Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучват средновековната крепост "Малкото кале" край с. Воден в община Болярово

За 14-та поредна година археолози и студенти проучват средновековната крепост "Малкото кале" край село Воден в крайграничната община Болярово.

В разкопките участва съвместен екип от Регионалния исторически музей (РИМ) в Ямбол и от Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Крепостта "Малкото кале" е строена през 30-те години на XI век, когато териториите на Източна Тракия са трайно присъединени към Византийската империя. Била е обитавана в продължение на около 150 години и е разрушена е в края на XII в. по време на Третия кръстоносен поход, разказа археологът Явор Русев.

Тази крепост вероятно е дадена като феодално имение на местен благородник. За XII век на базата на печатите, които са открити, можем да кажем, че е представител или представители на фамилията Ватаци, известна византийска фамилия, която даже излъчва и византийски император в по-късен период.

Крепостта "Малкото кале" е с площ около един декар и е проучена почти изцяло.

Сред находките до момента са множество предмети луксозна керамика, накити, стъклени съдове, златни копчета за дрехи и монети от XI – XII век През 2017 г.  крепостта и намиращият се в непосредствена близост исихастки  манастир  са обявени за недвижима културно – историческа ценност с национално значение. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова арт инсталация ще бъде представена в Бургас

Новата инсталация  „Вълшебния калейдоскоп” ще радва бургазлии.  Проектът е по идея на Христина Арсенова , директор на кукления театър и е подарък за гражданите на морския град по повод 21 март, Световен ден на кукления театър. Тогава ще бъде и неговото официално представяне, което ще се състои от 12.00 часа в градинката на Часовника. Арт..

публикувано на 16.03.25 в 13:30

Мария Бакалова на премиерата на “Триумф” в Бургас

Номинираната за “Оскар” Мария Бакалова е един от специалните гости на 23-тия “София филм фест на брега” и ще присъства на откриването на фестивала в родния Бургас. Филмфестът ще бъде открит на 20 март с филма “Триумф” на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов, в който Бакалова играе една от главните женски роли. Възпитаничката на НУМСИ "Проф...

публикувано на 14.03.25 в 11:00

Бургаското читалище "Изгрев 1909" провокира децата да участват в конкурс за литературна творба и рисунка "Мечта"

Бургаското читалище „Изгрев 1909“ провежда петото издание на националния конкурс за литературна творба и рисунка "Мечта". Остава по малко от месец до финала. Инициативата се провежда от 10 февруари до 10 април и е в три възрастови групи. Конкурсът е част от проекта "Формула за щастие" , а мотото му е една мисъл на Елеонор Рузвелт..

публикувано на 14.03.25 в 09:40

Варненският куклен театър гостува с мюзикъла си "Питър Пан" в Бургас

Варненският куклен театър гостува в Бургас с мюзикъла си "Питър Пан" по пиесата на Джеймс Матю Бари. Текст, музика и стихове - Пиърс Чатър Робинсън, продукцията е по лиценз на International Theatre and Music Limited. 15 актьори участват в спектакъла, а костюмите, които сменят, са около 100. "Питър Пан" е спектакъл, който ни пренася в страната..

публикувано на 14.03.25 в 09:20

Театрална творческа работилница в Бургас на студия "Димитър Еленов"

Театрална творческа работилница ще се проведе в Бургас от 1 до 4 април. Workshop "Еленов" е организиран от студия "Димитър Еленов" с подкрепата на общински фонд "Култура". Инициативата е насочена към деца от 6. до 12. клас и ще срещне професионални творци – актьор, режисьор и хореограф – с ученици, които имат интерес да се развиват в областта на..

публикувано на 13.03.25 в 12:30
Всичко си има край на Райко Гърлич

Силно българско присъствие на “София филм фест на брега”

Силно българско присъствие се откроява в афиша на 23-то издание кино фестивала “София филм фест на брега”.  “Черно море”  е копродукция между САЩ и България, а в главните роли са Дерик Б. Хардън, Ирмена Чичикова, Стойо Мирков, Самуел Финци. Дерик Б. Хардън, който е рапър, художник, куратор, актьор и режисьор, е и сърежисьор на филма заедно с..

публикувано на 13.03.25 в 11:30

„Лебедово езеро“ завладява сцената на Бургаската опера в петък

Балетът „Лебедово езеро“ по музика на П. И. Чайковски и режисура на проф. Хикмет Мехмедов ще бъде представен на сцената на Държавна опера – Бургас този петък, 14 март.  В главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид влизат примабалерината на Бургаската опера Даниела Туртуманова-Стоянова и Теодор Цаков .  В Малките лебеди ще се..

публикувано на 13.03.25 в 11:00