Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключва реставрацията на Бракаловата къща (Етнографският музей)

Във финална фаза навлезе изпълнението на проекта за реставрация на най-старата битова сграда в град Бургас, построена през 1872 г. Това е Бракаловата къща, в която е настанен от десетилетия Етнографският музей. Строена е от бившия кмет Димитър Бракалов, помогнал много за утвърждаването на Бургас като водещ град в Югоизточна България след Освобождението.

След приключване на довършителните работи, които текат в момента, наесен може да започне поетапното пренасяне на етнографската експозиция обратно в сградата. Временно тя беше преместена на ул. „Батенберг“.

Сградата на Етнографския музей е една от най-емблематичните в нашия град и единствената запазена в така наречения Цариградски стил. Днес тя е архитектурен паметник на културата. За последно е реставрирана в периода 1976 – 1981 г. Именно тогава в къщата, била преди това училище и хотел, е настанена етнографската експозиция.

Община Бургас и ръководството на Регионален исторически музей – Бургас подготвиха проект за реставрация и още по-голяма социализация на имота. Той се осъществява с европейско финансиране. Преди това две години продължиха съгласувателните процедури с НИНКН.

Целта на проекта е Етнографският музей да се превърне в още по-търсена дестинация за посещение в сърцето на Бургас. Напълно реновирани са двата етажа на къщата. Тече вътрешно преоборудване. Музеят ще се сдобие с допълнително фондохранилище. Конструктивно е укрепено каменното стълбище, към което вече ще има рампа за достъп на хора в инвалидни колички. Освен самата сграда, се благоустроява и дворното пространство. Там са изградени допълнителни ателиета за реставрация на предмети от метал и керамика, етно кафене.

Целогодишно ще се провеждат обучения за деца и възрастни, които да се докоснат до старите занаяти и обичаи. Обновяването на Етнографския музей и пространството пред него ще помогне за обогатяването и развитието на културния живот в града, за съхраняване на традициите и българската национална идентичност.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организират благотворителен концерт и базар в подкрепа на 35 - годишния Радослав

Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от бъбречна трансплантация, за да живее. С множество инициативи  приятелите и близките му се надяват, че ще бъде събрана необходимата сума, за да бъде направена  операцията в Турция. Негов донор ще е баща..

публикувано на 23.02.25 в 17:30

Ивет Горанова и Цанко Цанков подкрепят каузата в памет на "пеперуденото дете" Гого

Двамата известни български спортисти подкрепят каузата в памет на "пеперуденото дете" от Перник, което си отиде от този свят в края на миналата година. Деветгодишният Георги имаше нелечимо и тежко заболяване, но беше изпълнен с любов и искаше да научи хората да бъдат добри и да не приемат различните според външния им вид, а според душите им...

публикувано на 23.02.25 в 17:00

Кукерите от Меден рудник дариха значителна сума за лечението на онкоболна жена

Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева,  която се бори с тежко онкологично заболяване. Кукерите пресъздадоха обичая миналата неделя, 16 февруари  в квартала. Те обходиха къщите и играха, за да прогонят злото, като пресъздадоха и ритуалите "заораване" и "засяване".   Кукерите в..

публикувано на 23.02.25 в 16:00

Утре спират водата в част от к-с „Братя Миладинови“

Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района между улиците: "Места", "Камчия", "Струма", "Вардар", "Странджа" и "Стара Планина". Причината е, че ще се извършват строително монтажни работи. От дружеството информират, че във връзка с изграждане на..

публикувано на 23.02.25 в 11:51
Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот

Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас

Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас. Сред специфичните негови цели са насърчаване на неформалното обучение, на подкрепата за млади хора, които не учат и не работят, както и стимулиране на ангажираността на подрастващите.  "Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот, повече..

публикувано на 23.02.25 в 10:58

Днес е Неделя месопустна или Месни заговезни

Месни заговезни е винаги в неделя, 8 седмици преди Великден.  До края на Великите пости са забранени месото и месните  продукти .  През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Денят се нарича  Неделя Месопустна, защото е последният ден преди постите, когато се яде месо.  От днес до..

публикувано на 23.02.25 в 09:51

Жълт код за студено време и в Бургаско

И днес времето ще е студено. От Националния институт по метеорология и хидрология към БАН издадоха предупреждение, жълт код за опасно време за Североизточна България и Черноморието. Предупреждението важи и за Бургаска област.  В Бургас тази сутрин е минус 5 градуса. По Черноморието ще преобладава слънчево време. Ще духа до умерен вятър от..

публикувано на 23.02.25 в 08:00