Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През това лято:

Археолози проучиха укрепен проход с кула – кладенец край Русокастро

Подобни съоръжения са открити при Царевец във Велико Търново и при средновековния Червен


Приключиха проучванията за тази година на средновековния град Русокастро. В продължение на повече от месец бургаските археолози проучваха единствен по рода си в България, поне досега, архитектурен паметник – укрепен проход, завършващ с монументална кула-кладенец.

Подобни са открити при царската столица Царевец във Велико Търново и при средновековния Червен, но при Русокастро в средата на прохода е изградена допълнителна бойна кула, което го прави съвсем различен от останалите подобни съоръжения, съобщи ръководителят на проучванията Милен Николов, който е и директор на РИМ - Бургас: 

"Проходът е дълъг близо 90 м. и широк от 3 до 7 м. Той е разположен между две крепостни стени, широки по 2.2 м. Западната стена е запазена на височина до 4 м., но източната е много зле съхранена – върху част от нея са излети бетонни основи за каменотрошачка, която е добивала чакъла за пистите на военното летище в Равнец през 60-те години на ХХ в. За тази каменотрошачка е взривяван и скалния хълм, върху който е построен средновековния град, така че и част от северната крепостна стена на града също е взривена.



В средата на прохода е изградена голяма бойна кула с правоъгълен план, дълга 4 и широка 2.5 м. От тази кула на юг проходът се стеснява до 3 м. ширина. Стените му свършват в равнинната част до Русокастренска река, с огромна кула-кладенец. Стените й са широки по 3 м. Самата кула е триъгълна, с издаден остър ръб, опиращ в шосето с. Русокастро – с. Желязово. Вътре в нея е иззидан голям кладенец, проучен на дълбочина до 4 м. Стените му са от огромни квадри, достигащи 1.2 м. дължина. Стъпалата към кладенеца са от цели каменни блокове, и са 8 на брой."

Категорично е установено, че проходът с кулата-кладенец е изградена през втората четвърт на XIII в., по времето на българския цар Иван Асен II и неговите първи наследници. Към края на века западната стена на прохода е ремонтирана в един къс участък.

Стените на прохода прерязват неизвестна досега сграда от VI в.

Предвид блестящите резултати от проучването, се планира проектиране на консервационно-реставрационни работи от страна на Община Камено.

Разкопките на средновековния град Русокастро са финансирани от Община Камено и Министерството на културата на Република България, и се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас.

повече може да чуете в интервюто в звуковия файл:
По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Младоженци масово ходят на уроци за първия сватбен танц

Първият сватбен танц е спомен за цял живот, споделя Вероника Братанова, която е учител по балет. А най-радващото по думите й е, че хората, които идват при нея са изцяло с положителна нагласа - млади и влюбени. Дори за тези, които не са танцьори са необходими не повече от три до пет урока, но пък се получава нещо впечатляващо.  "Наистина..

публикувано на 16.02.25 в 11:52

Между 30 и 50 лева отделят бургазлии за букет

Между 30 и 50 лева отделят бургазлии за букет, а от миналата година подобно на увеличението на много хранителни продукти се наблюдава такова и при цветята. Това е особено видно около празници. Изключение не прави Деня на влюбените, както и предстоящия 8-ми март, разказа бургаския флорист Веселина Михайлова. "Парите за букет като цяло е..

публикувано на 14.02.25 в 10:05

Община Созопол организира фотоконкурс, посветен на любовта

Община Созопол организира фотоконкурс посветен на любовта към града. Той е под надслов " Созопол е любов"! На площада „Хан Крум” е изградена специална арка с пейка. Едно подходящо място за заснемане на любовно послание към Созопол. Снимките с послания могат да се изпращат до 28.02.2025 год.  на лични съобщения в групата на Община Созопол във..

публикувано на 13.02.25 в 17:11

Първият български естраден певец навършва 90 години

Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската естрадна музика – на фона на 75-то издание на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо и малко преди да отпразнуваме деня на любовта и виното. Димитър Йосифов е човекът, изпял емблематични песни като Bella..

публикувано на 13.02.25 в 09:42

12 влюбени двойки от Бургас се ожениха в Седмицата на брака

12 влюбени двойки от Бургас избраха да си кажат заветното „Да“ в дните от 7 до 14 февруари. Тогава 29 държави по света отбелязват Международната седмица на брака. За най-специалния си ден младите семейства избраха Морското казино и ритуалната зала на ул. „Вардар“. Най-много двойки, цели пет, скрепиха съюза си на 8 февруари, събота.  В Деня на..

публикувано на 12.02.25 в 14:15

Столетник от Бургас с изненада от кмета Димитър Николов

Столетник от Бургас бе изненадан за рождения си ден от кмета Димитър Николов.  Георги Михалев навърши 100 години в компанията на своите роднини и съседи от к- с “Братя Миладинови”. Те са се подготвили с балони, торта и сладки, а подаръците залагат на свежи цветя в саксия.  В профила си в социалните мрежи градоначалникът написа:  " С дух на..

публикувано на 12.02.25 в 13:30

платена публикация
5 сложни ремонтни дейности, които да оставим на професионалистите

Всеки ремонт - независимо дали е на апартамент или къща, носи със себе си не само сериозни разходи, но и доста притеснения. За да спестят пари, много собственици решават да поемат част от работата в свои ръце. Но някои строителни дейности изискват специални умения и опит, и не са подходящи за самостоятелно изпълнение. Заедно с експертите от..

публикувано на 12.02.25 в 12:30