Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от ракета изплува на плаж. Военните: Не е опасно


Откритият боеприпас на плажа между Поморие и Ахелой е част от ракета от военните действия в Украйна. Тя е напълно безопасна, твърдят от военноморските сили.

Дългият над метър боеприпас забелязват туристи в късния следобед вчера. След подаден сигнал на телефон 112 екип на военно-морска база Атия пристига, за да го прибере и обезвреди. Днес се появиха и подробности за военната находка. 

Това е празен стартови двигател на противовъздушна ракета. В резултат на военните действия в Украйна има много такива, подчертавам, безопасни предмети в морето, които ние премахваме, за да не се притесняват мореплавателите“, посочи адмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили на България.

По думите му те не представляват опасност и за плажуващите. „Това  е като един празен цилиндър с диаметър 15 см и дълъг метър и 20 см. Досега сме намерили още два такива и няколко различни модификации на подобни двигатели на ракети, но те са празни, без взривно вещество“, каза още адмирал Михайлов.

Екипи на военните са реагирали на над 30 сигнала за миноподобни обекти, само един от тях е бил истински и е унищожен.

Туристите на плажната ивица днес не показаха да са притеснени.

„... Българските служби си вършат добре работата, следователно можем да почиваме спокойно, това са инцидентни случаи…

… Никакво притеснение нямам. Тук съм с цялото си семейство, с децата, те не влизат много навътре в морето…

… И вчера бяхме тук на плажа, днес идваме спокойни, ще вляза в морето без никакво притеснение“ 

Експерти съветват при съмнителни, рискови предмети в морето своевременно да се подава сигнал на телефон 112.

Повече чуйте в звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интензивни валежи е имало в Царево през цялата нощ

Интензивни валежи е имало в община Царево през цялата нощ. Към момента няма данни за бедстващи или пострадали, каза за БНР Бургас зам.-кметът на Царево Денис Диханов.  "Валежите започнаха още в ранните часове на днешния ден, но са с интензивност, която не създава опасност към момента. Няма сигнали от хора, пожарната също няма подадени сигнали към..

публикувано на 16.10.25 в 10:00

Ремонтът на път I-7 към ГКПП „Лесово“ при „Зимница“ приключва днес

Ремонтът на международния път 1-7  към граничния пункт Лесово  в  района на пътен възел "Зимница" на автомагистрала "Тракия" ще приключи в рамките на работния ден, съобщиха от Областното пътно управление в Ямбол. Заради проливните валежи срокът на ремонтните дейности беше удължен с близо седмица. И днес ще остане в сила временната..

публикувано на 16.10.25 в 07:20

Активираха BG-Alert за общините на юг ог Бургас, Свети Влас и Елените

Системата BG-Alert беше активирана по разпореждането на областния управител на Бургас за общините на юг от Бургас, Влас и Елените.  Причината са очаквани интензивни валежи през нощта.  Съобщението има информационен характер и цели да предупреди жителите.  "Поради очаквани интензивни валежи по Южното Черноморие, призоваваме за повишено внимание!..

публикувано на 15.10.25 в 22:30

Символични протести в областните дирекции на ДФ "Земеделие"

Работещите в областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие" обявяват символични протестни действия от днес до 24 октомври - съобщават от Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. В протестна декларация, изпратена до премиера Желязков, председателя на Народното събрание, министъра на земеделието и лидерите на парламентарно..

публикувано на 15.10.25 в 18:00
Снимката е илюстративна

Над 90 % от хотелиерите в България срещат трудности при наемането на персонал

Над 90 % от хотелиерите в България срещат трудности при наемането на персонал, а най-търсени са позициите за готвачи, камериерки и сервитьори. Това показват данните от проучване на Български хотелски форум. В Националния дворец на културата се провежда 10-тата конференция за инвестиции и управление на хотели у нас. Отсъствието на мотивация за работа..

публикувано на 15.10.25 в 16:30

Бургас става все по-достъпен за хора със зрителни увреждания

В Международния ден на белия бастун писателката Мита Иванова, която е член на Съюза на слепите, представи новата си книга - На ръба. Изданието е пригодено за хора със зрителни проблеми, придружено е с диск, а текста е озвучен с гласа на авторката.  Според Иванова достатъчно внимание се отделя на хората със зрителни проблеми. "Тук има редица..

публикувано на 15.10.25 в 13:30

Кметът на Крушаре алармира за непочистено корито на Тунджа, което е предпоставка за наводнение

Непочистено от дървета и храсти корито на река Тунджа около мостовете при село Крушаре създава опасност от наводнение при обилни валежи. За това алармира кметът на селото Димо Станков. Според него коритото никога не е чистено, а прогнозите са за обилни валежи в края на тази седмица. Започна разчистването на фрезования асфалт край с. Крушаре..

публикувано на 15.10.25 в 13:00