Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт на Димитър Арнаудов предстои в Бургас

Концерт на контратенора Димитър Арнаудов предстои на 25 август (четвъртък) от 19.00 часа в сградата на Областна администрация - Бургас на улица "Цар Петър" 1 . 

По време на събитието ще бъдат изпълнени творби из репертоара, изпълняван от кастрати, женски гласове (в мъжки роли) и контратенори - от Ренеснса до наши дни. Присъстващите ще чуят арии от произведения, написани от композитори, творили от 17-ти до 21-ви век - през различните епохи в музиката, както и произведения от съвременни български автори, създадени за контратенор. Чрез музиката на Кл. Монтеверди, Ал. Скарлати, Г. Фр. Хендел, Дж. Б. Перголези, Кр. В. Глук, В. Ам. Моцарт, Дж. Росини, Г. Доницети,  Енг. Хумпердинк, К. Орф и Ем. Горчева, ще могат да бъдат проследени проявленията на контратенора през различните епохи в музиката.

На рояла - Илиана Тодорова. В концерта ще вземат участие и оперните певци Калина Попова - алт и Мирослав Димитров - тенор.

Концертът се организира от Сдружение Арт Център „Компас“ със съдействието на Областната администрация. Проектът "Контратенорът от Ренесанса до наши дни" е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по програма “Музикални инициативи”.

Димитър Арнаудов е един от водещите млади изпълнители на българската оперна сцена. Завършва НУМСИ „Проф.Панчо Владигеров“ – Бургас при вокалния педагог Ксения Драгостинова и Национална музикална академия - гр.София в класа на доц. д-р Велизара Караянкова. Специализира в опера студио при Рената Ското към Национална академия „Санта Чечилия“ в Рим – Италия, майсторските класове при Камерзингерин проф. Елена Филипова, в Майсторски клас за интерпретация на френска музика при Вера Николова и Олилвие Дориа. Участник е в майсторските класове на Райна Кабаиванска към НБУ в Софийска опера и балет, като две поредни години е награждаван със стипендия от фонд „Райна Кабаиванска“ и специализира при Маестра Райна Кабаиванска в Академия „Веки-Тонели“ - Модена, Италия. Има завършена магистратура „Вокална педагогика“ в НМА „Проф. Панчо Владигеров.

Носител е на множество награди от международни конкурси, сред които: Първи международен конкурс за млади оперни певци „Елена Николай“- Панагюрище, Международен конкурс на изкуствата „Радост на брега"- Бургас, "Короната на Търновград" - В.Търново и др. Финалист в предаването „България търси талант“ през 2016 г. Гост- солист е на Национална опера и балет – София, Държавна опера – Стара Загора, Държавна опера – Варна,  Държавна опера – Бургас, камерен оркестър „Дианополис“ – Ямбол. 

В репертоара му са ролите на Орфей от „Орфей и Евредика“ на Кр. В. Глук, Орест в „Хубавата Елена“ от Ж. Офенбах, Печения лебед в „Кармина Бурана“ на К. Орф, Аморе в „Балът на неблагодарнитe” на Кл. Монтеверди, Венера от „Венера и Любовта“ на Ал.Скарлати,  Император Алтум в „Турандот“ на Дж. Пучини и др. 

По публикацията работи: Мария Попчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американската пианистка Полин Янг с концерт в Бургас на 3 декември

Бургас ще бъде домакин на едно от най-очакваните културни събития тази зима – концерт на блестящата американска пианистка Полин Янг.  На 3 декември публиката ще има рядката възможност да се срещне на живо с артист, който световната музикална критика определя като една от най-ярките млади звезди на клавирната сцена.  Събитието е част от българското ѝ..

публикувано на 27.11.25 в 12:30

Студентите от „Любен Гройс“ ще представят поетичен спектакъл с творби на бургаски автори

Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“  днес от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“. Инициативата се раелизира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени стихотворенията:..

публикувано на 27.11.25 в 11:30

Медни съдове "разказват" истории в изложбата "Медникарството - древно и вечно"

Изложбата „Медникарството - древно и вечно“ гостува в етнографския музей в Бургас. Тя е от Пловдивския етнографски музей и включва близо 80 съда, като и други предмети направени от мед.  Медникарите са имали запазено място в големите панаири - Ескиджумайския и Узунджовския. Бакърджиите талигари тръгвали след Тодоровата неделя на..

публикувано на 27.11.25 в 09:10

Бургас подготвя второто издание на Гала вечер на лауреатите

Бургас подготвя второто издание на Гала вечерта на лауреатите в изкуствата. Тя ще се състои на 1 декември 2025 г. Събитието ще събере на една сцена творци, отличени с национални и международни награди през годината. Входът за публиката е свободен, нo събитието е тържествено и изисква официално облекло, посочват от община Бургас.  Тази година Гала..

публикувано на 26.11.25 в 16:00

Шведският спектакъл "Старецът и неговото магаре" гостува в Бургас

Бургас ще посрещне шведския куклен спектакъл "Старецът и неговото магаре"  днес от 18:30 часа  в Държавния куклен театър . Входът за събитието е свободен за малки и големи почитатели на кукленото изкуство, а героите общуват помежду си изцяло на английски език . А как един шведски спектакъл се реализира в пределите на България – ще разберем..

публикувано на 26.11.25 в 12:30

Играят пиесата „Формата на нещата“ безплатно за ученици в Бургас

„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют, която ще бъде играна тази вечер в Драматичен театър „Адриана Будевска“. Тя е с вход свободен за бургаските ученици.  Режисьор е Кристиана Бояджиева. Участват актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова, която е продуцент на спектакъла и сподели:..

публикувано на 26.11.25 в 09:20

Млади художници представят изложбата си „Бургас – сгради с душа“

Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..

публикувано на 25.11.25 в 18:30