Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

123 са първокласниците в община "Тунджа"

Снимка: Община Тунджа

1500 деца и ученици ще се обучават в детските и учебни заведения на община „Тунджа“ през новата учебна 2022-2023 г. Училищната мрежа в общината се запазва. В детските градини се открива нова целодневна група в с. Роза.

Общо 123 първокласници от десетте общински училища ще получат днес на първия учебен ден подарък от община „Тунджа“ и от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните – книжка с любими детски приказки и комплект с всички необходими ученически принадлежности.

В общинските училища от І до VІІ клас ще се обучават 782 ученици. В полудневните групи за задължителна подготовка в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, с. Веселиново и НУ „Васил Левски”, с. Завой, са записани общо 34 деца.

Две училища в община „Тунджа“ – СОУ „Св. Паисий Хилендарски", с. Скалица и ОбУ „Васил Левски“, с. Тенево, предлагат професионално обучение след завършен седми клас по три специалности – „Лозаровинарство“, „Шлосерство“ и „Производство на хляб и хлебни изделия“.

За началото на учебната година 32-ма осмокласници ще получат еднократно финансово стимулиране в размер на 100 лв. Средствата са осигурени от благотворителния фонд.

Общо от VIII до ХII клас, за различна степен на професионална квалификация в общината, се обучават 110 ученици.

Във всички училища е организирано целодневно обучение. За всички ученици, обхванати в целодневна организация, общината осигурява закуски, обедно хранене и безплатен транспорт. Обезпечени са учебници, учебни помагала и задължителна училищна документация.

За учебната 2022/ 2023 година в детските градини, на територията на община „Тунджа“, към момента са записани общо 538 деца в предучилищна възраст, в т.ч. 42 деца в четири яслени групи.

Приемът на децата в общинските детски градини продължава и се очаква да бъдат приети още деца.

В село Роза, като част от Детска градина „Звездица“, с. Скалица, е формирана втора целодневна детска група с деца в задължителна предучилищна възраст.

С нея групите в общинските детски градини стават общо 30 - 4 яслени групи и 26 целодневни детски групи, в 17 населени места. Осигурени са познавателни книжки за всички деца от различните възрастови групи в общинските детски градини.

За тази учебна година е направено предложение до Министерство на образованието и науката за включване на целодневна детска група „Звънче“, с. Маломир – част от Детска градина „Кольо Тенев“, с. Тенево, в Списъка със защитените детски градини и защитените училища.

В Общинския център за изкуство и извънучилищна дейност „Тунджа”, с. Кабиле, ще бъдат формирани  11 групи за занимания по интереси. 

В направление „Изкуства“, профил „Изобразително и приложно изкуство“ групите са 10, в направление „Спорт“ - „Индивидуални спортове“ ще има една група.

В момента се извърша ремонт на покрива в ОУ „Христо Ботев“, с. Ботево, но това няма да попречи на учебния процес, подменя се и дограмата в Детската група в с. Чарган. Останалите детски и учебни заведения са готови да посрещнат тунджанските деца и ученици в първия учебен ден.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бургас

Обсъждат в Бургас развитието на системата за осигуряване на качествено висше образование

Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) организира в Бургас поредица от събития, свързани с осигуряването и повишаването качеството на предлаганото от висшите училища образование, както и със стандартите и насоките за осигуряване на качеството в европейското пространство за висше образование. На 10 септември експерти на Европейската..

публикувано на 10.09.25 в 10:30
Михаил Ненов

Михаил Ненов: Някои ученици носят и по 3 телефона на училище, но правилата трябва да се спазват

На прага на новата учебна година се въвеждат няколко промени в образователните институции – една от тях е забраната за ползване на мобилни телефони в училищата. Законодателните промени ще бъдат гласувани допълнително от Народното събрание. През това време започва подготовката на учебните заведения, за да бъдат те готови. Забраната за телефони..

публикувано на 10.09.25 в 09:30

Боляровските училища посрещат 30 първокласници

Близо 30 ще са първокласниците тази година в крайграничната община  Болярово. Основно ремонтирани са училищните сгради, всички обявени свободни места за учители вече са заети. Вече приключва основният ремонт на средното училище „Д-р Петър Берон“, който започна през октомври миналата година. По Плана за възстановяване и устойчивост за дейностите по..

публикувано на 10.09.25 в 07:50

СБУ подкрепя идеята за интегрирани задачи в националното външно оценяване

Синдиката на Българските учители подкрепя идеята за интегрирани задачи в националното външно оценяване. Според председателят на регионалния синдикат в Бургас Константин Янков, учениците ще имат стимул да учат от 5 до 7 клас и по другите учебни предмети, а не само математика и български както е сега. 1/3 от задачите в изпита по математика..

публикувано на 09.09.25 в 14:00

В училищата в община Тунджа приключват ремонтите преди първия учебен ден

До началото на новата учебна година община Тунджа ще приключи ремонтът на детската градина в с. Веселиново за 1 млн. лв. и построяването на физкултурния салон на училището в сeло Скалица. За да се осъществи проектът за физкултурния салон, който е от 1986 г., когато са положени основите на сградата, Министерството на образованието е отпуснало 1,5 млн лв,..

публикувано на 08.09.25 в 09:40

Проф. Сотир Сотиров официално пое ректорския пост на Бургаския държавен университет

Проф. д-р Сотир Сотиров официално встъпи в длъжността „ректор“ на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това стана днес, след като подписа договор с министъра на образованието и науката. Сотиров беше избран в надпревара с още трима кандидати. Той е учен с международно признание в областта на изкуствения интелект и има активна..

публикувано на 05.09.25 в 16:30

1/3 от задачите в изпита по математика след 7. клас ще изискват познания по природни науки

В изпита по математика след 7. клас около 1/3 от задачите ще изискват познания по природни науки, обяви министърът на образованието Красимир Вълчев.  Целта на промените в този изпит от Националното външно оценяване е да се спре наизустяването на формули и да се подобрят уменията на учениците да решават практически задачи.  Според Вълчев промените в..

публикувано на 03.09.25 в 17:30