Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва фото фестивал в Бургас - с 3 изложби и премиера на книга

| обновено на 16.11.22 в 09:20
Ченгене скеле отвисоко Снимка: Radoslav Sviretsov


В Бургас ще се отбележи 13-то издание на Европейския месец на фотографията, организиран от Национално сдружение фотографска академия „Янка Кюркчиева“. В морския град ще бъдат представени три изложби и представяне на книга. Събитието се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура” и Фонд „Култура” на Община Бургас.

Стартът на фестивалната програма ще бъде даден на 16 ноември /сряда/ с две изложби и премиера на книга. От 16.00 до 18.00 часа в Дружество на бургаските художници ще може да разгледате изложба „Избрано 2“. В нея са селектирани 28 произведения на български автори от архива на НСФА.

От 18.30 часа в Експозиционен център „Флора“, пак от 18.30 часа ще бъде представена и изложбата на проф. Росен Коларов – „Парчета самота“. Веднага след това, от 19.00 часа големият български фотограф Гаро Кешишян ще представи книгата си "От упор". Книгата е автобиографична монография - фотоалбум и е съставена от Красимир Машев.

Тази книга е поредния фотографски албум със социална документална фотография след "Извън фокус", „Лица, съдби, нрави“ и „25 мига от детството“.

На 17 ноември /четвъртък/ в зала „Ал. Г. Коджакафалията”, Културен център „ Морско казино“ от 18.00 часа ще бъде подредена изложба на младия бургаски фотограф Радослав Свирецов в родния му град. Експозицията носи заглавието “Въздух и земя“. Изложбата обединява над 40 фотографии от различни перспективи, заснети в България, като изкарва на показ познати и не толкова познати кътчета от родината ни. Снимките на фотографа са показвани в изложби в страни като Индия, Южна Африка, Норвегия, Исландия, Гърция, Германия, Сърбия, Черна гора, Русия и др.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Бургас ще рисуват в памет на Лора Янева на алеята пред „Флора“

Деца от начален етап в бургаски училища ще се включат в ученически пленер в памет на художничката Лора Янева. Събитието е днес от 15 часа на алеята пред Експозиционен център „Флора“. Организатори са Центърът за подкрепа на личностното развитие и Община Бургас. Участниците ще рисуват и ще оцветяват фигури от гипс, изработени по идея на Лора Янева,..

обновено на 30.05.25 в 09:16

Стотици се включиха в Тракийския християнски събор „Спасовден“

Стотици потомци на тракийски бежанци от Одринска Тракия се включиха и тази година Националния  тракийски  християнски събор „Спасовден“ в местността Бакаджиците край Ямбол. В страната се организират над 30 срещи и събори, като целта е да се пази паметта и да се съхраняват традициите, посочи председателят на Съюза на тракийските дружества в..

публикувано на 30.05.25 в 07:38

Бургас отново ще бъде домакин на хоровия фестивал „Нека да е лято…“

Хорови състави от България, Швеция и Дания ще участват в третото издание на фестивала „Нека да е лято…“, който ще се проведе в Бургас от 27 до 29 юни. Форумът се организира от Народното читалище „Фар 1946“ и Сдружение „Арт мюзик“, със съдействието на Община Бургас. Събитието подкрепя кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2032..

публикувано на 29.05.25 в 16:30

„Въображаеми движения“ на Евелин Добрев оживяват във фотоизложба в Бургас

Четиринадесет черно-бели фотографии ще срещнат Бургас и Филипините в третата самостоятелна изложба на фотографа Евелин Добрев. Експозицията, озаглавена „Въображаеми движения“, ще бъде открита на 2 юни от 18.30 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека – Бургас. Снимките разкриват неспокойната свобода на живот отвъд океана, но преплитат в себе..

публикувано на 29.05.25 в 12:15

Брейк първенството в Бургас събира най-добрите танцьори в страната

Най-добрите български брейк танцьори ще се срещнат тази събота, 31 май, в Бургас. От 18.00 ч. сцената на Летния театър ще се превърне в арена за държавното брейк първенство, в което ще се включат над 100 лицензирани състезатели от София, Добрич, Враца, Разград и Бургас. Участниците ще премерят сили в индивидуални битки, отборни предизвикателства и..

публикувано на 29.05.25 в 11:15

„Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува в Поморие

Концертът „Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува днес в Поморие. Той включва емблематични и рядко изпълнявани творби за пиано и цигулка от композиторите Панчо Владигеров и Джордж Гершуин. На пианото публиката ще чуе бургазлийката Мартина Табакова,  а на цигулката - Зорница Иларионова.  Ще прозвучат любими пиеси като  Концертна фантазия..

обновено на 29.05.25 в 09:38

Православната църква отбелязва Възнесение Господне

Православната църква отбелязва Възнесение Господне. Празникът е винаги на 40 ден след Великден, когато в обкръжението на своите апостоли и Богородица Христос се изкачва на Елеонския хълм край Йерусалим и се възнася на небето. Това е и последният Велики четвъртък.  За Спасовден спорде народната традиция са характерни обредите за дъжд. Вярва се, че на..

публикувано на 29.05.25 в 09:01