За разлика от предходни години, в момента отоплението на дърва и въглища вече не е най-ефективното и евтиното. Това коментира в новото предаване на БНР- Бургас „Експертът говори“ д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект.
„Всъщност отоплението на ефективни климатици или термопопмени инсталации, стана убедително най-евтиния начин на отопление. По принцип този начин на отопление в последните години е предпочитан. Най-малкото, защото българският потребител се ползва от защитени цени на електроенергията. Другите начини, които познаваме като природен газ, топлофикация или пък дървесни пелети, също увеличиха цените си значително и стават доста непривлекателни“, обясни той.
Според експерта, за да намалят месечните си сметки, хората трябва да предприемат инвестиционни мерки. Това може да бъде полагането на допълнителна топлоизолация, подмяна на дограмите, смяна на отоплителната система. Температурата, която се поддържа в помещенията трябва да бъде равномерна - около 19 -20 градуса през зимата. „Ние много често, когато се върнем от работа, влизаме у дома, студено ни е, температурата е некомфортна, защото е паднала докато сме отсъствали и увеличаваме на 25 градуса или на максимална мощност отоплителния уред. Всъщност ако поддържаме равномерна температура около 16-17 градуса през деня, когато ни няма, когато се върнем няма да изпитвам такъв температурен шок“, поясни Цанев.
От значение е и ефективното ползване на домакинските уреди. „Например пералнята трябва да се пълни на пълен капацитет, трябва да се използва миялна машина, която е много по-ефективна, отколкото когато мием чиниите на ръце. Трябва да внимаваме да не претоварваме хладилниците и да не ги поставяме в близост до отоплителни уреди или до готварски печки, защото така пречим на ефективната им работа. Трябва да проветряваме шоково достатъчно често“, допълни експертът.
Още съвети за мерки, чрез които жилищата да бъдат по-енергоспестяващи, може да намерите в сайта на Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
От Агенцията за социално подпомагане съобщиха, че заявленията целевата помощ от държавата за предстоящия отоплителен сезон могат да се подават до 31 октомври на място в дирекциите „Социално подпомагане“ или в специално организирани за целта приемни. Целевата помощ се отпуска за период от пет месеца – от 1 ноември тази година до 31 март 2023. Размерът й за отоплителния сезон е 623,55 лв., което е със 100 лв. или 20% повече в сравнение с миналия сезон.
През август социалното министерство подписа спогодба с министерството на земеделието за съвместна работа за осигуряване на дърва за огрев на населението. Чрез нея ще се предоставя справка за хората, получили от дирекциите „Социално подпомагане“ заповед за отпускане на целева помощ за отопление с твърдо гориво за този отоплителен сезон. То ще трябва да бъде осигурено от държавните горски и ловни стопанства.
С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..
С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с министъра на туризма Мирослав Боршош, която се проведе в Бургас. Пред бранша министър Боршош отново подчерта, че създаването на Туристически гаранционен фонд е сред промените в Закона за туризма, които..
Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков. Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит: "Обсъждахме..
В новия законопроект ще бъдат детайлно описани задълженията на електроразпределителните дружества. В него се предвижда петкратно увеличение на имуществените санкции. Тогава те могат да достигнат до 50 000 лева, в случай на неизпълнение на задълженията им към българските потребители. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с..
Кметът на Бургас Димитър Николов и министърът на туризма Мирослав Боршош проведоха работна среща с представители на туристическия бранш от региона. „Една от причините за посещението ми е кандидатурата на Бургас за европейска столица на културата. Това е изключително изпитание за всеки град, независимо че го превръща в значим за Европа. Аз съм много..
Делото за градските стадиони на Поморие и Каблешково ще бъде върнато на Окръжния съд в Бургас за разглеждане и решаване на открито съдебно заседание. Това реши Апелативният съд. Така е уважена жалбата на Община Поморие и е взет под внимание представения оздравителен план. Преди 17 години двете спортни бази са апортирани в дружеството „Спорт пропърти..
Министерството на иновациите започва информационна кампания за процедурата „Малки иновативни грантове за микро и средни предприятия“ от Програмата за интелигентна трансформация. Мярката е с бюджет 25 млн. лв. От нея могат да се възползват университети, научни организации, центрове за компетентност и за върхови постижения, информират от..
Делото за градските стадиони на Поморие и Каблешково ще бъде върнато на Окръжния съд в Бургас за разглеждане и решаване на открито съдебно заседание...
Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието..
С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с..