образованието и науката, които бяха публикувани за обществено обсъждане днес – за учебния план и за организацията на дейностите в училищното образование. Ако бъдат приети, те ще влязат в сила от началото на учебната 2022-2023 година.

Въвеждането на 40-минутни учебни часове ще съкрати общото време за обучение. Това ще се отрази върху усвояването на материала особено по ключови предмети като български език и литература и математика, които се изучават с най-голям брой часове, допълват от МОН.

Ето защо министерството предлага да увеличи броят часове по български език и литература с половин час седмично в V и VI клас и по математика – също с половин час в V, VI и VII клас. Наред с това проведените анкети сред учители и ученици за учебните програми показват необходимост от увеличаване и на часовете по география и икономика в V клас - отново с половин час седмично.

Увеличаването на броя часове по трите предмета е в съответствие със Закона за предучилищното и училищното образование и с изискванията на МЗ, които допускат обща седмична натовареност от 32 учебни часа.

Според експертите от МОН изгубеното учебно време заради скъсяването на учебния час в прогимназията би могло да се компенсира и по друг начин – чрез удължаване на общото учебното време с две седмици за учениците от I до VI клас. Това предложение беше обсъждано неколкократно със социалните партньори. По-голямата част от тях го подкрепят, но смятат, че са необходими още разяснения и обсъждане на детайлите.

В същото време данните са категорични, че българските ученици имат най-краткото задължително учебно време в Европа. Общият брой на задължителните часове в класовете от I до X включително, приравнени към астрономическите, е 7040. Средната стойност за държавите в Европа е 8617 часа, а повечето страни са в диапазона между 8000 и 9000 часа.

В България най-малко учат първокласниците и второкласниците – съответно 411 и 429 астрономически часа на година. С по няколкостотин часа годишно изостават от връстниците си в много европейски държави също нашите ученици в III, IV, V и VI клас.

Както показват резултатите от националните външни оценявания в IV, VII и X клас и от държавните зрелостни изпити, това е един от факторите, които се отразяват негативно върху подготовката на учениците, заключават от МОН.


По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-лесно ли ще е на малките ученици да оставят телефоните си вкъщи?

След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..

публикувано на 03.04.25 в 08:20

Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей

Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей , съобщават от община Бургас. Това ще се случи благодарение на проект, за който Националната художествена академия - филиал Бургас спечели финансиране.  В рамките на проекта се предвижда да се направи цялостен ремонт на сградата – подмяна на покрива и..

публикувано на 01.04.25 в 11:00

За или против телефоните в училище – ябълката на раздора за днешната младеж

За пълна забрана на мобилните телефони в училище се заговори отново в последните дни.  Идеята е на просветното министерство, а целта - да се намали екранното време на учениците и последствията, които има то върху децата, като нарастваща зависимост, намалена концентрация и социална изолация. МОН подготвя законови промени за забрана на..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Центърът за подкрепа на личностното развитие в Бургас със Седмица на отворените врати

Седмица на отворените врати организира Център ът за подкрепа на личностното развитие в Бургас. Поводът е 30- годишният юбилей на центъра. Инициативата започва днес и ще продължи до 4 април. Предвиждат се безплатни индивидуални консултации със сертифицирани кариерни консултанти, по време на които учениците ще имат възможност да попълнят..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

Бъдещите спедитори в СУ „Константин Петканов“ могат да изкарат шофьорска книжка

„Спедиция, транспортна и складова логистика“ е една от новите специалности в бургаското Средно училище „Константин Петканов“. Тя е разкрита преди три години, а след още две предстои да завърши първият випуск, посочи директорът Ивайло Марков. Учениците имат възможност да изкарат шофьорска книжка, като курсовете се поемат от учебното..

публикувано на 31.03.25 в 08:00

Представят новите бакалавърски програми по японски и китайски в Бургас

Бургаският филиал на Софийския университет организира специални консултации за кандидат-студенти, свързани с новите бакалавърски програми по японски и китайски език. Срещите ще се проведат днес от 15 до 18 часа в Културен дом НХК. Бъдещите студенти ще могат да получат информация за учебния процес, перспективите за реализация и спецификите на..

обновено на 29.03.25 в 11:37

Министърът на образованието представи в Бургас новата си концепция

Министърът на образованието Красимир Вълчев взе участие в разширения академичен съвет в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, съобщават от ВУЗ-а. Той представи своята нова концепция за развитието на висшето образование в близките няколко години. Проф. д-р Христо Бозов, д.м., ректор на висшето държавно училище представи структурата и..

публикувано на 27.03.25 в 17:42