Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас ще отбележи 100 години от рождението на композитора Лазар Николов

| обновено на 11.11.22 в 08:29

С два концерта и премиера на книга, Бургас ще отбележи 100 години от рождението на знаменития бургаски композитор Лазар Николов. Фестивалът, посветен на вековния юбилей, се организира с подкрепата на Община Бургас по Фонд „Култура”.

Днес 11 ноември ще бъде представена книгата на Лазар Николов „Разказ за преживяното. Биографични бележки и размисли“. Специален гост на срещата, която ще се проведе в Центъра за съвременно изкуство и библиотека от 18.00 часа, ще бъде проф. Юлиан Куюмджиев – едно от малкото имена, които помагат да се докоснем до творчеството на големия композитор.

Фестивалът продължава на 12 ноември / събота / с концерт в Културен дом НХК от 18 часа. Тогава ще прозвучат два от струнните квартета на композитора – струнен квартет N 1 „Виртуозни игри“, и струнен квартет N3 в изпълнение на Класик Арт. Класик Арт е състав от блестящи солисти на Софийската филхармония. Съставът интригува с представянето на оригинални, виртуозни и не често изпълнявани произведения на своите концерти, както и произведения от различни епохи – от Моцарт до Лазар Николов.

Музикалната общественост и гостите на града ще имат възможност да се запознаят с още от творчеството на Лазар Николов на 14 ноември /понеделник /. Тогава отново в Културен дом НХК от 18 часа публиката ще има възможност да се наслади на „Соната за пиано N2“, „Сонатата за флейта“, „Соната за цигулка“, както три вокални песни и произведението Le Requiem за сопран, цигулка и пиано. Изпълненията ще бъдат направени от проф. Георги Спасов – флейта, Мила Михова – пиано, младата и обещаваща пианистка и тазгодишна носителка на наградата „Кристална лира“ на Съюза на музикалните и танцовите дейци - Зорница Иларионова – цигулка; Силвана Пръвчева – сопран, солистка на Софийска опера и балет, и Татяна Божко – пиано.

„Вярваме, че този фестивал е проводник на инициативи, които обединяват хората на изкуството, обединяват минало и настояще и възпитават младите хора в дух на приемственост, дух на почитане на големите творци на майка България.”, споделят организаторите от Лятна академия на изкуствата.

Проф. Лазар Николов (1922 – 2005) е сред пионерите на българския музикален авангард. Автор е на произведения във всички музикални жанрове, изпълнявани от много български и чуждестранни музиканти и състави. Бил е професор в НМА - София, като и председател на Съюза на българските композитори. Носител е на орден „Стара планина“ (1997 г.) и на голямата награда и златен медал за цялостно творчество и принос за развитието на съвременната музика от Международната академия на изкуствата в­ Париж (1992 г.). Почетен доктор е на АМПТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив (1997) и на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София (2002). Професор Лазар Николов е почетен гражданин на Бургас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деница Младенова от Бургас спечели Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“

Поетесата Деница Младенова от Бургас е носител на Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“, организиран от община Пловдив.  Тя получи грамота и парична премия в размер на 2000 лв. за дебютната си книга „Първи живот“. Редактор на стихосбирката е преподавателят по литература и ръководител на литературния клуб „За..

обновено на 12.10.25 в 14:56

Фестивалът за съвременни изкуства ВОДА 2025 се завръща тази неделя

Мястото, познато на бургазлии като „Дупката” се превръща в сцена на съвременното изкуство, в рамките на фестивала „Вода“. От 12-ти до 14-ти октомври там предстоят концерти, музикални и визуални пърформанси, както и 3D мапинг. Тази година фестивалът носи заглавието „В сърцето на града“, като организаторите избраха да трансформират мястото на..

обновено на 12.10.25 в 10:20

Болярово ще отбележи Димитровден с празнични събития и откривания

Град Болярово ще отбележи Димитровден на 26 октомври 2025 г. с програма от културни, спортни и обществени събития. Сред акцентите е кулинарно шоу с готвача Иван Звездев и традиционният футболен турнир „За купата на петте кмета“, в който участват ръководителите на петте общини от Ямболска област и представители на областната администрация. Ще бъдат..

публикувано на 10.10.25 в 17:00

Концерт с джаз музика и хамънд орган в Бургас на 30 октомври

Pietro Caroleo and Vilizar Gichev Hammond Organ Trio - проект без аналог в България, избра Бургас за спирка от музикалната си обиколка. На 30 октомври от 20:00 часа в пиано бар “Ten Fingers” жители и гости на града ще се насладят на изключителни музиканти и хамънд орган  - изключително рядък инструмент. В репертоара ще бъдат включени пиеси на Уес..

публикувано на 10.10.25 в 13:00

Ненчо Русев представя есенна ретроспективна изложба в галерия „Неси“

Ретроспективна изложба - живопис и пластика, представя в Бургас х удожникът и скулптор Ненчо Русев . Експозицията може да бъде разгледана в бургаската галерия „Неси“. Картините са рисувани през различни периоди - от 70-те години на миналия век, до днес, сподели авторът.  "Представям пленерна живопис, преди всичко и ателиерна скулптура. Има..

обновено на 10.10.25 в 11:46

Фестивал с улични огнени спектакли 6Fest ще се проведе в Ямбол

Фестивалът за улични изкуства 6Fest се завръща в Ямбол със специален формат, посветен на огненото изкуство. В продължение на два дни – 10 и 11 октомври, жителите и гостите на града ще имат възможност да се насладят на огнени спектакли на български артисти. „Още през 2020 година реших да направя специален тематичен формат, защото в..

публикувано на 10.10.25 в 11:30

Мария Сапунджиева гостува в Бургас с комедията „Трудни за обичане“

Любовната комедия „Трудни за обичане“ от Леополд Герш гостува на сцената на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас на 16 октомври. Постановката е дело на режисьора и сценограф Светослав Славчев, а в нея ще видим и обичаната актриса Мария Сапунджиева.  В спектакъла участват още Адриана Димова, Ангел Калев и Светослав Славчев. Пластиката е на..

публикувано на 10.10.25 в 11:00