Наскоро от Община Бургас заплашиха собственици на частни сгради, паметници на културата, които са ги оставили на произвола на съдбата. А, същевременно, една общинска сграда се руши.
Къщата на композитора Георги Шагунов, която е до сградата на БНР-Бургас, бе прехвърлена от държавата на Община Бургас. Недвижимата културна ценност трябва да се превърне в Дом на музиката. Шест години обаче се точат мудни процедури.
Едва през юли 2018 г. Министерството на културата съгласува „Техническо задание за проектиране на реставрация и адаптация“. Също тогава отказва да съгласува виза за проектиране на същото. Това се случва едва три години по-късно – на 28 май 2021 г., а през януари тази година се съгласува и изменението на Подробния устройствен план. Къде се е получило забавянето? Отправили сме искане по Закона за достъп до обществена информация до министерството, за да проследим пътя на документите.
Междувременно, наскоро Община Бургас обяви нов старт на една похвална инициатива, която вече има своя положителен финал за облика на Бургас. Сгради, които са частна собственост, но са под контрола на Националния институт за недвижимо културно наследство и са в лошо състояние, ще бъдат ремонтирани за сметка на общината, след което ще бъдат заведени дела срещу собствениците за възстановяване на средствата
„Най-спешни действия ще се предприемат срещу собствениците на 7 сгради, които са паметници на културата. Те са с историческа стойност. Въпреки предписанията, притежателите им не са предприели действия да ги обезопасят и ремонтират. Зданията са с компрометирани фасади и конструкции“, пише в прессъобщение на общината.
А кой ще контролира контролиращите?
Инициативата наистина е похвална и вече е давала резултат. Но къщата на Георги Шагунов, която трябва да се ремонтира от общината, от години става във все по-лошо състояние. Миналата година дори се срути част от нея.
Ситуацията и казусът се следи от няколко години и от Организацията за закрила на българските граждани и Бисер Русимов.
„Шест години, от тогава до сега, вместо да гледаме по-бърза реставрация, бургазлии ставаме свидетели на възможно най-бавната реставрация, когато някога се е случвала. А миналата година и част от постройката отзад се срути и в момента къщата започва да се разпада“, коментира Русимов.
Обърнахме се с въпроси към Община Бургас. За ремонтни дейности по частните сгради са предвидени 100 000 лв., а за къщата на Шагунов – 114 000. На запитването ни, след като има пари за частни сгради, не могат ли те са се ползват и за общинската собственост, от администрацията коментираха лаконично, че фондът е за частни сгради. А въпросните 114 000 за къщата на композитора са само за конструктивно укрепване. Все още няма и изпълнител. В момента се готви обществената поръчка за тази дейност. След като това приключи, през 2023 г. ще се заделят средства за фасадна реставрация и превръщането на сградата в Дом на музиката.
Ако, разбира се, процедурите приключат дотогава и сградата още е на мястото си, бих добавил. И относително цяла.
Навръх 24-тия си рожден ден почина Иво Христов. Младият писател се бореше над 10 години с коварно заболяване и претърпя с несломим дух множество операции. Иво пишеше книги и събираше средства за лечението си. Хиляди хора го подкрепяха. Диагнозата му бе Неврофиброматоза тип 2. Болест, поразяваща с туморни образования мозъчните нерви в централния и..
Затварят част по ул. "Ивайло" в Бургас от 10 часа утре, съобщават от общината. Причината е ремонтно-възстановителните дейности по асфалтовата настилка след подменена ВиК. Ограничението е за три месеца и се въвежда временна организация на движението, като се затваря участъкът от ул. "Македония" до ул." Цар Самуил".
Срокът за настаняване във фургоните трябва да бъде удължен. В момента той е до 30 септември тази година, обясни кметът на Болярово Христо Христов. Той ще поиска хората, които са без дом да останат в тях, докато е необходимо. Към момента във Воден има изградени 6 сглобяеми къщи, в Крайново те са две. Двама души в момента търсят да закупят жилища във..
Годишният план на община Сливен предвижда запазване на всички социални услуги през 2026 година. Запазва се и броят на потребителите, съобщават от общината. Заложено е увеличение на броя на местата в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания. Предвижда се и увеличаване на персонала. Поетапно се обновяват материалните бази, за да бъде..
Кризата с безводието се задълбочава и тази година населените места на воден режим ще са повече . Прогнозата е на експерти от Климатека. Към началото на юли язовирите са пълни средно около 60%, а по остарялата ВиК мрежа всяка втора капка се губи преди да стигне до потребителите . Сред ключовите мерки са подобряване на инфраструктурата..
Бъдещето на спортна зала „Младост“ беше обсъдено на работна среща по проекта „Подмлади града“ (RELAUNCHTOWIN), която се състоя днес в Община Бургас. Представители на спортни клубове, администрацията и проектанти разгледаха идейните предложения за реновиране на вътрешните пространства и облагородяване на околните зони. Проектът предвижда..
Министерският съвет прие Решение за приемане на План за използване на системата BG-ALERT за предупреждение на населението. Документът включва мерки, свързани с организацията за ранно предупреждение на населението на областно и общинско ниво, предоставянето на информация до населението за екстремни метеорологични явления, реда за ранно предупреждение..
От 8 август таксиметровите шофьори ще изписват двойното обозначение на тарифите си само на стикерите на стъклата . Касовите апарати ще бъдат сменени..
Граждани се обявиха против сечта на дървета по бургаската улица „Проф. Асен Златаров“ на спонтанен протест днес . Заради проект за ВиК..
Водачите на електрически тротинетки ще трябва да имат навършени 16 години, това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата.Те ще могат да карат..