Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модерният музей и СПА център "Акве калиде" отвори врати

Новият музеен и СПА център в туристически комплекс „Акве Калиде“ отвори врати днес. Модерната виртуална експозиция отвежда туристите в една разходка през векове назад, когато чудодейните свойства на топлите минерални извори са били причина за създаването на селища край тях.

Тук са се лекували траки и гърци, римски императори, византийци, османци.


Кметът на Бургас Димитър Николов сподели при откриването, че с позволение на Национални исторически музей и Регионалния в Бургас, всички артефакти, които се открият при археологическите разкопки на място, да се експонират именно в този музей.

"Това е едно от малкото места в България, където имаме щастието да присъстват шест културни пласта. Това е една възможност "Акве каледи" да бъде освен лятна туристическа дестинация, но и целогодишна с възможността за използване на минералната вода, както и всички предмети, които намираме."


През тази година е разкрит римски канал и започва проучването на римската баня, която е съществувала там, обясни Димчо Момчилов, който е ръководител на археологическите проучвания.

В другата част от центъра, всеки ще има възможност да се наслади на лечебните свойства на минералната вода. 


В басейна се поддържа температура от 36 градуса. Там може да се използва парна баня и сауна, студен, както и детски басейн.

Водата повлиява добре при проблеми с опорно-двигателната система, централната и периферната-нервна система и за укрепване на имунитета.


Проектът се реализира по Проект "Силата на водата", финансиран от Оперативна програма "Региони в растеж".

Във финалната фаза ще се изгради и кампус, в който студенти от цял свят ще имат възможност да се докоснат до вековните археологически открития, които се разкриват край "Акве калиде". Няколко световни университета са заявили желание техните студенти по археология да провеждат практиките си именно в Бургас. 

До момента Германия, Франция, Англия и САЩ са потвърдили участието си в бъдещи летни лагери по археология.

Кампусът ще разполага с екологични бунгала. Ще има зони за хранене, в които ще се презентира начинът на хранене на нашите предци на база на събраните научни факти. Ще има школи по древна астрономия и древна медицина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го разработи като туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19

Цена на природния газ от 63,72 лв. за MWh през октомври

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец октомври в размер на 63,72 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след..

публикувано на 01.10.24 в 18:09
Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика.

Потенциалът за иновации на Бургас е 10 пъти по-малък, отколкото на София

„Потенциалът на Бургас и региона за иновации е около 10 пъти по-малък от този на широкия икономически център около столицата, около три пъти и половина по-малък от този на широкия център около Пловдив и около два пъти и половина от този около Варна“, каза старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов в интервю за..

публикувано на 01.10.24 в 16:25