Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас, морето и неговите трудови хора в жаргона

| обновено на 04.09.22 в 20:19


Бургас, морето и неговите трудови хора живеят и в жаргона. Освен атмосферата на нашето ежедневие, той е и живата ни връзка с миналото.

„Жаргонът след 1989 година много се промени, но не и свързания с морската и рибарската тематика“, казва авторът на книгата „Бургаският жаргон до 1989 г.“ Митко Иванов и добавя: „Бургазлията говори с голяма любов за своите места, а една лингвистична особеност е, че за него те са просто Морската, а не Морската градина, моста, вълнолома, залива.“

Особено богат е жаргонът, когато говорим за голямата вода. Бургазлии я изследват, усещат всяка нейна промяна и резултат от тази им изначална свързаност са хрумвания, които оцветяват езика. Събира ги Митко Иванов: „„Морето е тава“, „морето е паркет“. Има един разточителен израз: „Мравките вода пият“-няколко от моите информатори го употребяват. Идеята е, че то е толкова спокойно, че на брега я няма и онази мъничка вълничка, която създава къдравината на пясъка и мравката може спокойно да отиде да пие вода. Друг е въпросът, че тя не пие морска вода!“


Морските професии в Бургас изчезват, но жаргонът, свързан с тях остава. Параходчия и тираджия са двете основни професии, познати на няколко поколения, свързани с морето и мащабната търговия, тръгваща оттук. Изследователят обаче се натъква на следния факт:

„Сведение от първата половина на 20 век засяга една много специфична професия, свързана с морето, лодкостроенето и подготовката за предстоящия риболовен сезон. Това е калафатенето на лодките. Те са се строели изключително от дървен материал, жив материал, който се разсъхва извън рибния сезон. Затова е необходимо преди пускането на вода тези процепи да бъдат запълнени. Това е ставало с калчища, с трески от тръстика и подходяща смола, най-често катран. Занаятът се е наричал „калафатене“, а човекът, който го практикува „калафатчия“. През първата четвърт на XX век именно в Бургас са били най-добрите специалисти калафатчии.“

Огромно е разнообразието в жаргона, когато става дума за риба. Един думи са станали нарицателни за размера на рибата като „циганка“, други са се превърнали в нарицателно за човек като акулка-умалителното се използва за сексуално агресивна млада жена, „цаца“ е наричан дребен мъж, а „чироз“ слаб човек. Митко Иванов добавя:

„Един пример „царската риба“ мнозина свързан с паламуда, определян като царя на морето, но по-често тук се отнася за барбуна. Според местната градска легенда именно това е рибата, която е била любима на цар Борис III  при едно от няколкото му посещения в града. Много често икономията на езика ражда съкращения-„карида“ е скарида. „Бабакит“ пък е чернокоп. Думата се използва само и единствено в Поморие. Затова и не е включена в това издание на книгата.“

Влизаме вече в сезона на „паламудената треска“-най-щастливият за рибарите период в края на октомври, когато морето е дало изобилен улов. Думата дума отваря и ни води към следващия важен израз от морския жаргон-„Рибарите на брега все радостни песни пеят“-моментът, когато е редно отличният улов да бъде полят в приятелски кръг.

Книгата на Митко Иванов с успех бе представена в Бургас. Предстои и нейната столична премиера. На 29 септември авторът определя среща на бургазлии, отдавна напуснали града, но никога не загубили връзката си с него, както и на всички, за които изследването ще е любопитно проучването. София ще говори на бургаски жаргон на 29 септември от 18 часа в книжарницата на "Витошка" и "Патриарх Евтимий".


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на Минка Кирилова - Мони: От сиропиталището до университета

Минка Кирилова, на 21 години, е едно от момичетата включени в менторската програма "Скритите таланти на България". Тя е родена в Ямбол, отгледана в социално заведение в Елхово, след това в приемно семейство и после върната отново в Дома, това не я спира да мечтае и да се бори за по – добро бъдеще.  Приятелите я наричат Мони, тя е студентка трета..

публикувано на 20.10.24 в 17:30

Клуб за бъдеще - Бургас с множество инициативи за разделно събиране на пластмаса

Клуб за бъдеще - Бургас проведе вчера есенната акция по предаването на пластмасови капачки и кенчета в морския град. Тя е  част от мащабната кампания на „Капачки за бъдеще“ която се организира през октомври в редица градове в цялата страна. Местният клуб съществува вече повече от две години и освен, че организира и провежда..

публикувано на 20.10.24 в 17:00

Арт работилничка за деца и родители в двора на Етнографския музей в Бургас

Деца и родители могат да се включах в арт работилница. Тя се организира в двора на Етно кафене и музей в Бургас от  „Усмихнати 8мици“. От 11.00 ч. до 14.00 ч. всички ще имат възможността да създадат своята еко торба и да направят декорация на сувенир. Не е необходимо предварително записване. Заплащането ще се извършва на място. 

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Днес се открива Музеят на невъзможното в Бургас

Днес в Бургас се открива Музеят на невъзможното. Той ще се намира на улица „Лермонтов“ №7 . В музея науката, изкуството и магията се сливат, за да пренесат посетителите в други светове и да образоват малки и големи. Анти-гравитационна стая, безкрайни огледала и различни илюзии са само част от атракциите, които очакват бургазлии и гости на..

обновено на 20.10.24 в 08:11

Бургас се включва в кампанията "Капачки за бъдеще"

Бургас се включва в есенното издание на кампанията „Капачки за бъдеще“ . Акцията се провежда днес, 19 октомври. Със събрани кенчета и капачки участват хора на различни възрасти, включват се и доброволци, съобщи Иво Попов от местния „Клуб за бъдеще“, организатор на събитието: "В кампанията се включват малки и големи. Цели семейства идват да..

публикувано на 19.10.24 в 09:10

Златка Димитрова лансира линия ръчно плетиво

Есента е много красива, но ни носи и студ. Изведнъж ярките летни дрехи изчезват от гардероба, заменени от приглушени цветове. Оглеждаме се за нещо топло, гушкаво, но и красиво. И тук тези дни ни хвана окото една идея на Златка Димитрова, която самата тя разработва -модна линия за плетиво. "Идеята зрее от две години. В..

публикувано на 18.10.24 в 17:31

Със спектакъл школата по атракционни изкуства отбелязва 30 години

Школата по атракционни изкуства отбелязва 30-годишнина от създаването си със спектакъл в Бургас. Той ще се проведе на 21 октомври, понеделник, от 19.00 часа в Културен дом НХК. Входът е свободен.  В спектакъла ще се включат над 30 участници в три възрастови групи. Те ще демонстрират своите умения в различни направления: хула-хоп, баланс цилиндри,..

публикувано на 18.10.24 в 16:38