Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Каракашев: Отчитаме изключително добър сезон за улов на паламуд

Скъпият ток ще направи рибата непродаваема, затова цената не е променена към момента

Снимка: архив


На юг от Бургас риболовците отчитат много добър улов на паламуд. За разлика от предходни години през тази няма сафрид, каза Йордан Каракашев от рибарска кооперация "Ахтопол".  По думите му, цената на килограм паламуд не е променяна от години и е от 5 до 8 лв, ако се купи от пристанището. Тя ще стане непродаваема ако се добави и цената на тока за съхранението ѝ, както и горивото на корабите и моторните лодки на рибарите:

„В момента има само паламуд. Може да се каже, че е силен сезонът. Паламудът знаете, че е миграционна риба, миналата година се показа малко, през тази е още повече, догодина може и повече да е. Последните три-четири години я нямаше. Не може да се предвиди дали ще се задържи още дълго време. Рибата следи температурата на водата, ако не и хареса, че е студено или ако предвиди развалянето на времето изведнъж ще изчезне. 

Тази година това не е най-важното. По-важна е цената на тока. В момента е 700 лв, може да стане 1000 лв. Никой не може да каже утре по какви цени ще се търгува електроенергията. Като ги сметнем 8 месеца до времето, в което ще се продава рибата и ако се добави тази стойност, тя ще стане непродаваема. За рибарите цената не е мърдала нито по време на Covid, нито заради скъпия ток.
В момента килограм се търгува от 5 до 8 лева, но от пристанището. В магазините като добавят и надценката и ДДС, стига и до 10-15 лв.

Въпреки направените промени в сектор „Рибарство“ дребномащабният риболов продължава да не се подпомага. Това няма как да стане. Единствената помощ, която може да дойде от държавата, е да направи с европейски средства свестни пристанища. Държавата не облекчава риболовците, напротив, продължават 10-12 метровите лодки да попълват три дневника за търговия и да доказват доходи. В повечето европейски държави тези дневници отпаднаха. А тук? 

Единственият начин да се подпомогне този сектор е да се направят модерни пристанища със съответните малки борси, какъвто е примерът и от Италия, Гърция, Румъния и Испания“, допълни Каракашев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19