Археологическите проучвания в Деултум тази година започнаха по - късно. В момента в някогашната римска колония проучвания се извършват от екипа на Красимира Костова, директор на Националния археологически резерват "Деултум" - Дебелт.
Продължаваме да работим в античните терми и първите хубави резултати започнаха да излизат, съобщи археологът:
„Открихме четвърти префурниум на банята, което за нас беше неочаквано. Това е голяма пещ, която се е използвала за отопление на басейните на банята. Откритието показва, че банята е била голяма и е имало нужда от повече отоплителни съоръжения, които да подгряват водата. В момента се проучват пластове от 6 – 7 век, много добри материали. Това е период, който не се среща често в археологически обекти!“
Усилията при тези разкопки ще е свързано с прецизиране на стратиграфията на обекта и на строителните периоди. Археолозите вече имат ясна представа по отношение на нападенията в града и етническия състав на населението в различните периоди.
На 2 октомври в Деултум започва работа още един археологически екип ръководен от доц. Христо Прешленов. В края на месеца ще има теренни обхождания съвместно с доц. Иво Чолаков от Националния археологически институт към БАН в района на село Дюлево също част от територията на Деултум.
повече може да чуете в звуковия файл:Зоопарк Бургас представя на посетителите си нова атракция – двойка мини магарета с височина около 75 сантиметра. Те са сред най-редките представители на вида и са ценени в световен мащаб. Животните са мъжко и женско и се отличават с различни окраски – бяло с кафяви петна и кафяво с бели петна. Мини магаретата са известни със своя кротък характер и..
Кайт сърфингът е най-атрактивният индивидуален ветроходен спорт, който много бързо набира популярност последните 20 год. Кайтсърфърите се движат по повърхността на водата на малък сърф, като използват силата на вятъра със специално хвърчило за целта. За една бургаска балерина реенето над вълните става любимо хоби. Повече от 20 години Петя..
Иван Костов открива днес изложбата си „Черно & Златно“. Творецът не е професионален художник, но казва, че обича да рисува от дете. Т ой е военнослужещ, но в свободното си време, като хоби, взима четката и твори на белия лист, сюжети, които са го развълнували. Негови творби вече са участвали в международното биенале на Дома на..
Известен в цял свят като „Дизайнер на знаменитости“, истанбулският творец Беркан Тюзунатач е носител на престижната награда „Най-доброто" и е любимец на редица холивудски звезди, сред които е представян като „мистериозния фаворит“ по време на събитията за Оскар. Дизайнерът беше и една от модните сензации по време на конкурса „Кралица на Бургас"...
Бургас избра своята нова Kралица на красотата – 18-годишната Теодора Димова , която беше коронясана за „Кралица на Бургас 2025“ . Подгласнички на победителката станаха Каролина Атанасова (23 г) и Йоана Стоянова (17 г). П обедителка учи за брокер и ще представлява града в националния конкурс „Мис България 2025“. В интервю пред БНР - Бургас..
В Жеравна завърши Фестивалът на фолклорната носия. Създателят на фестивала и продуцент на фолклорен ансамбъл "Българе" Христо Димитров сподели за БНР, че посетителите тази година са били близо 25 000. За да навлязат на територията на фестивала, посетителите задължително трябваше да оставят съвременните средства за комуникация и да..
Лятото на 2025 г. завършва с вълшебна цветна феерия по българския черноморски бряг. Пъстроцветни хвърчила, творчески работилници, спортни демонстрации и концерти под открито небе обещават незабравими мигове край морето. Въздушните артисти от страната и чужбина ще обходят цялото наше черноморско крайбрежие от юг на север, следвайки черноморския..
В Жеравна завърши Фестивалът на фолклорната носия. Създателят на фестивала и продуцент на фолклорен ансамбъл "Българе" Христо Димитров сподели за..
Бургас избра своята нова Kралица на красотата – 18-годишната Теодора Димова , която беше коронясана за „Кралица на Бургас 2025“ . Подгласнички на..
Лятото на 2025 г. завършва с вълшебна цветна феерия по българския черноморски бряг. Пъстроцветни хвърчила, творчески работилници, спортни демонстрации и..