Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морските горещи вълни отдавна не са рядкост и в Черно море

Последствията от тях могат да са много сериозни

Снимка: архив

Морските горещи вълни се изучават по-задълбочено едва през последните десет години. Те представляват периоди от няколко дни /пет или повече/ продължитено задържане на високи температури на повърхностните слоеве на моретата и океаните, разказа за БНР-Бургас доктор Зорница Спасова, научен секретар на Българското дружество по медицинска география.

Могат да продължат дори седмици и месеци, а максималната продължителност е над двеста дни, което всъщност прави 2/3 от дните в годината. Но обичайно за 80% от Световния океан са дълги от 40 до 160 дни.

Те зачестяват на фона на глобалното затопляне, като през последните 40 години температурите на водите в Световния океан са се увеличили с 0.15 градуса по Целзий на десетилетие. А това води до по-чести и продължителни морски горещи вълни.

В Черно море е установено, че 2/3 от дните с морски горещи вълни се наблюдават през последните 10 години от 2010-та до 2020-та година.

Последствията от това явление могат да бъдат наистина фатални, твърди климатологът.

Загуба на биоразнообразие, защото високите температури на водата могат да нарушат топлинния толеранс на много растителни и животински видове. По-топлата вода е по-бедна на кислород, на хранителни вещества. Установено е, че крилът /храна за китове/, който живее в по-топлите води е с по-малки размери и с по-малко съдържание на мазнини от този, който е в студените води. Могат да измрат големи територии водорасли и морска трева, което води до дисбаланс на морските еко системи.

Морските горещи вълни могат да доведат дори до масово измиране на видове риби, раци, скариди и други водни обитатели.

През 2015-2016 година по Западното крайбрежие на Северна Америка е минала много голяма такава вълна, наречена „Петното“. Тогава масово са измрели птици, хранещи се с риба и целият морски свят е намалил своята продуктивност.

Като част от Световния океан, Черно море, на чийто бряг живеем, не прави никакво изключение, що се касае до горещите морски вълни, казва Зорница Спасова.

Има публикация за последните 20 години. Температурата на повърхностните води в Черно море се е увеличила с 0.65-0.7 градуса по Целзий на десетилетие и продължава да се увеличава. Интересното е, че морските горещи вълни в Черно море се наблюдават по-често по време на явлението „Ел Ниньо“ (по-топла вода в Тихия океан) и намаляват при „Ла Ниня“ (по-студена). Първият случай се наблюдава най-вече по Коледа.

Няма как да неутрализираме или предотвратим морските горещи вълни, но можем да ги прогнозираме, дава надежда научният секретар на Българското дружество по медицинска география.

Понастоящем прогнозите са с една седмица напред. Ако бъде прогнозирано в по-дълъг период могат да се пренасочат рибарите за улов на по-топлолюбиви видове или пък да се засенчват морските корали, за да бъде избегната тяхната гибел или културите да се събират по-рано, а природозащитниците да бъдат подготвени за наплив на гладни животни.

Според прогнозите на междуправителствените комисии по изменение на климата, към края на този век ще се наблюдават при сценарий с ниски емисии четири пъти по-чести морски горещи вълни, а при сценарий с по-високи – осем пъти по-чести.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27

Палеофест ще се проведе в Бургас следващия уикенд

От 28 до 30 юни Бургас става център на палеонтологията в България. Националният природонаучен музей при БАН, Регионалният исторически музей в Бургас и Община Бургас са организаторите на първия по рода си научен фестивал – ПАЛЕОФЕСТ.  Това събитие ще запознае широката публика с чудесата на палеонтологичната наука и най-новите открития със световно..

публикувано на 23.06.24 в 12:37

Велизара Карайотова, която не си поставя граници в модата

15-годишната Велизара Карайотова от Бургас спечели първо място на състезанието „Ревю в кутия“. В проекта на Асоциацията на българските модни дизайнери се включиха 150 ученици и студенти от цялата страна. Велизара е най-малката участничка в конкурса. Именно поради тази причина, наградата която спечели - участие в курс по моден дизайн в..

обновено на 23.06.24 в 11:08