Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Педиатърът д-р Борис Ангелов: Масово водят малки деца болни на градина

| обновено на 02.11.22 в 11:56

Как да се справим с градинските хрема и кашлица, които са проблем във възрастта между 3 и 6 години и причина за чести отсъствия и на родителите от работа? На въпроса в предаването „Без направление“ отговаря д-р Борис Ангелов-завеждащ на първо отделение по педиатрия в УМБАЛ-Бургас, специалист по детски болести, общински съветник и член на постоянна комисия по здравеопазване в местния парламент:

„Масово водят малките деца болни на градина. Антибиотикът се дава сутринта, не се казва на никой нищо, вечерта втората доза. Те си правят респираторен микс през деня и става така, че тези деца, които са на съвестни родители, отиват на градина и на третия ден са болни. Разменят си инфекциите вътре в градината и яслата.“

Бронхитът е често усложнение след инфекция на горните дихателни пътища и той винаги може да премине към възпаление на долните дихателни пътища, т.е пневмония или бронхиолитпоясни д-р Борис Ангелов. Диагнозата трябва да бъде поставена от специалист педиатър, а рентгенът е необходим, когато колегата прецени, за да назначи подходящото лечение, уточни той.
Третата сливица е сериозен проблем при децата и често поставя родителите пред дилемата да бъде ли тя извадена или не. Въпросът стои на дневен ред, когато:

"При 5-6 тежки ангини с усложнения и абцеси за година родителите трябва да се консултират със специалист УНГ, който да прецени дали ваденето на третата сливица е наложително."

Не съм привържаник на хомеопатията, казва още д-р Ангелов: "Работя в детска клиника вече 20 години и смело мога да заявя, че най-тежко болните деца, които са лежали при мен и целият екип сме ги лекували активно, денонощно са след 7-14-дневно лечение с хомеопатия."

Отговорите на здравни въпроси търсим в предаването „Без направление“, където свободно и спокойно може да зададете своите въпроси без да си записвате час на регистратурата към видни специалисти от Бургас и региона чрез специално създадената електронна поща beznapravlenie@bnr.bg.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булевард Демокрация" на 11 септември

Темите в предаването: В Бургас на 18 септември в няколко здравни заведения ще се проведе безплатен ултразвуков скрининг на аневризма на коремната аорта. Нашият град е единственият  в страната, който става част от международна инициатива, чиято цел е да бъдат обхванати хора на различни възрасти  в това изследване. Защо е важно то ще говорим в..

публикувано на 11.09.25 в 14:39

„Отвори очи от 7 до 10 с БНР-Бургас“ на 11 септември!

„Отвори очи от 7 до 10 с БНР-Бургас“ на 11 септември! Септември ми е август, но каквото и да си говорим, започне ли училището, идва подготовката за Коледа и докато се усетим ще пазаруваме в евро… Но преди да наредим дългосрочните планове, нека се заемем с малките делнични - Добро утро в четвъртък! Правим първите стъпки към 11-ти септември с..

публикувано на 11.09.25 в 07:00

Булевард Демокрация на 10-ти септември

ВиК проблемите и пътната инфраструктурата са сред основните акценти в стартиралата национална кампания „Парламентът отива при народа“ на партия „Възраждане“. За нея ви разказваме повече в първия час. Започна и седмицата на пожарната безопасност. Тя ще бъде отбелязана с редица инициативи в цялата страна, включително и Бургас - също акцент от първия час...

публикувано на 10.09.25 в 14:55

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 10 СЕПТЕМВРИ:

Всеки ден, единствената ни важна среща е тази с живота. Всичко друго може да почака! Добро утро в сряда. Време е за прекрасна сутрин, любимо кафе и целувка от любим човек! Екипът ни днес – звукорежисьор е Мариян Райнов,  новините представя Свобода Атанасова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето темите в сутрешната ни програма от 7 до 10 часа:..

публикувано на 10.09.25 в 06:30

Булевард Демокрация на 9-ти септември

На прага на новата учебна година започваме предаването с разговор с Константин Янков, регионален председател Съюза на българските учители. За новостите през тази година, за кадрите в системата и за задачите в Националното външно оценяване. В коментарата част ще чуем бившия социален министър Хасан Адемов дали имат основания твърденията за вдигане на..

публикувано на 09.09.25 в 14:44

„Отвори очи от 7 до 10 с БНР-Бургас“ на 9 септември!

За едни празник, за други противоречива дата – Добро утро на 9-ти септември! Всичко зависи от гледната точка. Ако успеем да извлечем поуките от миналото и да се заредим с надеждата на бъдещето може и да ни се получи…  Делничния пъзел във вторник редим  и в сутрешния ефир на БНР – Бургас! Ето какво сме ви приготвили в програмата ни до 10.00 ч...

публикувано на 09.09.25 в 07:06

В "Булевард Демокрация" на 8 септември:

В почивния понеделник, когато ще бъде натоварено движението по пътищата, водачите на превозни средства да бъдат внимателни  по АМ „Тракия“ от км 229 до км 273+354, в посока София от лявата страна, както и от дясно, но в посока Бургас, поради почистване и събиране на твърди битови отпадъци включително и паркинги. Ще бъде ограничена аварийната лента,..

публикувано на 08.09.25 в 14:53