Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кето-храненето като начин на живот

| обновено на 28.10.22 в 12:23
Снимка: Ани Петрова

Кето-храненето не е режим, а начин на живот. Това коментира за БНР-Бургас Ивайло Владов, създател на платформата https://keto-bg.com/ . Това придоби популярност в последните години, като възможност за отслабване, което е грешно.

 „Правилното кето и състоянието на кетоза - това, което се търси при кето-храненето, е адаптацията на тялото да изгаря мазнини, а не само да свалим 2-5 килограма за морето или за някакъв случай, защото смятаме, че ще изглеждаме по-добре.  То няма как да гори въглехидрати, защото ние не се храним с достатъчно, че да има достатъчно за енергия. Въглехидратите, които се приемат при кето, една част са несмилаеми, т.е. не могат да се използват като енергия“, допълни Владов.  

Другата част са на един санитарен минимум, който е необходим за нормалното функциониране на тялото, посочи Ивайло Владов.

Няма доказана връзка между сърдечно-съдовите заболявания и консумирането на много мазнини, добави той. Такива данни не се намират и при конкретни проучвания, посочи Владов:

„Дори такава корелация не се открива и между високия холестерол и сърдечно-съдовите заболявания. И от друга страна – твърде много хора с нисък холестерол страдат от сърдечно съдови заболявания. Тоест – истината е там някъде, но медицината, знаем, че не е точна наука. Всичко там е „може би“, „евентуално“, „вероятно“ и т.н. Така че, за мазнините, в последно време, говорим за тези, които се използват при кето, също медицината си променя становището“, каза той.

Няма нищо лошо да се ядат по-голямо количество мазнини, проблемът е, когато те се комбинират с въглехидрати, добави Ивайло Владов.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19