140 участници от редица медицински университети и центрове в страната участват в първия конгрес по медицина организиран от Медицинския факултет. Темата на конгреса е „Предизвикателства пред медицинската наука и практика през ХХI век“ и се провежда до 3-ти септември.
„Даваме анонс за превръщането на конгреса в събитие с международно участие. И сега сред съавторите на докладите имаме колеги от Русия и Северна Македония. Отправихме предизвикателство и към нашите студенти – за първи път те са включени в организационния комитет на форум от такъв ранг. Ние преподавателите трябва не само да им предаваме знанията си, но и да ги приобщаваме към академичната общност“, каза председателят на Организационния комитет проф. Петя Цветкова.
„Убедени сме, че конгресът ще допринесе за разпространение на най-новите постижения в тази област, ще бъде повод за обмен на знания и опит, за осъществяване на нови професионални контакти“, каза зам.-деканът на Медицинския факултет доц. Румяна Янкова.
Организаторите подариха плакети за принос в развитието на факултета на проф. Магдалена Миткова, проф. Севдалина Турманова и на зам.-кмета по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики в Община Бургас Йорданка Ананиева.
Домакините бяха категорични, че Община Бургас вече е доказала, че е приела като мисия развитието и инвестициите в образование и здравеопазване.
От днес, в рамките на конгреса, започва представянето на научни трудове и в секторите „Медицинска биофотоника и биофизика“, „Акушерство и гинекология“ , „Репродукция“, и „Инфекциозни“.
Участниците ще имат възможност да чуят академични лекции от лидера в областта на молекулното моделиране на биологични ефекти проф. Ованес Мекенян, от проф. Лъчезар Аврамов от Лабораторията по биофотоника към БАН и от проф. Ганка Бекярова от домакините от Медицинския факултет в Бургас.
Успоредно с редовните пленарни заседания ще се проведат и практически курсове по ехокардиография и еходоплерография.
В конгреса активно взимат участие докторанти и студенти от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса, реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители. Според приетите текстове..
5000 лв. заплата ще получават специализантите в една от частните бургаски болници. Месечното възнаграждение ще е без обвързващ договор след приключване на специализацията те да остават на работа в здравното заведение. Осигуреното възнаграждение е над два пъти по-високо от минималната стартова сума, за която настояха при протестите си младите..
Община Бургас ще осигурява финансова подкрепа за лекарите, които специализират в общинските лечебни заведения. Администрацията предвижда да отпусне по 2000 лв. на година за целия курс на обучението им. Инициативата е част от дългосрочната общинска стратегия за задържане и развитие на медицинските кадри и подобряване на здравните услуги в..
Кампания за безплатни профилактични прегледи при клиничен хематолог ще се проведе в УМБАЛ Бургас. Прегледите започват на 14 юли, като за тях е необходимо предварително записване на телефон 0879 357 591 от 18:00 до 19:30 ч. Прегледите са насочени към пациенти с установена или подозирана анемия, съмнения за злокачествени хематологични..
Болничните асоциации се включват в обсъждането на нормативни промени в правилата за специализациите в здравната система. Те ще участват във втората среща на работната група, създадена да подготви такива промени, по настояване на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Миналата седмица в работната група беше обсъдена идеята за провеждане на..
„Летните вирусни инфекции са многообразни и се характеризират с различни прояви, от хрема, болки в гърлото, кашлица, температура, до стомашно-чревен дискомфорт и диария“, казва бургаският общопрактикуващ лекар Пламен Панайотов. Той съобщи, че в момента се наблюдава минимално и съвсем обичайно за сезона повишаване на вирусни инфекции свързани с..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални..