На 92-годишна възраст почина бележитият български писател и общественик академик Антон Дончев. Това потвърди за БНР издателят Иван Гранитски
Той е прекарал последните си дни в реанимацията на ВМА, като от лечебното заведение съобщили за bTV, че е починал след сърдечно боледуване.
Съболезнования към близките изказа кметът на Бургас Димитър Николов.
„Приемете моите и на съгражданите ми най-искрени съболезнования по повод кончината на големия български писател и почетен гражданин на Бургас – акад. Антон Дончев. Присъединявам се към мъката Ви и скърбя заедно с Вас за тежката загуба на писателя и на човека, прославил името на България по всички краища на света. Акад. Дончев бе едно от най-големите имена в българската литература, с огромен принос за съхраняване на историческата памет и националното самосъзнание. Бургас загуби най-видния си гражданин, а България – един истински космополит в българската и световна литература!
Няма да забравим заветът, който ни остави преди 12 години: „Ние от Бургас, родени край морето, трябва да занесем по света и да носим навсякъде песента на вълните“."
Академикът е мъдрец и хуманист, който цени силата на детайлите, долавя вълненията на своя народ, обича красивото и се прекланя пред духовното.
Първият му роман "Сказание за времето на Самуила" е публикуван през 1961 г. Става световноизвестен с романа си "Време разделно", написан за 41 дни и преведен на 30 езика, с над 2 млн. тираж. Романът е екранизиран през 1987 г. от режисьора Людмил Стайков.
"Всички книги, които съм написал, са изпети", казва човекът, който търси светлина за хората и за когото историческите извори са най-достоверният път за преоткриване на далечното минало.
Сравняват го с Джойс, Томас Ман, Иво Андрич и Никос Казандзакис. Предлаган е 3 пъти за Нобелова награда. Носител е на всички възможни държавни награди у нас заради приноса му за съхраняване на историческата памет и националното самосъзнание.
Антон Дончев е роден на 14 септември през 1930 година в Бургас. От 2000 година е почетен гражданин и носител на литературна награда „Златен Пегас” за цялостното си творчество. Именитият писател бе и част от инициативата "Завръщане в Бургас", а морският град още помни опашката от желаещи да получат автографи и да си поговорят с него, която се изви в близост до Часовника. Преди дни го очаквахме за откриването на Есенните литературни празници.
Сред близките му хора в родния град е поетесата и общественик Елка Василева:
"Трудно ми е да говоря за него в минало време. Запознах се с него преди доста години. Много респектираше с това, което е като писател и човек. Бях много изненадана, че като човек е много топъл, като всички нас. Имахме възможността да си поговорим като баща и дъщеря-аз така го усетих. Говорихме за житейски неща, ходихме заедно до мястото, където е била родната му къща, говорихме за неговото детство, за това как е свързан с Бургас. Разединението на обществото, това бездуховие, много му тежеше и ми се струва, че пишеше по тази тема. Младото поколение се отдалечава от българското, родното, патриотизмът им е чужд като че ли и мисля, че от това най-много го болеше!"Поклон пред таланта и светлата му памет!
През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..
Звученето ни е акустично и с това ще се отличаваме от останалите участници. Целим се в сърцата на хората, да дадем нещо със своето присъствие, нека да стигне до когото трябва, добавя Теодора Илиева. 42-то издание на конкурса е на 26 юли от 20.30 часа на Летния театър в Бургас. Повече чуйте в звуковия файл.
Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите публиката ще види актьорите Руслан Мъйнов, Петьо Петков - Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов. Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва..
С поредица концерти под надслов „Дните на руската музика“ Бургас ще отбележи началото на новото издание на фестивала за класическа клавирна музика. Първият концерт ще се състои довечера в Културен център „Морско казино“ от 19:00 часа. На сцената ще излязат пианистите Иван Дончев и Елена Нефедова, които ще изпълнят творби на Чайковски,..
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите..
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в..