Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврокомисарят Мария Габриел даде старт на инициативата "Пирати на пластмаса" в Бургас

Проектът беше представен в БСУ

4
Снимка: БСУ

Мария Габриел, комисар на ЕС по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, посети БСУ и даде старт за България на европеизацията на инициативата за гражданска наука (citizen science) „Пирати на пластмаса – напред в Европа!". В проекта участват БСУ и ОУ "Александър Георгиев Коджакафалията". 

Проектът е част от програмата „Хоризонт Европа“, която ще продължи до 2027 година. Стартът му е даден през 2016 година в Германия. Той е бил предложен от Германия, Португалия и Словения. По инициатива на еврокомисаря Мария Габриел и след среща с министрите на образованието на тези страни и въз основа на споделената информация за постигнатото е решено  към проекта да имат възможност да се присъединят и другите членове на Евросъюза. През тази година ще се включат 8 държави и сред тях е България. 

Според Мария Габриел проектът отговаря напълно на очакванията на младите хора, тъй като за тях опазването на околната среда е водещ приоритет: 

Днес обаче те не искат да са просто наблюдатели, а активни участници, да предлагат решения на проблемите. Според нея инициативата „Пирати на пластмасата“ обединява няколко свята - на младите хора, на науката, на индустрията. Проектът не е насочен към това просто да се отиде на някакво място, което да бъде почистено от пластмасовите бутилки и отпадъци“ 

 По думите на еврокомисаря целта на инициативата е младите хора да си взаимодействат с учените и да разберат, че зад боклуците се крият химични елементи и е нужно пластмасата да се рециклира. Проектът може да бъде свързан и с иновациите, тъй като дава възможност да се работи в посока разработване на нови материали, които да не замърсяват околната среда. 

ОУ "Александър Георгиев Коджакафалията" също участва в проекта „Пирати на пластмасата“. В инициативата са включени 25 ученици от училищния екоклуб „Планета“, които взеха пробите от водата и от пясъка за наличие на пластмасови отпадъци, под ръководството на екип преподаватели от БСУ с ръководител проф. д-р Милен Балтов, ректор на БСУ. 

Еврокомисар Мария Габриел при посещението си в Бургас посочи още, че проекта ще обръща внимание на местната специфика. Тя изрази надежда, че европейската инициатива ще привлече млади хора, включително и в България, които да изградят кариера в сферата на науката и иновациите. Проектът е за целият Европейски съюз и за тази година е на стойност 15 млн. евро. 
повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се увеличение на финансирането по програма „Еразъм+“

Бургас е домакин на международна конференция под надслов „Регионът на Черно море и Балканите – заедно в „Еразъм+“. Целта е обмен на идеи и добри практики за общи препоръки на страните от региона във връзка със следващия програмен период на европейската образователна програма. "Основната идея на днешната конференция е да обединим колегите..

публикувано на 14.08.25 в 15:30

Обновени са тротоарите около ОУ „Христо Ботев“ в бургаския кв. „Сарафово“

Тротоарите около ОУ „Христо Ботев“ в кв. „Сарафово“ са подновени преди новата учебна година. Решението бе взето след среща през юни с жители на квартала, информират от Общината.  Подменени са над 150 метра тротоарна настилка. Ремонтът е обхванал всички подходи около училището, а не само участъка по ул. „Ангел Димитров“. Обособени са и четири нови..

публикувано на 13.08.25 в 10:30

Посолството на САЩ прави ремонт на най-голямата детска градина в Сливен

Ремонт на най-голямата детска градина в Сливен се извършва с финансовата подкрепа на Посолството на САЩ в България, съобщават от общината. Инженерното командване на военноморските сили на САЩ е възложител на проекта. Проектното предложение на община Сливен към посолството е за подобряване на образователната инфраструктура. В момента се работи по..

публикувано на 05.08.25 в 13:20

Бургазлийка със златен медал от Международната олимпиада по лингвистика

Ванеса Калинкова от Природо-математическата гимназия „Акад. Никола Обрешков“ - Бургас спечели златен медал от Международната олимпиада по лингвистика.  Надпреварата се проведе в Китайско Тайпе и събра рекорден брой участници от над 40 държави, но именно бургазлийката взе златното отличие. За БНР-Бургас медалистката сподели, че започва да се..

публикувано на 04.08.25 в 09:30

БНР обяви първите национални награди "Тийн тайм"

Първите национални награди " Тийн тайм" стартира Българското национално радио. Кампанията е инициирана от предаването "Тийн тайм" на програма "Христо Ботев" и се реализира с подкрепата на Регионалния Център София-ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа  под мотото "Създавай! Не наранявай!".  "Като..

обновено на 03.08.25 в 12:29

Ученичка от Бургас с първо място от националния конкурс "Вазовата България"

Петокласничката Румина Керчева от Основно училище „П. Р. Славейков“ спечели първо място в категория „Музикално изпълнение“ на XI Национален ученически конкурс „Вазовата България“. Инициативата  бе посветена на две значими годишнини – 175 години от рождението на Иван Вазов, Патриарха на българската литература, и 90 години от създаването на къщата-музей..

публикувано на 31.07.25 в 14:00

БДУ обявява допълнителен прием

Бургаският държавен университет „Проф. д-р А. Златаров“ обяви допълнителен прием за специалности, в които има незаети места след третото класиране, за учебната 2025/2026 година. Кандидатстудентските документи ще се приемат в Учебно-информационен отдел на Университета, на бул. „Проф. Якимов“, №1, студентско общежитие,  от 9 до 12 ч. и от 13:30 до..

публикувано на 30.07.25 в 07:45