Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балетисти от 21 държави с гала спектакъл в Бургас

| обновено на 20.08.22 в 08:14
Снимка: БНР Бургас

Балетна гала на млади изпълнители от 21 държави ще представи международната танцова организация Russian MastersBallet, която избра Бургас за провеждане на интензивно лятно обучение.

Събитието ще зарадва ценителите на изкуството днес от 19.00 часа в Културен дом НХК. Проявата е подкрепена от Община Бургас, входът е свободен.

На спектакъла ще бъдат представени вариации от легендарни класически балетни постановки, както и няколко съвременни изпълнения, създадени специално за събитието от хореографа Денис Унтила /AaltoBallet, Германия/. За да подкрепят работата на младите таланти и да наблюдават гала вечерта, в Бургас пристигат световни звезди на балета като прима балерината на Мариински театър Мария Кхорева.

Участниците в летния курс се обучават от преподаватели на световно известната балетна Академия “Ваганова” в Санкт Петербург, Русия. За да се включат в летните курсове, младите танцьори полагат изпит, а участието им се счита за престижно и развиващо високо професионално майсторство. В летните курсове на Russian MastersBallet през 2022 г. участват 320 млади балетисти от 35 държави. Те са селектирани от над 600 кандидатури от цял свят. Летните училища през тази година се проведоха в Санкт Петербург /Русия/, Аликанте /Испания/ и Бургас. В Бургас участниците са 70 от 21 държави - Белгия, Канада, Чехия, Дания, Франция, Германия, Италия, Япония, Мексико, Норвегия, Полша, Румъния, Русия, Южна Африка, Швейцария, Турция, Украйна, САЩ, България и др.

Russian MastersBallet е международна балетна организация и официален представител на Академия “Ваганова”. Основна дейност на организацията е реализацията на интензивни балетни курсове в различи части на Европа, с участието на селектирани млади професионалисти и признати международни преподаватели.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Касиел Ноа Ашер, Лилия Маравиля и Стефка Янорова идват в Бургас с „Театър, любов моя!“

Емблематичният спектакъл „Театър, любов моя!“ от Валери Петров ще гостува в Бургас днес от 19:00 ч. в Културен дом НХК. В него участват обичаните актриси Касиел Ноа Ашер, Лилия Маравиля и Стефка Янорова. Пиесата разказва с много нежност и чувство за хумор за кулисите и задкулисието, върховете и паденията, обичта и болката в света на театъра...

публикувано на 02.11.25 в 14:15
Милена Ахчиева с книгата си

Милена Ахчиева: Връзката с божественото означава връзка с природата

Идеята за „Дневник на душата“ е изповед, която се свързва с историята на България: „Героинята е една светица, тя усеща хората, че имат нужда от светлина, от вяра, за това да се пробудят истински.“ „Дневник на душата“ е нейният начин да сподели убеждението си, че всеки човек носи в себе си светлина, която може да освети пътя и на..

публикувано на 02.11.25 в 13:30

Танцова формация „Петлите“ представя нов спектакъл в Бургас

Танцова формация „Петлите“ ще представи своя нов спектакъл на 20 ноември от 19:00 часа в залата на Културен дом НХК – Бургас. Представлението е посветено на България и нейната непреходна красота, изразена чрез танц, музика и сценични картини, вдъхновени от планините, традициите и обичаите на страната. Спектакълът ще покаже величието на българския дух..

публикувано на 31.10.25 в 17:00

Второто издание на подкаста "100лица на културата" на БНР Бургас е посветено на Ваньо Вълчев

Второто издание на подкаста „100лица на културата“ на БНР Бургас е факт. То е посветено на едно от знаковите лица в културния живот на Бургас - поета, писател и общественик Ваньо Вълчев.  БНР Бургас стартира нов подкаст „100лица на културата“ Поводът бе представянето на новата му книга „Помниш ли Венеция“. Премиерата, която се състоя в..

публикувано на 31.10.25 в 16:52

Недялко Йорданов: "Моноспектакълът ми "Момчето, което говори с морето" ще е изповед-споделяне с бургазлии!"

Недялко Йорданов ще представи тази вечер, 31 октомври авторския си моноспектакъл „Момчето, което говори с морето“ в Бургас. Един от най – обичаните поети на България ще застане пред своята публика с предпоследната си изповед – спектакъл от стихове и песни, писани през целия му живот. „Искам да направя нещо, което не съм правил до..

публикувано на 31.10.25 в 11:30

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят „Да послушаме кино“

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят на концерт – спектакъл „Да послушаме кино“ в клуб „Модерен театър“ тази вечер, 31 октомври. Магията на българската филмова музика ще оживее в Бургас и ще разказва истории. В програмата са подбрани най-любимите и познати мелодии от български игрални филми за всички времена като „Любимец..

публикувано на 31.10.25 в 09:00

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерството на културата

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерство на културата - "Златен век", която се връчва в навечерието на Деня на народните будители - 1 ноември, съобщава БГНЕС.  В декларация режисьорът на филмите "Източни пиеси", "Островът", "С лице надолу", "Февруари", заявява: "Отказът ми от наградата е форма на протест срещу настоящото политическо..

публикувано на 30.10.25 в 17:00