Популациите на редица застрашени животински видове в България са изложени на риск, гласят заключенията от първото мащабно проучване за размера на закононарушенията срещу дивата природа у нас, подготвено от WWF въз основа на официална информация, получена от ресорните институции. Резултатите от изследването сочат, че в рамките на пет години контролните органи са регистрирали едва 2818 пострадали диви животни. Повечето от тях са птици (2089), следвани от бозайници (307) и влечуги (244). За сравнение, двата най-големи рехабилитационни центъра за диви животни у нас са регистрирали в пъти повече ранени животни.
„Изследването ни категорично показва, че застрашените видове се ползват със значително по-слаба защита от т.нар. икономически значими видове, т.е. от тези, които са разрешени за лов и риболов. Данните сочат, че закононарушенията срещу вторите са санкционирани по-често и с по-голяма строгост. Близо 60% от досъдебните производства, образувани от прокуратурата, както и 2/3 от всички осъдителните присъди на първа инстанция, всъщност са за незаконен лов и риболов на незастрашени видове. Оказва се, че нашето законодателство не защитава достатъчно категорично намиращите се под заплаха животни“, коментира Нада Тошева, ръководител програма „Опазване на видове“ във WWF и един от авторите на доклада.
Данните обхващат периода между 2016 и 2020 г. и са събирани от официални източници, сред които районните и областните прокуратури, регионалните инспекции по околна среда и води, както и дирекциите на трите национална парка у нас. В процеса на проучването експертите на WWF получиха достъп до обществена информация, а също и провеждаха интервюта с професионалисти в сферите на правоприлагането и природозащитата. Те установиха, че:
За да опази дома на дивите животни у нас WWF стартира кампанията си Общ дом. Общо бъдеще. Нейната цел е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели.
„Следвайки нашата мисия, ние от WWF вече над 16 години работим със страст и ентусиазъм за благото на българската природа. Правим всичко възможно да опазваме старите гори, да създаваме нови, да възстановяваме деградирали екосистеми, да съблюдаваме спазването на закона в защитените територии, да се грижим за реките и за местообитанията на дивите животни, както и за поминъка на местните общности, зависещи от природата“, разказва Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България. „Сами обаче няма да се справим. Това е амбициозна цел, която можем да постигнем единствено заедно. Имаме нужда от подкрепата на всеки, който обича природата и иска да я запази такава, каквато я знае, за своите деца и внуци “.
Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията "Общ дом. Общо бъдеще".
Повече чуйте в звуковия файл:
Жителите на Бургас и съставните селища вече ще имат улеснен достъп до месечните графици за почистването на улици, тротоари, паркове и детски площадки . Това ще става в обособена секция на сайта на Община Бургас. Предложението е на общинските съветници Дилян Георгиев и Христина Хаджиатанасова и днес бе прието на заседание на местния..
Искате ли да зарадвате дете или възрастен в неравностойно положение - станете част от благодетелите в кампанията „Подари от сърце- сбъдни мечта“. Апелът е на Община Бургас. Традиционната кампания, която носи усмивки и топлина в навечерието на празничните дни, стартира и ще продължи до 15 декември. Тя дава възможност на всяко дете, младеж или..
Дом на адвоката ще има в Бургас. Той ще бъде изграден в терен частна общинска собственост в к-с "Братя Миладинови". Решението за това бе взето на днешното заседание на Общинския съвет. До сега бургаските адвокати не са имали своя сграда . Те са се помещавали в различни обекти под наем, напомниха адвокати, които се събраха пред сградата на..
Традиционната кампания „Подари от сърце- сбъдни мечта“ на Община Бургас стартира и ще продължи до 15 декември. Тя дава възможност на всяко дете, младеж или възрастен в неравностойно положение, ползващ социални услуги, да получи своя мечтан подарък за Коледа. Всеки благодетел може сам да избере на кого да купи подарък или да подари преживяване. В..
Община Болярово изпрати писмо за съдействие до Президента Румен Радев. „Моля в рамките на Вашите правомощия за Вашето съдействие за изплащане на компенсациите на пострадалите лица в село Воден в съответствие с условията на Програмата за компенсиране на разходите на физически лица, пострадали от пожари на територията на Република България в периода юни..
Започна реконструкция на пътя от края на ул. „Първа“ при кръстовището за гр. Свети Влас до първата пресечка към вилно село „Зора“. Дейностите включват цялостно изграждане на тротоарни алеи, ремонт и преасфалтиране на пътното платно. След края на строителството ще бъде въведена нова организация на движение, чрез която да се постигне намаляване на..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал имуществото си,..
Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната..
Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на..
Социалната градина за възрастни хора с деменция „Грижовник 2“ осигурява грижи на специалисти за още 10 бургазлии с това заболяване. Тя се намира в..