Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еколози възстановяват находища на морски треви по Черноморието

Растението пречиства водата, бори климатичните промени

Снимка: Снимка: Уикипедия



Еколози от Бургас с мисия за опазване и възстановяване на колониите с морски треви по Черноморието. Растението има пречистваща роля за качеството на водата и се бори срещу климатичните промени, обясни Спас Узунов от фондация „Биоразнообразие:

„Те се оказват, че са със страхотна полза за екосистемите и за това как намаляват силата на морските вълни, тоест намаляват ерозията на бреговете, също вдигането на утайките от дъното, тоест замътняването на водата“

Морските треви усвояват замърсяването с фосфор, азот. Поглъщат също въглерода и го неутрализират, помагайки в борбата с климатичните промени. По думите на природозащинците с около 30% по-ефикасно от тропическите гори. 

Най-голямата подводна ливада с морски треви по нашето Черноморие е до Сарафово – 400 хектара

„От екологична гледна точка за водата на Сарафово и на залива в района това е от изключително значение, защото морската трева пречиства водата и да я прави с по-добро качество. Така че опазването и защитата на такива морски треви ще бъде първата стъпка“

Втората е свързана с възстановяване на местообитанията им, обясняват еколозите. Основно те се нарушават от замърсяването и разораването на морското дъно. 

В резултат на възстановителни дейности в момента има три басейна с морски треви в района на Атанасовското езеро.

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несебър ще развива подводния туризъм

Община Несебър и Центърът по подводна археология разработват нов туристически продукт – разходка из подводните археологически забележителности на Несебър. За целта са набелязани няколко маршрута до места, на който са идентифицирани интересни за науката обекти, останали потопени  вследствие на покачване на морското равнище. Голяма част от тях са в..

публикувано на 28.06.24 в 14:24

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж, съобщават от Община Бургас.  Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 часа в залата на Общинския съвет в Културния дом на Нефтохимика. Материалите са качени на сайта на Община Бургас . Стратегическата рамка за развитие определя няколко основни мерки...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Бизнес сътрудничеството между България и Индия беше обсъдено в Бургас

Да бъде подписано сътрудничество за обмен на кадри между България и Индия ще предложи на българското правителство посланикът на азиатската страна у нас Н. Пр. Санджай Рана. Тази година се навършват 70 години от икономическото сътрудничество между двете страни, а началото на събитията, посветени на годишнината даде бизнес среща в Бургас.  В..

обновено на 28.06.24 в 11:46

Липсата на закон и политическата нестабилност са спънка за приемането на еврото

Политическата нестабилност и несигурност са основния препъни камък пред приемането на еврото у нас. Според старши изследователя в Института за пазарна икономика - Петър Ганев, дори страната ни да покрие инфлационните критерии за влизане в еврозоната това няма да е достатъчно. "Като основно предизвикателство е нуждата от закон за регулиране..

публикувано на 28.06.24 в 11:37

В Бургас се провежда двудневно предприемаческо обучение

За четвърта поредна година в Бургас се провежда двудневното предприемаческо обучение ABLE Weekend Activator. То ще се проведе зо 30-ти юни в Младежки международен център - Бургас. В следващите дни са предвидени  интерактивни модули и занимания, с обща продължителност от 12 часа на ден.  Заключителната част на събитието е представянето на..

публикувано на 28.06.24 в 08:40
Министър Росен Карадимов (ляво) и кметът Стефан Радев

Близо 14 млн лв получи Сливен за нова индустриална зона

Близо 14 милиона лева ще бъдат дадени на община Сливен по Плана за възстановяване и развитие за изграждане на довеждаща инфраструктура в новия индустриален парк. Той е планиран да заема площ от 450 декара в района летище „Бършен“. Днес министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов бе в Сливен, за да проведе работна среща по този повод с кмета на..

публикувано на 27.06.24 в 18:00