"Маргинализирани етнически групи", "уязвимо социално положение", "ромско интегриране"-все клишета, на които сме се наслушали през последните 30 години. Има ли резултат от действията в тази посока, облечени в планове и стратегии и подплатени с финансиране? Въпросът излиза на дневен ред с приемането на нов Общински план за равенство, приобщаване и участие на ромите за периода до 2023г., който местният парламент трябва да одобри.
Планът е по Националната стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите до 2030, според която следва да се осъществи областно планиране и съответно общинско. Общинското предвижда работата в няколко приоритетни направления като акцент за "образование" и "здравеопазване". Заместник-кметът Йорданка Ананиева посочва: "Имаме много политики в тази област. Например, свързаната с достъпа до предучилищно образование в някой квартали, където няма детски градини, като квартал "Победа" и ползването на услугата на друго място."
От общината анонсираха и предстоящата кампания за пропуснати ваксинации. А съветниците повдигат логичния въпрос желано ли е приобщаването:
"Правим някакви усилия да разработим всичко това. Има ли интерес от тяхна страна, срещаме ли съдействие? Има ли масовост, има ли смисъл?"
Йорданка Ананиева отговори: "Няма как да кажа, че 100% правим интеграция и осигуряваме равни възможности, но се опитваме те да бъдат съобразени със спецификата на общността. Като цяло процесът на приобщаване при малките в училищна среда е на 100% с малки изключения, които се опитваме да овладеем. Трудности срещаме при учениците, които завършват основни образование. Насочвахме ги към професионалните гимназии, но срещнахме съпротива по отношение на пътуването в града, в друго училище и затова тръгнахме по пътя да им предложим обединени училища до 10 клас да придобият професия. Такива са училищата "Васил Левски" в Горно Езерово и "Климент Охридски" в Рудник."
Заместник-кметът признава, че е процесът е труден и с променлив успех, на всичко си струва заради история като тази:
"Когато започнахме да извозваме децата от квартал "Победа" в една от детските градини трябваше да има медиатор, който да ги придружава. Тогава взехме едно младо момиче като детегледачка. Тя се мотивира, завърши предучилищна педагогика и сега е учител, което пък дърпа от тяхната общност като възможност да израстване професионално."
Затова с ромската общност работят медиатори, хора от техните среди, които са имали смелостта да разширят хоризонта си и да подплатят това с образование. А след това от първо лице да говорят за ползите. Такива медиатори има в кварталите "Победа", "Горно Езерово" и квартал „Рудник“.
Повече чуйте в звуковия файл.Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..
Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения. В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..
ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е в категорията "Екологичен проект на годината“ за проекта “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“. Той включва множество дейности свързани с опазване на околната..
Приключи IV-то издание на националния литературен конкурс „Писмо до моя Герой“ организиран от Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий 1985”. Целта на конкурса е да си спомним за човека, на когото се възхищаваме, по думите и действията и искаме да станем като него, да изразим емоциите си в писмо, на ръка изписано. В конкурса..
В Бургас ще бъде разкрит учебен център за музикални медийни технологии и тонрежисура. В него ще се обучават студенти от филиала на СУ „Св. Климент Охридски“ в морския град. Той ще може да бъде ползван и от продуценти и изпълнители под наем. За оборудването му са необходими 320 000 лева. Предвижда се центърът за музикални и медийни технологии да..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата..