Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За деня на Черно море:

Бургаски деца изпратиха картички от морето до свои връстници в Благоевград

Откриха и изложба в рамките на проект "Морето и децата"



Деца от Бургас рисуваха картички, които изпратиха до ученици в Благоевград за Деня на Черно море. Част от творбите представиха в изложба, подредена днес в културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“. Инициативата е в рамките на съвместен проект „Морето и децата“ на бургаското читалище „Изгрев 1909“ и регионалните библиотеки в страната. 


Картичките от морето станаха факт след усърдна работа в ателиета по рисуване и уъркшоп за изработването им в средно училище „Йордан Йовков“. В тях се включиха 57 ученици:

„Бях нарисувала морското дъно – риби, водорасли, октоподи. Трябва да пазим морето, защото е красиво“, споделя Никол.

„Аз нарисувах бургаския мост с вълни и кораби около него. Обожавам да ходя на плаж. Нашето море е важно, защото така Бургас става по-различен и уникален от другите градове“, казва Ралица.  


Картичките им вече са при учениците от Благоевград. А в Ченгене скеле днес бе открита изложбата с рисунки, отново на тема морето и деца. Сред гостите бе изп. директор на пристанище Бургас Диян Димов:

„Аз съм бил в много морета и се замислих – цветовете на дъното на Черно море, назависимо че няма много риби, са най-пъстрите в целия свят. Обичайте го“


Малчуганите получиха подаръци и разгледаха експозициите в културно туристическия комплекс, а историята на рибарското селище им разказа своеобразният кмет на това място Димитър Янчев.

Секретарят на читалище „Изгрев“ Кристина Атанасова сподели, че идеята за морските творби идва от самите деца.

„Преди шест години първо изпратихме картички до град, до който няма Черно море. Този град тогава бе Кърджали и нещата тръгнаха по естествен път и вече имаме шест големи градове, в които сме изпратили картички от морето. Убедени сме, че така децата стават по-добри, че насочваме вниманието им към Черно море и опазването на плажовете и подводното ни богатство" , посочи Атанасова.


Участниците в проекта ще отбележат Международния ден на Черно море 31 октомври с подреждане на арт инсталация на Часовника и изложба в сградата на Общината

Повече чуйте в звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

В Ямболска област обмяната в евро ще се извършва в 60 пощенски станции

От началото на следващата година обмяна на левове в евро ще се извършва в 60 пощенски станции в Ямболска област. Служителите вече са преминали обучение за разпознаване на фалшиви банкноти, а обменът ще се извършва само с евробанкноти, предоставени от БНБ.  В Ямбол обмяна  ще може да се прави на пощенската станция на жп гарата, уточни  ръководителят..

публикувано на 23.09.25 в 14:00

"Бургасбус" иска заем от 5 млн. лева за нови електробуси

За дългосрочен заем в размер на пет милиона лева иска да кандидатства общинският превозвач „Бургасбус“. Парите ще са необходими за закупуването на седем електрически автобуса, с които да бъде обновен автопарка, поясни управителят инж. Петко Драгнев, който е внесъл предложението си за обсъждане в общинския съвет. „С цел подобряване качеството на..

публикувано на 23.09.25 в 12:00

Временна промяна в движението в ж.к. „Зорница“ заради ремонт на ВиК мрежата

Кръстовището между улицата, успоредна на бул. „Стефан Стамболов“, и ул. „Св. Пантелеймон Лечител“ в ж.к. „Зорница“ ще бъде затворено за движение на превозни средства. Ограничението важи от 9:30 ч. на 23 септември до 2 октомври заради ремонтни дейности по ВиК мрежата. В района ще бъде въведена временна организация на движение. От Община Бургас..

обновено на 23.09.25 в 08:10

Бургас чества 117 години от обявяването на независимостта на България (СНИМКИ)

Бургас отбеляза 117 години от обявяването на независимостта на България с тържествени ритуали. На площад "Атанас  Сиреков“ бяха издигнати флаговете на Република България, Община Бургас и Европейския съюз.  В церемонията участваха представителни блокове от Бургаски гарнизон, както и организации на военни ветерани. Свещеници от бургаското..

обновено на 22.09.25 в 17:10

С филма "Около света за 202 дни“ завършва ветроходният фестивал в Созопол

С прожекция на филма за българския мореплавател капитан Георги Георгиев ще завърши първото издание на ветроходния фестивал "Созопол Сейлинг Къп“ днес. Фестивалът продължи 3 дни, а в регатата, която беше неговото основно събитие, се включиха 34 яхти. Любовта към морето и ветроходството обединиха хората в екологични каузи, които организаторите на..

публикувано на 22.09.25 в 15:00

Провеждат общоградска церемония в Сливен по повод 117 години от Независимостта на България

В Сливен Денят на независимостта ще бъде честван с общоградска церемония, която ще започне от 18 ч.,на централния градски площад „Хаджи Димитър“. Събитието ще бъде съпроводено с ритуал по полагане на венци и  цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци. Празничният ден в Града под Сините камъни ще завърши с концерт на сливенския..

публикувано на 22.09.25 в 14:00

Ямбол отбеляза Деня на независимостта в Музея на бойната слава

117-та годишнина от обявяването на Независимостта на България беше тържествено отбелязана в Ямбол. За втора година честването се състоя в Музея на бойната слава.  Стотици жители и гости на града дойдоха в района на бившите Пионерни казарми, в които днес се намира Музеят на бойната слава: "Да си независим означава да си силен! Най- вече този..

публикувано на 22.09.25 в 13:00