Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асоциация "Българска книга": Постоянна ставка от 9% на ДДС за книгите

Снимка: БГНЕС

Деветпроцентната ставка на ДДС за книгите и учебниците да се запази постоянно, настояват от Асоциация "Българска книга". Намалената ставка бе въведена като временна мярка заради икономическите ефекти от пандемията и по закон изтича в края на годината.

Европейската комисия одобри през от април диференциацията на ставките за книгите, припомни пред БНР Десислава Алексиева от Асоциация "Българска книга" и цитира съответната директива.

"В директивата се казва, че книгите могат да бъдат с намалена, свръхнамалена или нулева ставка на ДДС. Смятаме, че 9% ставка на ДДС и нейното запазване е крачката към вървене да няма данък върху грамотността в България. Т.е. дългосрочно ставката дори да бъде 0%

Запазването на 9-процентната ставка ще намали постъпленията в хазната с около 4 милиона лева, но ако се възстанови налогът от 20 на сто, неминуемо ще следва поскъпване на книгите и учебниците.

"Когато се повишат цените на книгите, може да се окаже, че всъщност хората потребяват много по-малко книги и че всъщност нищо не се връща в бюджета."

Намалената ставка се отнася за хартиени и електронни книги и учебници.


По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителството иска нова регулация за атракционите

След случая със загинало дете при падане от парашут край Южния плаж на Несебър, МС иска нова нормативна регулация на дейността на атракционните дейности.  Затова премиерът Росен Желязков ще възложи на ресорните министерства и агенции да анализират и да предложат промени в законите до края на този летен сезон: "Инцидент като този показва, че дори за..

публикувано на 20.08.25 в 11:30

Общината в Бургас предлага разширяване на Центъра за социална рехабилитация

Общинският съвет – Бургас ще разгледа този месец предложение за разширяване на Центъра за социална рехабилитация и интеграция на хора с психични разстройства. Докладната записка предвижда към центъра да бъдат предоставени три помещения с прилежащ санитарен възел на ул. „Иван Богоров“ № 19. Те ще се използват за консултации, терапевтични дейности и..

публикувано на 20.08.25 в 11:00

Благотворителна кампания за ремонт на църквата в ямболското село Чарда

От спешен ремонт се нуждае църквата „Успение Богородично“ в ямболското село Чарда.  За събирането на необходимите средства е обявена благотворителна кампания.   Около 10 хил. лева са постъпили по сметката за ремонта, събрана е и значителна сума  от продадените сувенири на организирания на храмовия празник базар, което дава  възможност да  започнат най-..

публикувано на 20.08.25 в 10:40

Първо се скъса единият колан, после вторият… детето полетя!

"Само се чу за стотни от секундата – так-так и се скъсаха двата колана. От коланите, които трябваше да го държат, се виждаха някакви конци отдолу – разплетен, скъсан. Той въобще не се задържа горе. Първо се къса единият, за стотни от секундата се къса и вторият и той полита и пада. И никой не прави нищо долу…". Думите са на Мария Данева, майката на..

публикувано на 20.08.25 в 10:20

Ще приемат заявления за помощи от пострадалите от пожара в Българово

Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас ще разкрие днес, приемна в кметството на Българово. Социалните работници ще консултират хората, пострадали от пожара, и ще приемат заявления за отпускане на помощи. Приемната ще работи от 8:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 17:00 ч. Собствениците на изгорели къщи трябва да представят документ за..

обновено на 20.08.25 в 08:35

Разглеждат решението на областния управител за мораториум относно земите в Дюлево

Извънредна общинска сесия ще се проведе в Средец. На нея ще се обсъжда върнатото за преразглеждане, от Областния управител на Бургас Владимир Крумов, решение за налагането на мораториум за промяна на статута на земите и пасищата край село Дюлево и отмяна на старо решение за изграждането на най-големия фотоволтаичен парк в Бургаска област.  Дюлево..

публикувано на 20.08.25 в 08:15

На няколко места в Бургас без вода днес

Водоподаването ще бъде спряно в бургаския комплекс "Зорница", бл. 57 заради авария. В к-с "Славейков" от 9 до 16 часа няма да има вода в района на спортна зала "Младост". От 9 до 14 часа, пък, водоподаването ще бъде спряно в село Рудник. Причината е извършването на строително-монтажни работи. 

публикувано на 20.08.25 в 07:50