Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лични лекари искат и амбулаторният лист за болница да е електронен

Все още има проблеми с е-направлението за лаборатория и специалист

Снимка: pixabay

Лични лекари одобряват въвеждането на електронното направление за хоспитализация, но настояват това да важи и за амбулаторния лист за постъпване в болница.

Припомняме, че от 1 август направлението за хоспитализация е електронно. „Вече съм изпратил трима-четирима пациенти в болници по този начин, нямал съм проблеми. Това улеснява и нас и пациентите“, посочва джипито и председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас д-р Петко Желязков. Той и колегите му обаче имат забележки по отношение на амбулаторния лист, който придружава документацията за постъпване в болница.

Този амбулаторен лист още се разпечатва, а когато всичко е електронно не би трябвало да продължаваме да трупаме хартия – ние нямаме стаи, където да ги съхраняваме. Здравната каса иска да има подпис на пациента, въпреки че в аптеката се взимат лекарства за 2000 лв и няма подпис“

От сдружението ще поставят въпросът за дигитализацията на документа пред здравната каса. Джипита в Бургас все още имат софтуерни проблеми с направленията за преглед при специалист и за изследвания в лаборатория. Това зависи от софтуерните фирми, а не всички са подготвили програмите. 

 „Все още ние не можем да видим изследванията, за които сме изпратили пациентите в лабораториите и консултациите за специалист. Би трябвало да можем, защото всички качват в тази информационна система и аз като натисна един бутон трябва да видя изследването от лабораторията и консултацията при тесния специалист, но не се виждат. Трябваше от 1 юни всичко да е готово, а вече става трети месец има проблеми“, посочва д-р Желязков.

Постъпването в болница вече става по-бързо, спестява време и на пациентите. Те трябва само да кажат своето ЕГН на регистратурата.  На ниво здравни заведения обаче също отчитат известни проблеми с нововъведението.

„Някои от тях са от системата, а други са свързани с непознаване още на продукта, но мисля, че като го усвоим много ще ни помага“, казва управителят на болницата в Карнобат д-р Николай Колибаров.

По думите му затрудненията са частични, системата работи и постоянно се ъпгрейтва. 

Повече чуйте в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00