Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 2 до 4 септември

В Созопол канят на петото издание на Фестивала на Старите занаяти и изкуства

Фестивалът се провежда в двора на Етнографския музей

| обновено на 02.09.22 в 09:50

За пета поредна година в Созопол ще се проведе Фестивал на Старите занаяти и изкуства Созопол 2022, който ще покаже красотата, блясъка и непреходността на българските занаяти и изкуства. От днес до 4 септември всеки ден от 11.00 ч. до 22.00 ч. в двора на Етнографския музей в Стария град майстори от цялата страна ще презентират пред созополската публика най- доброто от творчеството си. Изложбата - базар очаква ценителите на ръчно изработените уникални бижута, сувенири и уникални предмети.

В това него издание се включват 14 участници - художници - приложници, майстори на художествени занаяти, дизайнери и оригинални ювелири от цялата страна. Сред тях е Таня Табакова от Стара Загора под чиито нежни, но силни ръце пластините мед се превръщат в красиви и впечатляващи бижута е вдъхновена от природата и созополското море. Тя се занимава с медникарство и участва за първи път във фестивала:

„За всеки творец е чест и удоволствие да бъде в Созопол по времето на Аполония и аз съм много щастлива, че съм тук, в този прекрасен град.Ще представя  оригинални, гривни, пръстени, колиета и атрактивни предмети за бита от кована мед.“

Повече може да чуете в звуковия файл:


Огнян Пендичев е от Плевен и също има дебютно участие на фестивала. Той представя български традиционни накити - пръстени, обици, колиета, гривни и медальони, изработени с истинско преклонение пред българските традиции.

„Аз правя реплики като използвам бижутерска сплав без никел. Посребрявам или позлатявам бижутата, след това ги патинирам, за да изглеждат като едновремешните.  Предвиждам да се облека в народна носия и да сглобявам през посетителите предварително отляти елементи, за да покажа на посетителите как се правят накитите.“

Повече може да чуете в звуковия файл:



Истинска изненада за посетителите са оригиналните и иновативни произведения на Димитър Цветанов от София, който се занимава с дърворезба и пластика. Неговите магически кутии са вдъхновени от фантастичния свят на приказките и не оставят никого равнодушен пред таланта на твореца.

„Освен дърворезбата, която правя от 35 години, аз ще покажа и нови неща с декупажна техника. Използвам и други материали като картон, метал, дърво и се прави смесица от различни стилове. Ще представя кутии за бижута, като моят стил е повлиян от готиката.“  

повече може да чуете в звуковия файл:



Фестивалът на Старите занаяти и изкуства Созопол 2022 се провежда под патронажа на Община Созопол и с любезното домакинство на Етнографски музей Созопол.

Официалното откриване е днес (2 септември) от 17.30 ч. с фолклорен концерт на носителите на златен медал от тазгодишния фестивал в Копривщица от НЧ „Ангел Величков 1902 " с. Росен.

По случай  юбилейното издание на Фестивала на Старите занаяти и изкуства Созопол 2022, ще бъде присъдена наградата на кмета „ Пазител на българските традиции и занаяти“.

Повече за творците и техните занаяти ще ви разкажем в предаването "Ева в неделя" на Радио Бургас на 4 септември от 13 до 15 ч.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Миларева

Бургазлийката Диана Миларева представи стихосбирката "Дяволска жена"

Бургазлийката Диана Миларева издаде дебютната си поетична книга "Дяволска жена". Повече от 40 години измисля гатанки, разкази, стихове и песни. Сега тя ги обединява благодарение на редактора на изданието Красимир Йорданов. Това сподели авторката в студиото на БНР Бургас в предаването „Гларуси и шамандури“. „Писането ми дава покой и..

публикувано на 20.10.24 в 12:52

Недялко Йорданов чете на учениците от ОУ "Любен Каравелов"

Недялко Йорданов се срещна с учениците от 2“а“ и 2“в“ клас от ОУ „Любен Каравелов“ в град Бургас.   Поводът е, че децата пресъздадоха живи букви, вдъхновени от  Буквара на обичания български поет Недялко Йорданов. „Буквите в стихчета и картинки“ е заглавието на най-новата му детска книжка. В нея се разказва как се пишат буквите, показва на какво..

публикувано на 18.10.24 в 12:56

Писателката Марина Константинова ще представи в Бургас романа „Първата“

Писателката Марина Константинова ще представи в Бургас най-новия си роман „Първата“, проследяващ житейския път на Дора Габе. През 2023 г. авторката получава за този роман Националната награда за принос на името на една от най-значимите български поетеси от края на 19 век. Започват Есенните литературни празници в Бургас Срещата с бургаската..

публикувано на 18.10.24 в 11:37

Прожектират "Миграцията на паламуда" в Поморие

Вечер, посветена на писателя и кинорежисьор Людмил Тодоров, предстои в Поморие. Събитието е от 18 часа в  НЧ „Просвета 1888“ и се организира от общината и  Издателска къща „Знаци“. Авторът на едни от най-обичаните български филми " Любовното лято на един льохман“, „Приятелите на Емилия“, „Двама мъже извън града“, „Емигранти“, „Шивачки“,..

публикувано на 17.10.24 в 09:56

Бина Калс представя третата си поетична книга "Литания"

Поетесата Бина Калс ще представи третата си поетична книга  „Литания” в Бургас. Премиерата е от 18.00 часа в Морското Казино. Книгата се състои от седем цикъла и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12 години. В нея преобладават християнските образи и мотиви. Книгата е посветена на майката на поетесата.  Редактор на "Литания" е..

публикувано на 17.10.24 в 09:35

Изложба, посветена на Добри Желязков, беше открита на площада в Сливен

В Сливен започнаха събитията, посветени на 190-годишнината на текстилната индустрия у нас. Началото им беше дадено с винилна изложба "Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ на площад "Цар Освободител“.  Изложбата се състои от десет винилни платна. Те представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в..

публикувано на 17.10.24 в 09:33
снимката е илюстративна (архив)

Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура

"Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура.  Това обясни пред БНР Янина Танева, "Фабрика за идеи". През 2023 година 72.6 % от българите не са посетили библиотека нито веднъж, 62.6 % не са били на театър, 82.5 % не са били на концерт за класическа музика, опера или балет. Това са данни от национално..

публикувано на 16.10.24 в 14:44