В Бургас отбелязването на професионалния празник на българската полиция премина под знака на трагично загиналите при инцидент с мигранти полицаи - Йордан Илиев и Атанас Градев. На церемония пред сградата на ОДМВР бе отдадена почит към паметта на двамата униформени, загубили живота си на 25 август, прегазени от автобус мигранти, а за добра служба бяха наградени полицаи от различни звена.
"Загубата ни бе повече от огромна, жестока и отрезвяваща. Мъжете плачат, и не само понякога. Те знаят какво е да загубиш, без право на реванш. Бургаските полицаи Йордан Илиев и Атанас Градев бяха едни от нас – всеотдайни и сърцати мъже, професионалисти, за които думите чест и достойнство не бяха празни фрази. Ето защо днешния празник посвещаваме на тях", посочи директорът на ОДМВР Бургас гл. комисар Калоян Калоянов.
С минута мълчание полицаите отдадоха почит към загиналите си колеги.
"Никой не е забравен и нищо не е забравено. Днес почитаме светлата памет на вашите загинали колеги - помним ги, носим ги в сърцата си", каза в словото си адм. ръководител на Окръжната прокуратура Георги Чинев.
Сред отличените полицаи днес бе началникът на сектор "Издирване на бежанци" Христо Ичев. Наградата му е за цялостна дейност по противодействие на нелегалната емиграция по българо-турската граница. Впечатление обаче направи случката, в която той е участвал в началото на септември, когато край Царево намира тяло на загинал украински пилот.
"Трупът беше с парашут. Крайниците му бяха отрязани, вероятно при катапулта. Започнахме да работим по горещи следи. По данни на съдебния лекар около 2 или 3 месеца беше престоял във водата", разказа Ичев.
Веднага униформените осъществяват контакт с клубове по парашутизъм и военни пилоти и разбират, че става въпрос именно за военен пилот.
"Влязохме във връзка с командващия на въздушните сили на Украйна, от там ни обясниха, че има характерни цифри, които отговарят за типа самолет, оборудването и за пилота. Намерихме 5 цифрения код, беше почти заличен от водата. Установи се този номер, който подадохме към Украйна и в рамките на два-три дни установихме кой е пилотът", сподели още Христо Ичев.
Оказва се, че това е полковник Михайло Матюшенко, ръководил бригадата "Призракът на Киев". Неговият самолет Су-24 е свален през юни край Одеса, а три месеца по-късно тялото му е намерено във водите край Царево.
На тържествената церемония награди получиха и децата от Централния полицейски карате и джу джицу клуб. Празникът завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите при изпълнение на служебния си дълг полицаи пред областната дирекция в Бургас.
Младежи разказват истински истории в борбата срещу наркоманиите в конкурса „Изкуство против дрогата“. Започна 12-то издание на Международната литературна надпревара, която се организира през година под егидата на Областния управител на област Бургас. Целта е превенция на употребата на психоактивни вещества и развитието на наркотични зависимости..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..
От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона. Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...
Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП). Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..