След обявената от Община Бургас в края на септември обществена поръчка за проектиране и строителство на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести „Св. Анастасия“, разработена от избрания от Европейската инвестиционна банка мултинационален консорциум IDOM, днес експертният екип обсъди следващите стъпки за създаването на болницата.
Освен международните експерти, на срещата присъстваха още кметът на Бургас Димитър Николов и заместник-кметовете по строителство и здравеопазване инж. Чанка Коралска и Йорданка Ананиева.
Експертите представиха проект на Стратегията за изпълнение на проекта за изграждане на детската болница, която определя етапите и съответните действия в процеса на проектиране, строителство и оборудване на сградата, както и усилията, които трябва да бъдат предприети, за да се изградят устойчива структура и екип на бъдещото лечебно заведение.
Анализирани бяха и всички останали аспекти, които следва да бъдат отчитани в процеса на реализиране на проекта – спецификата на апаратурата за лечение на деца, затрудненията и забавянията на доставките, породени от външни обстоятелства, както и необходимостта от строга координация между участниците в различните етапи и дейности, които да гарантират успешно реализиране на проекта.
Мястото за изграждане на бъдещата болница се намира в непосредствена близост до УМБАЛ Бургас в ж.к. „Зорница“, а проектът предвижда строеж на 8-етажна сграда с обща площ над 24 000 кв. м. В болницата ще има 133 легла, от които 10 за интензивно лечение, 27 консултативни и 9 амбулаторни кабинети, стационар за краткосрочен престой с 10 легла, дневен психиатричен стационар, отделение за спешна помощ, 3 операционни зали, лабораторен блок и образна диагностика.
Основната цел на проекта е създаване на нов тип лечебно заведение, фокусирано върху грижата за детето и неговото лечение с активното участие на родителите или близките му. Тази философия се отразява върху цялостната концепция за осъществяване на проекта – от проучването и дефинирането на параметрите за дейността на болницата, през определяне на принципите на работата й и до цялостния екстериорен и интериорен дизайн на сградата, подходящото оборудване и съпътстващата инфраструктура. Лечебното заведение ще бъде съобразена с околната среда и ще разполага с максимална енергийна ефективност и използване на екологично чисти продукти и технологии.
Бъдещата Специализирана болница ще обслужва не само Бургас, а цяла югоизточна България.
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Зрелите жени са по-активни в скрининговата програма на Министерството на здравеопазването за безплатни прегледи и изследвания за рак на шийката на матката. Това констатира Медицинският център на УМБАЛ – „Св. Николай Чудотворец“ месец и половина след старта на кампанията. Безплатните профилактични прегледи по програмата са насочени към жените в две..
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана..