140 участници от редица медицински университети и центрове в страната участват в първия конгрес по медицина организиран от Медицинския факултет. Темата на конгреса е „Предизвикателства пред медицинската наука и практика през ХХI век“ и се провежда до 3-ти септември.
„Даваме анонс за превръщането на конгреса в събитие с международно участие. И сега сред съавторите на докладите имаме колеги от Русия и Северна Македония. Отправихме предизвикателство и към нашите студенти – за първи път те са включени в организационния комитет на форум от такъв ранг. Ние преподавателите трябва не само да им предаваме знанията си, но и да ги приобщаваме към академичната общност“, каза председателят на Организационния комитет проф. Петя Цветкова.
„Убедени сме, че конгресът ще допринесе за разпространение на най-новите постижения в тази област, ще бъде повод за обмен на знания и опит, за осъществяване на нови професионални контакти“, каза зам.-деканът на Медицинския факултет доц. Румяна Янкова.
Организаторите подариха плакети за принос в развитието на факултета на проф. Магдалена Миткова, проф. Севдалина Турманова и на зам.-кмета по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики в Община Бургас Йорданка Ананиева.
Домакините бяха категорични, че Община Бургас вече е доказала, че е приела като мисия развитието и инвестициите в образование и здравеопазване.
От днес, в рамките на конгреса, започва представянето на научни трудове и в секторите „Медицинска биофотоника и биофизика“, „Акушерство и гинекология“ , „Репродукция“, и „Инфекциозни“.
Участниците ще имат възможност да чуят академични лекции от лидера в областта на молекулното моделиране на биологични ефекти проф. Ованес Мекенян, от проф. Лъчезар Аврамов от Лабораторията по биофотоника към БАН и от проф. Ганка Бекярова от домакините от Медицинския факултет в Бургас.
Успоредно с редовните пленарни заседания ще се проведат и практически курсове по ехокардиография и еходоплерография.
В конгреса активно взимат участие докторанти и студенти от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това съобщават от Информационно обслужване, което разработи и администрира платформата. До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те са заменили хартиения..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред журналисти здравният министър д-р Галя Кондева. 350 хиляди дози ваксини срещу сезонния грип е осигурило Министерството на здравеопазването, като 80 % от тях вече са поставени. Чрез Националната програма за..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на Родилно отделение . Дарението бе връчено на старшата акушерка на отделението Руска Ганчева от Петър Минков - председател на асоциацията и Андон Павлов - член на Управителния съвет. То се състои от два..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица. Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на..
Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред..
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1..