Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предложение на общината:

Платено паркиране пред УМБАЛ-Бургас след втория час престой

Живеещи в района злоупотребяват, ежедневни са сигналите за репатриране, се посочва в мотивите

| обновено на 07.09.22 в 15:24


Нова организация за двата паркинга пред УМБАЛ-Бургас предвижда общината-до 2 часа безплатен престой, след което се въвежда такса за паркиране. Промените се предлагат с две докладни, които ще бъдат разглеждани на предстоящата сесия на Общинския съвет. 

С едната се предвижда обособяването на два паркинга пред стария и новия корпус. Общинският терен ще се предоставя срещу заплащане, като се даде толеранс от 2 часа за безплатно паркиране в услуга на посещаващите болницата. За всеки следващ час след изтичане на първите два безплатни се предвижда заплащане, което се увеличава в зависимост от времето за престой, предлагат от общината. Така след втория до осмия час се предвижда заплащане на 1 лев на час, от деветия до дванадесетия час – 8 лева еднократно, независимо от времето през тези три часа, от деветия до двадесет и четвъртия час – 10 лева еднократно. С друга докладна съветниците ще дадат правото на стопанисване и управление върху общинския имот на общинското предприятие „Транспорт“. Реорганизацията на паркингите ще струва 33 500 лв., а очакваните разходи за поддръжка за месец са 4050 лв.


Пациенти и техните близки коментираха:

"Не е достатъчно! Зависи каква е болестта. Понякога и три часа не стигат. С болни деца съм дошъл."

"Не е добре. За мен около болницата не трябва да е платено паркирането. Хората не идват от хубаво, дошли са с проблеми тук, притеснени са и както пропуснат да пуснат sms като се върнат колата им ще бъде вдигната. Тази опция с безплатното паркиране е объркваща."

"По-добре да е платено! Но като го правят-да разчертаят, да разграфят местата. Пиковите часове са сутрин до 10-11. Или след почивни дни се събират много хора, пък и от цялата област идват."

"Чакам джипито да ми напише рецепти за възрастни хора. Втори път идвам, първият път нямаше къде да спра и сега не съм спряла правилно. Нека да е платено-в цял свят е така."

Заради обществено значимата дейност на най-голямото здравно заведение в Бургаска област паркингите пред болницата бяха изключени от обхвата  на синята зона. Тази практика обаче от общината отчитат като неефективна. От паркирането се възползват живеещи в района и коли по цял ден своят в територията, което отрязва достъпа на истински нуждаещи се –пациентите и техните близки, мотивират от общината предложението. Зоната е натоварена денонощно. Това е единственият път, през който могат да преминават линейките на Спешната помощ, единствено възможният маршрут е и за достъп на автомобилите за хемодиализа, полиция и пожарна. Ежедневни са сигнали за нарушения на правилата за движение с искания за репатриране на неправилно паркирали автомобили. Ръководството на болницата също подкрепя предприемането на мерки за обезопасяване на района и  въвеждането на траен ред пред двата корпуса на болницата.

През 2016 година паркингът пред болницата бе включен в обхвата на синята зона като решението тогава бе за един час безплатен престой.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни музиковедът Юлия Манукян

Напусна ни музиковедът Юлия Манукян.  Тя е завършила Българска държавна консерватория – София (понастоящем НМА). Дългогодишен преподавател по история на музиката и музикална теория в Музикалното училище в Бургас. Член на секция „Музиколози“ към Съюза на българските композитори – София. Юлия е автор на изследвания в областта на история на музиката,..

публикувано на 19.11.25 в 15:15

Разширен експертен съвет прие предварителния проект на ОУП на община Поморие

Предварителният проект на Общия устройствен план на община Поморие е приет днес на разширен експертен съвет.  Това дава зелена светлина за внасяне на окончателния  проект за одобрение от Националния екологичен експертен съвет към Министерството на околната среда и водите, уточняват от общината.Това е и последната стъпка преди окончателното приемане на..

публикувано на 19.11.25 в 14:30

31 декември и 2 януари - неработни заради въвеждането на еврото

Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за неработни дни: "Това всъщност се налага във връзка с необходимостта от технологични промени, които трябва да бъдат направени в рамките на финансовия и нефинансовия сектор, свързани с въвеждане на еврото в..

обновено на 19.11.25 в 13:37

Започна ремонт на тротоарите около училище „Елисавета Багряна“ в Сливен

Община Сливен стартира ремонт на тротоарите около Основно училище „Елисавета Багряна“, съобщават от администрацията.  До края на годината в района ще бъдат подменени настилки с площ 1 600 квадратни метра.  Дейностите са част от програмата за обновяване на тротоарите в града. Планираните участъци се изпълняват поетапно.  Приоритетни са..

публикувано на 19.11.25 в 11:30

УМБАЛ Бургас: И на 61 години не е късно да станеш кръводарител

Кампания по кръводаряване тече в Бургаско. От УМБАЛ Бургас напомнят, че к ръводарител може да бъде всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 г.  От здравното заведение споделят историята на 61-годишната Жулиета Малчева, която  се е включила в акция по кръводаряване, организирана от Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас и Община..

публикувано на 19.11.25 в 10:00

Подменят уличното осветление в Айтос

Подменят уличното осветление на град Айтос и още 16 населени места в общината. Проектът бе представен на пресконференция.  Общата стойност е над 1,6 млн. лева с условие до 5 години след приключването му, общината да възстанови половината от средствата във Фонда за декарбонизация.  Очакваният резултат е модернизиране на системите за външно..

публикувано на 19.11.25 в 09:30
Снимката е илюстративна

Затварят участъка от "Балиевски път" до село Бродилово заради ремонт

За изпълнение на строителните дейности от следващия етап от рехабилитацията на пътя за с. Бродилово се налагат временни затваряния на пътя и пълно ограничаване на преминаването на моторни превозни средства в частта от разклона за т.нар. "Балиевски път" до с. Бродилово.  Затварянето ще започне днес, като до приключване на работите, движението ще..

публикувано на 19.11.25 в 08:30