Истории, огледали се в окото на умиращ делфин, открит случайно на брега на морето, разказва лентата на режисьора Драгомир Шолев „Рибена кост“. Ситуации, в които хората, объркани, всеки потънал в собствените си грижи и проблеми, са притиснати да реагират. С разгръщането на сюжета картината се окрупнява –от човека, през общността до институциите. Продуцентът Росица Вълканова пояснява:
"Самата идея за филм беше един ден на един плаж, изхвърлено тяло на мъртъв делфин и взаимоотношенията на всички обитатели на къмпинга. За едни делфинът е едно, за други друго-оттам произлизат и разликите-от гледните точки и важността на делфина за всеки от тях. Тази конструкция на сценария остана от начало до край като много малко се измени. Най-много се промени новелата "Рубенов следователят"-беше замислена по-сатирично, връх на тази градация на неадекватността и абсурда на институциите спрямо ситуацията."
Лентата е по действителните разкази на концесионера на плаж "Корал" Атанас Русев. Режисьорът Драгомир Шолев допълва:
"Най-важното беше да изберем главния-концесионера и около него да наредим ансамбъла, другите, неговият помощник, който по някакъв начин трябва да е контрапункт. За главният герой си дадох сметка, че той трябва да има сила, да излъчва енергия без да я демонстрира. Образът е на човек отчаян, стигнал до ръба, който си казва-повече не мога така да продължавам. Дадох си сметка, че това трябва да е актьор с много енергия. Казах си-Деян Донков ще е!"
За Деян Донков филмът е и лично преживяване. Докато се гмурка на плаж край Созопол той също има подобна среща:
"Там беше излязъл такъв огромен, мъртъв делфин. Мина ден-мълчах, втори ден, на третия се обадих в пожарната. Те казаха-обадете се в полицията. Обадих се в полицията. Те казаха-въобще не е наша работа, обадете се не знам си къде си. Потърсих хора с кран-никой нищо. Исках с едни приятели да отидем да го погребем в небето т.е. да го запалим и изгорим-те казаха, че ще е много трудно. Това пък погребване в небето е от "Полет над кукувиче гнездо.""
В останалите роли са Сузи Радичкова, Валентин Андреев – Рафе, Мариана Антонова, Мария Суфиева, Глория Петкова, Ели Колев. Музиката е на Никола Груев – Kottarashky.
Филмът беше отличен с наградата на Съюза на българските филмови дейци за най-добър филм на "Златна роза" през миналата година, с приза за операторско майсторство за Ненад Бороевич и е и носител на наградата на гилдията на българските филмови критици за филм от Балканския конкурс на "София филм фест".
В киното в мола в Бургас „Рибена кост“ е с две прожекции от 18.50 и от 21 часа.
Повече чуйте в звуковия файл.
С три концерта, които ще се проведат днес и утре в Националния дворец на културата, роденият в Бургас композитор Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей. Българската публика е винаги готова да се срещне с творчеството на Диомов, както и с изпълнителите, които винаги са до него. Няколко са поколенията, израснали с музиката на..
Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране. Те са от специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ (КИПГ). Експозицията показва дългия и нелесен път, който изминава всеки студент, през 4-годишното си обучение. В изложбата участват и..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят да местното дружество Петър Тепсизов: „Има живопис, има рисунки доста, има керамика. Пролетта винаги..
Театър „Българска армия“ гостува в Бургас със спектакъла „Черна комедия“ на Питър Шафър. Представлението ще се играе на 7 април от 19:00 ч. в залата на Драматичен театър „Адриана Будевска“, а режисьор е Иван Урумов. Историята проследява млад скулптор, който попада в поредица от недоразумения, когато авария спира електричеството в дома му. Сред..
Романът „Бреговете на Бохемия“ на Румен Денев ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Действието в книгата се развива в България през 30-те години на ХХ век, когато политическите събития разтърсват обществото. Главният герой – бивш поручик, подвизаващ се като журналист, е въвлечен в сложни..
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои на 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..
Богатството на българските традиции ще оживее в Бургас с второто издание на „Пролетна етно палитра“. На 10 април от 17:30 ч. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Радост“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ ще представят пъстър концерт с танци, хор и солисти. ДФТА „Радост“, основан през 1959 г., обучава над 100 деца, които изпълняват танци..
В общинския исторически музей на Царево е изложено копие на уникалното златно съкровище от Синеморец, в навечерието на 20 години от откриването му. То е..
В Бургас ще бъде открита ретроспективна изложба, посветена на художника и реставратора Климент Атанасов. Експозицията, озаглавена „В търсене на Аза“,..
Ако беше сред нас, на днешния 3 април, реставраторът и художник Климент Атанасов щеше да отпразнува своите 68 години. Но големите творци не си отиват -..