Истории, огледали се в окото на умиращ делфин, открит случайно на брега на морето, разказва лентата на режисьора Драгомир Шолев „Рибена кост“. Ситуации, в които хората, объркани, всеки потънал в собствените си грижи и проблеми, са притиснати да реагират. С разгръщането на сюжета картината се окрупнява –от човека, през общността до институциите. Продуцентът Росица Вълканова пояснява:
"Самата идея за филм беше един ден на един плаж, изхвърлено тяло на мъртъв делфин и взаимоотношенията на всички обитатели на къмпинга. За едни делфинът е едно, за други друго-оттам произлизат и разликите-от гледните точки и важността на делфина за всеки от тях. Тази конструкция на сценария остана от начало до край като много малко се измени. Най-много се промени новелата "Рубенов следователят"-беше замислена по-сатирично, връх на тази градация на неадекватността и абсурда на институциите спрямо ситуацията."
Лентата е по действителните разкази на концесионера на плаж "Корал" Атанас Русев. Режисьорът Драгомир Шолев допълва:
"Най-важното беше да изберем главния-концесионера и около него да наредим ансамбъла, другите, неговият помощник, който по някакъв начин трябва да е контрапункт. За главният герой си дадох сметка, че той трябва да има сила, да излъчва енергия без да я демонстрира. Образът е на човек отчаян, стигнал до ръба, който си казва-повече не мога така да продължавам. Дадох си сметка, че това трябва да е актьор с много енергия. Казах си-Деян Донков ще е!"
За Деян Донков филмът е и лично преживяване. Докато се гмурка на плаж край Созопол той също има подобна среща:
"Там беше излязъл такъв огромен, мъртъв делфин. Мина ден-мълчах, втори ден, на третия се обадих в пожарната. Те казаха-обадете се в полицията. Обадих се в полицията. Те казаха-въобще не е наша работа, обадете се не знам си къде си. Потърсих хора с кран-никой нищо. Исках с едни приятели да отидем да го погребем в небето т.е. да го запалим и изгорим-те казаха, че ще е много трудно. Това пък погребване в небето е от "Полет над кукувиче гнездо.""
В останалите роли са Сузи Радичкова, Валентин Андреев – Рафе, Мариана Антонова, Мария Суфиева, Глория Петкова, Ели Колев. Музиката е на Никола Груев – Kottarashky.
Филмът беше отличен с наградата на Съюза на българските филмови дейци за най-добър филм на "Златна роза" през миналата година, с приза за операторско майсторство за Ненад Бороевич и е и носител на наградата на гилдията на българските филмови критици за филм от Балканския конкурс на "София филм фест".
В киното в мола в Бургас „Рибена кост“ е с две прожекции от 18.50 и от 21 часа.
Повече чуйте в звуковия файл.
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..