"Маргинализирани етнически групи", "уязвимо социално положение", "ромско интегриране"-все клишета, на които сме се наслушали през последните 30 години. Има ли резултат от действията в тази посока, облечени в планове и стратегии и подплатени с финансиране? Въпросът излиза на дневен ред с приемането на нов Общински план за равенство, приобщаване и участие на ромите за периода до 2023г., който местният парламент трябва да одобри.
Планът е по Националната стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите до 2030, според която следва да се осъществи областно планиране и съответно общинско. Общинското предвижда работата в няколко приоритетни направления като акцент за "образование" и "здравеопазване". Заместник-кметът Йорданка Ананиева посочва: "Имаме много политики в тази област. Например, свързаната с достъпа до предучилищно образование в някой квартали, където няма детски градини, като квартал "Победа" и ползването на услугата на друго място."
От общината анонсираха и предстоящата кампания за пропуснати ваксинации. А съветниците повдигат логичния въпрос желано ли е приобщаването:
"Правим някакви усилия да разработим всичко това. Има ли интерес от тяхна страна, срещаме ли съдействие? Има ли масовост, има ли смисъл?"
Йорданка Ананиева отговори: "Няма как да кажа, че 100% правим интеграция и осигуряваме равни възможности, но се опитваме те да бъдат съобразени със спецификата на общността. Като цяло процесът на приобщаване при малките в училищна среда е на 100% с малки изключения, които се опитваме да овладеем. Трудности срещаме при учениците, които завършват основни образование. Насочвахме ги към професионалните гимназии, но срещнахме съпротива по отношение на пътуването в града, в друго училище и затова тръгнахме по пътя да им предложим обединени училища до 10 клас да придобият професия. Такива са училищата "Васил Левски" в Горно Езерово и "Климент Охридски" в Рудник."
Заместник-кметът признава, че е процесът е труден и с променлив успех, на всичко си струва заради история като тази:
"Когато започнахме да извозваме децата от квартал "Победа" в една от детските градини трябваше да има медиатор, който да ги придружава. Тогава взехме едно младо момиче като детегледачка. Тя се мотивира, завърши предучилищна педагогика и сега е учител, което пък дърпа от тяхната общност като възможност да израстване професионално."
Затова с ромската общност работят медиатори, хора от техните среди, които са имали смелостта да разширят хоризонта си и да подплатят това с образование. А след това от първо лице да говорят за ползите. Такива медиатори има в кварталите "Победа", "Горно Езерово" и квартал „Рудник“.
Повече чуйте в звуковия файл.Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..
Филиалът на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ – Бургас ще обучава студенти в професионално направление „Театрално и филмово изкуство“. Решението за откриването беше прието от Министерския съвет на основание одобрен проект от Националната агенция за оценяване и акредитация и решение на Академичния съвет на..
Представители на гражданска група "Математика за всички деца" са изпратили становище до МОН. То е свързано с предлаганите промени в Закона за предучилищното и училищно образование.Те не са съгласни с обявените намерения приемът в математически гимназии да става само след четвърти клас, а самите учебни завадения да се преобразуват в специализирани...
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на..