Сдружението „Аутизъм днес“ е учредено през 2014 година, от специалисти в областта на приложния поведенчески анализ, общественици и родители на деца с аутизъм.
В Бургас децата са над 65, но към момента ще се работи с около 44-45, каза председателят на сдружението Владислава Цолова:
„Моят личен мотив е моят син, който вече е на 22 години, той е с разстройство на развитието от така наречения аутистичен спектър, това е каузата на моя живот и мисията за качество на живот на хората с аутизъм в България и на техните семейства. Преди доста години започнахме да правим кампании за информираност на обществото. В София открихме втори център, в Студентски град. В Плевен преди 4 години, отново в сграда предоставена от Общината и сега в Бургас, днес от 11:00 часа. Намираме се в к-с „Славейков“, срещу „Била“. Сградата е общинска, беше в лошо състояние. Ремонтирахме я с много дарения. Кадрите се обучават вече половин година.
Община Бургас предостави сградата за нуждите на центъра преди 3 години, през ноември 2019 г. малко след това дойде пандемията от ковид и както бяхме започнали кампания по набирането на средства за изграждането на центъра, успяхме да приключим с ремонтните дейности и обзавеждането му в края на миналата година. Наши основни дарители са българи, живеещи в чужбина. Над 65 са дечицата, които бяха в Бургас в листата на чакащите.
Практиката ни показва, че колкото по-рано се започне с поведенческа терапия с деца, които са с проблемно поведение, с проблем в развитието, както и аутистично поведение, толкова по-големи са резултатите и е по-голям шансът детето да се адаптира напълно в социалния свят.
При нас децата постъпват на 1 година и няколко месеца, до възраст от 3 години и половина почти нямат остатъчен проблем в развитието.
Няколко са специалистите, които работят с децата в момента. Това са психолози, социални педагози, логопеди, но в течение на времето до края на есента те трябва да станат поне 10 или 12. Работи се в индивидуални терапевтични сесии, според индивидуалните оценки на дечицата.
В Бургас има и бебе на 7 месеца, с което ще се работи активно, оценяваме всяка подкрепа, която получаваме.
Предстои изграждането на такива центрове в още два града във Враца и Варна.“, каза още Владислава Цолова.
Законопроектът за Бюджет 2025 ще бъде разгледан и в Комисията по образование и науката в парламента. Предвижда се да се запази политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование, както и заплатата на учителите да достигне 2800 лева. Възнагражденията на академичният състав през 2025 г. също ще бъдат..
Нова спортна зала се планира в Средец. Теренът за проекта е ясен, но трябва да бъде изцяло предоставен на общината от частник. Това ще бъде гласувано на днешното заседание на местния парламент, което ще започне в 9:30 часа. Припомняме, че на последната сесия в Средец, граждани изразиха недоволството си към заместник-председателя на Общинския..
При ясно небе могат да се наблюдават тази седмица седем планети. Явлението е известно като "парад на планетите", което ще може да се види отново чак през 2040 година. Най-добрият шанс да се видят планетите Марс, Юпитер, Уран, Венера, Нептун, Меркурий и Сатурн е малко след залез слънце, до петък включително. Четири от планетите - Меркурий, Венера,..
В Сливен ще има днес временна организация на движението по булевард „Цар Симеон“. Причината е ремонтни дейности по ВиК мрежата на жилищна сграда с хотелска част, намираща се по плана на Промишлена зона. Едната лента за движение по булеварда ще бъде затворена, а другата остава свободна за движение. Община Сливен предупреди и за промени днес и..
Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията. Експозицията е с фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР 90 години..
Малките потребители от дневния център за деца с увреждания „Св. Николай Чудотворец“ посетиха центъра за социална рехабилитация и интеграция към Сдружение „Социален център Бургас“ и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- 3, съобщават от общината. Със съдействието на ръководителя на кукерската група „Каваклии“ в кв. Долно..
Еврозоната, помощите за украинските бежанци и войната там, ковид-19 са най-често срещаните теми по, които наблюдаваме дезинформация. Около това се обединиха участниците в кръгла маса на тема: „Свобода на медиите и плурализъм. Негативните ефекти от дезинформацията за ЕС в региона”. Меморандум за сътрудничество срещу фалшивите новини обедини всички..
В Бургас вече ще се плаща 2 лева на час за паркиране в синя и зелена зона. Това решиха общинските съветници след продължили час и половина дебати на..
Тодор Стамболиев отново е избран за обществен посредник на Бургас. Той започва третия си мандат с подкрепата на 37 общински съветници, които гласуваха за..
Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това..