По време на заседанието прокуратурата поиска от съда налагането на най-тежката мярка "задържане под стража", тъй като Зоран Камилов е гражданин на Северна Македония и няма постоянен адрес в страната ни. Друг мотив беше, че в рамките на два месеца обвиняемият македонец е влизал 7 пъти в България за по 2-3 часа.
"Такова е съмнението ни в момента, че всяко едно от тези влизания, тъй като е било много за кратко, може би се касае за системно извършване на такъв род дейност. В каросерията на камиона е превозвана голямата група от хора, 88 души. Касае се за хора, свободно сложени на пода, без седалки, без колани, без нищо, нямаше никаква херметизация. Тези неща предстоят да бъдат изяснени. Експертизи ще се назначават в този аспект", поясни прокурорът по делото Христо Христов. Той допълни, че има разследване и за установяване на други замесени по случая. "В тази насока няма негово съдействие. Лицето е съдействало дотолкова, доколкото когато е спрян от полицейските служители, не е оказвал съпротива. Всичко останало са го свършили органите на МВР", посочи Христов.
По време на разпитите мигрантите са посочили, че всеки един от тях е платил между 2000 евро – 3000 евро за превозването им.
Адвокатите на Зоран поискаха да му бъде наложена по-лека мярка, „парична гаранция“ или „домашен арест“. Техният мотив е, че не е осъждан, има и здравословни проблеми. Адвокат Борислав Янков посочи, че това, че Зоран е влизал няколко пъти в страната не означава, че той е извършвал престъпления. "Все пак е международен шофьор. Той е влизал за два часа в страната, няма как за два часа от границата с Македония да дойде до Бургас, с товарен автомобил да пресече цялата страна, да мине повече от 380 км. Има здравословни проблеми, тези неща допълнително с писмени доказателства ще можем да ги подкрепим. Доколкото знам има два инсулта, но това е само по думи на негови близки. Съдействал е на разследването - каквото е знаел е казал", обясни адвокатът.
По време на заседанието 60-годишният македонец призна вината си и каза, че съжалява за постъпката си. За подобно престъпление се предвижда затвор от 1 до 6 години.
Основен проблем при разпитите на мигранти е, че няма достатъчно преводачи, посочи прокурорът Христо Христов. "Буквално се броят на пръстите на едната ми ръка. По някои преводи и специфични езици дори е един единствен преводач, който работи от 7.00 ч. сутринта до 00.00 ч. - 01.00 ч. през нощта. Човекът просто изнемогва. Целият капацитет на МВР е ангажиран, но преводачите са със свободна практика, те не са към органите на МВР. Също така имаме сериозен миграционен натиск в територията на бургаския окръжен район. Ежедневно се хващат групи. Вчера сме задържали още двама водачи. Единият от тях е иракчанин, другият е турчин. Групи с мигранти отново, с два автомобила по 5 души във всеки от тях. Предстои да бъде гледана и тяхната мярка в Районен съд - Средец", поясни прокурорът.
Сигнал за намерена корозирала граната в двора на Регионалната здравна инспекция е подаден тази сутрин в ямболската полиция. Тя е без взривател, но част от района е отцепен и се очакват сапьори. Гранатата, тип лимонка е открита при почистването на листа от двора на здравната инспекция, обясни директорът д-р Радостина Калчева. „Около 9 часа тази..
Най-голямото престъпно сдружение за трафик на мигранти е разкрито в Бургаска област. 10 души, сред които и организаторът на групата, който е на 30 години, криминално проявен от Средец са задържани.Една година е продължило разследването срещу тях, след постъпил сигнал в ДАНС. Във връзка с дейността на сдружението са обазувани 20 досъдебни производства...
Над 400 килограма риба бяха иззети след бракониерски набези във водоемите в района на Бургас в седмицата преди Никулден. Уловената риба е от вида сребриста каракуда, платика и шаран. Екипи на Агенцията по рибарството са извадили от водата и 19 броя мрежи с приблизителна дължина 1750 метра, които са нарязани и предадени за унищожение в склад на..
Близо 380 електронни фишове са връчени за седмица от бургаската полиция. Оттам отчитат, че 7 водачи са санкционирани за шофиране след употреба на алкохол, а двама – на наркотични вещества. Над 600 са тези, които са получили фиш за каране с превишена скорост. 254 са съставените актове само за седмица, а фишовете са 2483. В област Бургас за..
Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е работна група, която през юли излиза с вариантите за промени и проектите са пуснати за съгласуване. Промените трябва да бъдат одобрени от Министерски съвет, стана ясно в предаването "Хоризонт до обед"...
Стопани от сливенското село Крушаре се заканиха да не допускат ветеринарните власти до стопанствата си да вземат проби от животните, заради опасения от внасяне на зарази. Село Крушаре попада в 10 километровата санитарна зона, обявена след откритото огнище на шарка в стадо в село Желю войвода. Според хората, никой не е разяснил, какво трябва да..
Сняг вали в област Сливен, в района на Котел. Пътните настилки са предимно мокри, по високите и усойни места са частично заледени, обработени и проходими при зимни условия. Поради мъгла има намалена видимост в област Бургас, в района на Вълчаново ханче, където е от 30 до 50 метра, съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. До края на декември..
Най-голямото престъпно сдружение за трафик на мигранти е разкрито в Бургаска област. 10 души, сред които и организаторът на групата, който е на 30..
Над 400 килограма риба бяха иззети след бракониерски набези във водоемите в района на Бургас в седмицата преди Никулден. Уловената риба е от вида..
Близо 380 електронни фишове са връчени за седмица от бургаската полиция. Оттам отчитат, че 7 водачи са санкционирани за шофиране след употреба на..