Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военният министър: Има точни и ясни инструкции кога да се ползва оръжие

2
Димитър Желязков Стоянов
Снимка: Министерски съвет

Министърът на отбраната Димитър Стоянов пристигна в Елхово заради инцидента, при който в района беше убит 30-годишен граничен полицай.

Униформеният загина снощи при обход, извършван заедно с негов колега от армията, след като по двамата е открита стрелба откъм турската страна на границата. Предполага се, че стрелбата е дело или на мигранти, или на каналджии.

"Срещнах се с него (военнослужещият, който е бил на обход заедно с полицая), говорих с него, чувства се добре, в добра кондиция е", каза министърът и посочи известните факти за инцидента:

Двамата "са видели проход, направен в оградителното съоръжение, след което е слезнал граничният полицай. В момента, в който и нашият военнослужещ слиза от превозното средство, е проехтял изстрел, пада колегата от Гранична полиция, той се прикрива зад гумата на автомобила, след което се изтегля леко навътре, така че да не бъде видим за евентуалните стрелци от турска територия, произвежда няколко изстрела в посока посока Турция. Общо взето - това е".

Вътрешният министър Демерджиев каза, че вече е разпоредено да се стреля на месо буквално, това важи ли за военните, Вие сте военен министър?

"Имаме точни и ясни инструкции кога, в какъв случай да се ползва оръжие. Силата трябва да бъде съизмерима. Не може насреща да има майка с деца, невъоръжени хора и вие да употребите оръжие. Така че, определено се търси съизмеримост. Набелязваме мерки как да продължим оттук-нататък".

На въпрос за това подготвени ли са военните служебният министър на отбраната отговори:

"Военните са подготвени, това не подлежи на никакъв коментар. Опитите да се коментира как един вид въоръжени сили или част от въоръжените сили са по-подготвени, а други са по-неподготвени, е крайно непрофесионално. Нашите военнослужещи са подготвени, те извършват такива дейности и в самите формирования там, където служат, защото те охраняват обектите, на които са разположени. Така че, те са наистина много, много добре подготвени…По-конкретни мерки – естествено, предпазни средства повече".

 "Досега, знаете, след 1989 година такъв инцидент на границата, аз поне не си спомням да е имало. Това е изключително изненадващо, досега от бежанците не използвано огнестрелно оръжие. Да, опитвали са по един или друг начин да реагират но опитите за задържане, но стрелба – досега не“.

Утре заместник-министрите на вътрешните работи ще имат среща с валията в Одрин, добави министър Димитър Стоянов.

На въпрос имало ли е други въоръжени по време на инцидента по границата той отговори, че военнослужещият не е посочил, тъй като той не е успял в тъмнината да ги види: "Но важното е, че той е отвърна на изстрелите, което е точно по инструкция - на приложената спрямо нас, той е отговори със същата сила… А изстрелите от тяхна страна не са един, а са няколко, колко – тепърва ще се уточнява“.

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

18 години затвор за убийство с особена жестокост на мъж в Айтос

Окръжният съд в Бургас постанови 18 години лишаване от свобода за убийство на мъж в Айтос, извършено с особена жестокост. Престъплението е от октомври 2024 г., а пострадалият е починал в болница в Бургас. Съдът прие, че деянието е доказано като умишлено и извършено по начин, разкриващ изключителна жестокост. Осъденият ще изтърпи наказанието си при..

публикувано на 11.11.25 в 15:30

Трима задържани в бургаско за шофиране след употреба на наркотици

Полицията в област Бургас задържа трима мъже при отделни проверки за притежание и употреба на наркотични вещества. В Поморие е извършено претърсване в жилище на улица "Булаир", обитавано от 20-годишен мъж. Служителите открили и иззели суха зелена тревна маса с тегло около 10 грама. По случая е образувано бързо производство. В Несебър, на улица..

публикувано на 11.11.25 в 09:01

В Сливен разкриха цигари без бандерол, дрога и пиян шофьор

Полицията в област Сливен проведе серия от успешни акции срещу контрабандата на тютюневи изделия, наркотици и шофьори управляващи автомобили под въздействието на алкохол и наркотици.  Над 12 700 къса цигари без акцизен бандерол са иззети при операция на сектор "Икономическа полиция" в Сливен. Контрабандните стоки са открити в лек автомобил,..

публикувано на 10.11.25 в 14:30
Архив

38-годишен запали къщата на сестра си в село Бата

38-годишен мъж от село Медово е задържан за палеж на къщата на сестра си в село Бата. Той е направил пълни самопризнания пред полицаите от Районното управление в Поморие.  Сигналът за пожар в частна къща на  ул. „Олимпийска“ в село Бата е получен минути преди 7 часа сутринта в събота. Огънят е потушен от един противопожарен екип на службата в..

публикувано на 10.11.25 в 10:00

Шофьор е в болница след заспиване зад волана и удар в автобус в Бургас

24-годишен шофьор е в болница след заспиване зад волана и удар с автобус в Бургас, съобщават от ОДМВР.  Инцидентът е станал около 7,40 часа в събота на улица „Индустриална“ в посока ул. „Вая“.  Ударът е бил челно в правомерно движещия се в лентата за насрещно движение автобус, собственост на общината, управляван от 48 годишен бургазлия. Водачът..

публикувано на 10.11.25 в 09:10

Постоянен арест за румънеца, обвинен за смъртта на шестима мигранти

Окръжният съд в Бургас наложи най-тежката мярка "задържане под стража" на 26-годишния румънски гражданин Стате Чиприян . Той е обвинен за причиняването на тежката катастрофа край езерото "Вая", при която загинаха шестима мигранти. Шестима мигранти загинаха след като колата им се преобърна на брега на езерото Вая Прокурорът по делото Иван..

публикувано на 08.11.25 в 15:54

Задържаха за 72 часа румънеца, обвинен за смъртта на шестима мигранти

Окръжната прокуратура – Бургас задържа за 72 часа румънския гражданин, обвинен в умишлено причиняване на смъртта на шестима души, загинали при тежката катастрофа на бул. „Тодор Александров“ в Бургас. Шестима мигранти загинаха след като колата им се преобърна на брега на езерото Вая Разследването установява, че мъжът е управлявал автомобил, в..

публикувано на 07.11.25 в 17:00