Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В предаването "Виа понтика" днес:

Северни лебеди избраха да зимуват в бургаските езера

Природозащитният център "Пода" е част от 100-те национални туристически обекта

| обновено на 10.11.22 в 14:07
Снимка: Dominic Sherony


Първите далечни зимни гости долетяха в природозащитния център „Пода“. Това са тундровите лебеди, съобщи орнитологът от Българското дружество за защита на птиците Петър Янков:

"Вече са десетки, може би много скоро ще станат повече от хиляда. Преди 10 години тази птица беше изключителна рядкост в България. В момента районът на Бургас е едно от местата в Европа, където прекарват зимата. Интересното е, че те издават много приятни тръбни звуци, с което привличат вниманието отдалече. Чуват се почти от километър."

В момента от центъра могат да се видят още 8 вида диви патици, които също ще зимуват край Бургас, морският орел, дъждосвирците. 

Най-доброто време за наблюдение са сутрешните часове, когато птиците са активни. С помощта на водачите от БЗДП посетителите ще научат много любопитни факти за представителите на фауната и техните навици. 

Природозащитният център "Пода" е отворен от 9 до 17 часа и е част от 100-те национални туристически обекта.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реставраторът на радио апарати Тома Шопов се включва в изложба на БНР Бургас

Изложба по повод 13 години БНР Бургас ще представи старинни и редки радио апарати.  Те са събирани и реставрирани от Тома Шопов с години. Експозицията ще бъде подредена в Ателие R в края на месеца. Днес е и Международен ден на радиото и телевизията. Именно на тази дата през 1895 година инж. Александър Попов представя уред за безжично предаване и..

публикувано на 07.05.25 в 08:30

Ясни са финалистите по Хайдушката пътека в Карандила

И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете  и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден „Хайдушки игри“ Стефан Стефанов.  Предизвикателството по стръмната „Хайдушка пътека“ приеха 11 мъже и 6..

публикувано на 06.05.25 в 13:05

Тракийски съкровища, ревю с автентични носии и метеорити в Нощта на музеите в Бургас

За 20 – та поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В Археологическия музей (бул. Алеко Богориди № 21) от 18 часа ще бъдат открити 3 гостуващи изложби. Първата е „Златната маска и..

публикувано на 05.05.25 в 14:36

Пол и Реми Хогард посветиха скулптура на съоснователя на Червения кръст

Творците Пол и Реми Хогард изработиха на бургаския плаж пясъчна скулптура в чест на Анри Дюнан - съосновател на Червения кръст.  Поводът е предстоящият му рожден ден на 8 май (роден 8 май 1828 г. – 30 октомври 1910 г.).  Скулптурата е поръчана от младежкия отдел на Червения кръст в Бургас. Анри Дюнан е швейцарски хуманист, бизнесмен и социален..

публикувано на 05.05.25 в 11:00

Семейство агрономи от Пловдив са сред най-редовните участници на Флората

Ани и Илия Кузманови са семейство дипломирани агрономи от Пловдив. Те повече от 30 години участват със свои щанд на "Флора Бургас". Ани е на 80 г., а Илия на 85 години и предлагат голямо разнообразие от растения. Ако се спрете при тях те са готови да ви отговорят на всеки въпрос и да ви дадат професионален съвет за отглеждането на всяко едно..

публикувано на 04.05.25 в 15:00

Ботаническата градина на БАН разработва проект за отглеждането на три вида чай от мащерка

Ботаническата градина на БАН участва на Флора 2025 с две тематични зони. В първата експонатите са предимно от медицински растения, а във втората - японски явори. Гостуващите специалисти разказват и за най-новата инициатива - плантация с три вида високотехнологичен чай от мащерка.  " В изложбената ни част сме представили алое и агаве. Първите..

публикувано на 04.05.25 в 14:00

Алекс Николо - бижута от рог, направени с любов

Алексей Николов е от Добрич и е майстор на бижута от рог. Артистичният му псевдоним е Алекс Николо. Казва, че се занимава с това от 33 години и това е целият му живот. Занаятчията показва на клиентите си натуралните пастелни цветове на рога и увлекателно разказва, затова как се правят бижута от него. Той, заедно с екипа си превръща..

публикувано на 04.05.25 в 13:00