"В това ни се състои трагедията. Истината е, че парите, които получихме в изминалите два програмни периода, с два стратегически плана, бяха изхарчени. Не бяха инвестирани правилно, нямаше контрол през годините. Не се изгради процес да се следи тези пари какво произвеждат. Липсваше анализ на това къде отиват тия пари."
Това каза в интервю за БНР заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков, който има дългогодишен опит като картофопроизводител.
Огромен процент от субсидиите се концентрираха в малък брой стопанства. Изхарчихме 20 милиарда и внасяме 60% от плодовете и зеленчуците, обобщи Тодор Джиков.
Бизнесът търси най-малкото съпротивление. Много удобно и администрацията, и бизнесът си затварят очите, коментира заместник-министърът на земеделието в предаването "Преди всички".
"Продължавамхе да си затваряме очите години наред за това, че се инвестират пари, а влизайки в магазините, българските плодове и зеленчуци, млечни произведения, не стават повече."
Ако например заради разрастване на конфликта в Украйна прекъсне логистиката в Европа, след месец и половина ще ядем само хляб, няма да имаме месо, мляко, плодове и зеленчуци, направи равносметка той.
Като друг проблем Джиков очерта намаляването на работната ръка и обезлюдяването на регионите.
"Не можем да възстановим сектор плодове и зеленчуци, мляко, тревопасно животновъдство и месо, защото вече няма работници. Трябва да докараме работници по някакъв начин. Да, ние може да внасяме плодове и зеленчуци, но ще обезлюдим териториите. Една държава е държава тогава, когато има население. Когато има обезлюдени села, планини, това е територия."
Българските производители нямат адекватен достъп до пазари. Затова ще се създадат 6 регионални държавни тържища със сериозен държавен контрол, включително лаборатории и "там ще има ред на търговията", обясни Джиков.
Има едва 19 организации на производители у нас, което е смешно, изтъкна той.
Според него "държавата трябва да направи кооперирането атрактивно".
"1990-а година завари България в много стройна организация на пласиране на цялата произведена храна. Имахме "Булгарплод", с неговите поделения по общини и области, имахме "Родопа", имахме "Сердика". Във всяко населено място имаше пункт за изкупуване на мляко, имаше пунктове за изкупуване на плодове и зеленчуци. Кооперативите на Западна Европа копираха от държавата, но не са държавни, а са собственост на земеделските производители."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира причините довели до това. По думите й в момента няма временно изпълняващ директор и предстои да се насрочи конкурс за такъв. Не е сигурно какво ще се случи с традиционния „Фестивал на..
Водолази доброволци за пореден път ще чистят пристанището на Созопол. Това ще стане тази събота от 9 часа. Гумите са основните замърсители в тази част от порта, а организатора Найден Недев ще се гмурне предварително днес, за да маркира отпадъците. Така почистването ще се превърне и в своеобразно проучване на степента на замърсяване. "Там има..
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според хората реконструкция на отсечката не е правена от 40 години, а дупките и засиления трафик са рискови за възникване на катастрофи. Част от пътят е държавен, а в урбанизираните зони – общински. Това..
Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений ще отслужи днес Малко повечерие с целия Богородичен канон и акатист в Бургас. Това ще се случи в храм “Успение Богородично” от 17:00 часа. С благодарност за всичките й благодеяния – знайни и незнайни, станали и тези, които, навярно, ще станат, нека възпяваме Пречистата Дева с дивна..
В Сливенска област предстои да бъде направено анкетно изследване на тема „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода април - юни. В..
Паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Христов Димитров ще бъде поставена върху сградата на Военен клуб в Айтос. Предложението на Инициативния комитет „Войнска памет“ – Айтос е подкрепено единодушно от Областната комисия „Военни паметници“ към областния управител на Бургас. Полковник Димитров е роден в Айтос в занаятчийско семейство. Бил е герой от..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти. Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене. Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..
Временна организация на движението по кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас. Причината..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти...
Община Бургас получава собствеността върху имот – частна държавна собственост в квартал "Сарафово", където ще бъде изградена нова детска градина. Теренът..