Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашен ли е водопад Докузак

Еколози и експерти влязоха в спор да бъде ли обявен за природна забележителност

Прилежащата среда около водопад Докузак  е в риск в резултат на антропогенното натоварване. Мнението е на лесовъда и природозащитник доц. д-р Дико Патронов по повод отказа на екоминистерството водопадът да бъде обявен за природна забележителност по негово предложение.

 „Цялата растителност от утъпкване е унищожена. Ерозия силна има на почвата, слягане, движение по цялото протежение около водопада. Това разрушава почвата и създава ерозионни процеси за бъдещото на тази чувствителна карстова територия“


С обявявянето на обекта за природна забележителност ще се регламентират и режимите за ползването му, което ще помогне за съхраняване на прилежащите територии и спиране на разрушителни процеси там, смята Патронов. Водопадът ще продължи да се посещава, но могат да се направят скари, за да може почвата да не се разрушава. 

Той оспорва изводът в становището, че водопадът е вторично прокопан, за да се направи воденица и твърди, че той има напълно естествен произход.

Отказът на екоминистерството за обявяване на водопад Докузак за природна забележителност е свързан с намеса на човешка дейност, което е в разрез със закона за защитените теротории, обясни изп. директор на природен парк "Странджа" инж. Румяна Цвяткова.

Според нея има и други механизми обектът да бъде защитен. Единият вариант е разширяване на близкостоящата защитена местност или обявяване на изцяло нова защитена местност. 


Обектът и сега е защитен, тъй като влиза в рамките на ПП „Странджа“, както и в две зони по НАТУРА 2000, така че няма реален риск за водопада, категорични са от природния парк.

Община М. Търново има намерение да изгради паркинг на общинския път в близост до водопада Докузак. Това, според кмета Илиян Янчев, би осигурило по-голяма безопасност на туристите, които все повече посещават природния обект в Странджа.

Опасно е, когато спира автобус, пътят е тесен. Затова ще мислим за един паркинг, но това трябва да се съгласува, защото тази местност е защитена територия. Имаме го като идея. Друг е въпросът, че ще са необходими едни средства, които ние винаги ги нямаме“

От община М. Търново са готови да се включат и в широка работна среща с експерти за по-добра защита на природните забележителности в Странджа.

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Царево е домакин на първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR

Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево.  Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец.  От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:05

Пожарът между селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница е загасен

Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. На място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни.  През цялата нощ тежка верижна техника е прокарвала просеки, за да се ограничи пожара от всички страни, уточни директорът на..

публикувано на 24.07.25 в 11:35

Рибен фест от днес в Поморие

Рибен фест  „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град.  Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за трета поредна година и цели да насърчи..

публикувано на 24.07.25 в 08:30

Тежка техника прави просеки край Камен връх, обстановката остава сложна (ОБНОВЕНА)

Трети ден продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за да се достигне до огнището на пожара. Работата на огнеборците е силно затруднена, заради силния вятър и пресеченият терен. На място и днес ще бъдат 11 противопожарни екипи, горски служители и..

обновено на 24.07.25 в 08:24

Затварят за движение две улици в Бургас заради ВиК ремонт (ОБНОВЕНА)

Във връзка с подмяна на канализационната мрежа по бургаската ул. „Емил Де Лавеле“, от 9 часа днес се въвежда временна организация на движението на автомобили.  Затваря се за превозни средства участъкът от ул. "Георги Шагунов " до ул. "Доктор Нидер". Ограничението ще бъде в сила до 9 август.  Част от ул. „Кавала“ също ще бъде затворена заради ВиК..

обновено на 24.07.25 в 08:12

До село Окоп пожарът е под контрол, борбата с огъня в Ямболско продължава

Постепенно се нормализира ситуацията около населените места в Ямболско, в близост, до които и в момента продължават да горят пожари. Няма пряка опасност за къщите в селата. В овладяването на огнената стихия се включиха над 15 противопожарни екипи, тежка верижна техника  и два военни хеликоптера. Потушаването на пожарите продължава.  Над..

публикувано на 23.07.25 в 23:12

Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница

Все още не е овладян пожарът, пламнал вчера между боляровските села Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Заради опасност от навлизане на огъня в село Камен връх областният управител  Николай Костадинов задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT. В борбата в огъня са включени и два военни хеликоптера. Подробности от кореспондента ни Даниела..

публикувано на 23.07.25 в 16:48